KIRIK TESTERE

           KIRIK TESTERE

                  Bodrum Heradot Kültür Sanat Merkezinde geçen ay sonu düzenlenen Bodrum Kitap Günleri etkinliğinde, sevgili yazar Fatma Özsoy öğretmenimle kitaplaşmış ve tanışmıştık. 'Kırık Testere' adlı öykü kitabını imzalayıp hediye edince, ben de sevgili öğretmenime 'Aşkın Mitolojik Halleri' adlı şiir kitabımı imzalayıp hediye ettim. Kitaplaşma, çok güzel bir kelime. Seviyorum bu kelimeyi. Özellikle yerel yazarlarla tanışmak, onların kitaplarını okumak, nereden ve ne şekilde beslendiklerini, hangi kaynaklardan yararlandıklarını görmek, duymak çok hoşuma gidiyor. Kitaplarını okuduktan sonra tanıtmak ta bana ayrı bir keyif veriyor.

               Günce yayınları tarafından basımı yapılan Kırık Testere, harika bir öykü kitabı. Oldum olası öykü kitaplarına bayılırım. Zevkle okurum. Kırık Testere' den çok etkilendim. Çünkü, yıllardır halı satıcılığı yaptığım için öyküde adları geçen halı motifleri ve halı işçiliğinden iyi anlarım. Tam 40 yıl halı ticareti yaptım. Pirli ve bereketli bir iş olduğu için halının çok ekmeğini yedik. Kıl, yün ve iplik işi yapanlar nurlu ve iyi insanlardır. İlmek ilmek dokunan halıların güzelliklerine baktıkça bakasım gelir ve çeşitli hayaller kurardım. Acaba bu Isparta, Milas, Demirci, Simav ve Gördes el halısı hangi güzel kızın kınalı parmaklarından çıktı diye de merak ederdim. Bekarlık dönemimde ilk olarak el dokuması kilim ve halıların satışı ile başladık ticarete. Rahmetli babam Berber Cemil, berberliği bırakmıştı. Ruhu şad olsun. Ben de lisede matematikten çaktığım için okulu 1972 yılında bırakmıştım. Edebiyatım ve sosyal Bilgiler derslerim iyiydi ama o yıllarda tek dersten kalma vardı. Ticaret yapmak için hayat yolum çizilmişti artık. Halı satışına babamla birlikte başladık. Bilmediğimiz bir mesleği yıllar geçtikçe zamanla al sat yaparak öğrendik. Halı, kilim ve battaniye kokusunu seviyordum. Renklerine ve desenlerine bayılırdım. adını, rüzgarlar tanrısı Ailos'un soyundan gelen Mylosos'dan alan doğal, tarihsel ve kültürel zenginliklere sahip olan Milas'ın ünlü Milas halılarını da çok aldım ve sattım.

                  Kırık Testere öykü kitabı, kurgu değil. Bilakis yaşanılmış anıların derlenmesiyle yazılmış. Bu açıdan da okunmaya değer. Ayrıca içinde birbirinden güzel 7 harika öykülerde yer alıyor. Mutlaka alın okuyun derim. Akıcı ve yerel bir dille yazıldığı için de okumak güzel.  Kaleminize sağlık öğretmenim.  Hayatınızın en güzel hikayeleri ömrünüze yazılsın dileğiyle alıntı arka kapak yazısıyla iyi okumalar.

                 ''Ne zaman bir halıcının önünden geçsem renklerini, motiflerini incelemeden edemem. Bilirim her bir desenin anlamı var, tadı var, ahı var. Bazen uymasa da birbirine yeşil, sarı, mavi, kırmızı bir olup en güzel motifi oluşturma ihtimali hep olacak. Kırık testereli halıya çocukluğum sindi; renkler, motifler bir olup beni çocukluğumun anavatanına hep taşıdı.''

                  Her bir yaşanmışlık içimize ilmek ilmek işlenmiş bir motif. Her biri çözülmeyi bekleyen bir gizli bilmece. Dilinden anlayanlar için sevdanın, aşkın, hasretin, tutkunun ve daha nicelerinin bir güzel ifade şekli.

 

              

            

YAZARIN DİĞER YAZILARI