ÖYLESİNE YAZILAR

TURGAY MUTLU                                                                                              MUTLU KÖŞE

                                                   ÖYLESİNE YAZILAR

                  İlçemizin değerli yazarı, sevgili öğretmenim İdris Özler, iki ay önce son kitabını imzalı olarak adresime göndermiş, sağ olsun. Daha yeni okuyup bitirdim. Yerel yazarlarımızın, şairlerimizin ardı ardına kitap yazmaları ve eser üretmeleri çok hoşuma gidiyor doğrusu. Seviniyorum, soyadım gibi mutlu oluyorum. Keşke daha da çok yazan olsa.

                Öylesine Yazılar, yerel duygularla yazılmış şiir, deneme, anı ve kısa öykü türü bir eser. Kapak tasarımı da harika olmuş. Fatma Çadır kardeşimizin nurlu ellerinde hayat bulmuş. Çok beğendim. Kutluyorum. Akdoğan Yayınevi basımı olan bu güzel kitabı mutlaka okuyunuz. Tavsiye ediyorum.   İdris öğretmenim kitabında duygularını şöyle dile getirmiş:

Zaman denilen imbikte yaşananlar damıtılarak bazen dizelere bazen cümlelere dönüşebilir. Aslında herkesin yazılmamış şiirleri, yazılmamış öyküleri vardır. Benim bu kitapta tek yaptığım yazabilme cesareti göstermemdir. Yarının garanti olmadığı bu zaman yolculuğunda günü dakikaların bile farkına varmadan telaş içinde geçirmekteyiz. Elimizde muhasebesini yapabildiğimiz sadece dünümüz kaldığını unutmayalım. Dün, hayal kırıklılarımızı, üzüntülerimizi, pişmanlıklarımızı, mutluluklarımızı biriktirdiğimiz bir heybe gibidir. Ben de yollarda, sokaklarda, caddelerde, gelecek şarkısının yankılandığı okul koridorlarında, sayısız meraklı bakışların hep üzerimde olduğu sınıflarda kısacası hayatımın her anında biriktirmiş olduğum öylesine yaşanmışlıkları gönül süzgecinden geçirerek dizelerime ve yazılarıma aktarmaya çalıştım. İnşallah sizin yüreğinize dokunabilmişimdir.

                  İdris Özler, 1967'de Muğla ili Yatağan İlçesi Şeref köyünde doğdu. İlkokulu köyde; orta ve lise eğitimini Yatağan'da tamamladı. 1988 yılında Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünü bitirdi ve aynı yıl öğretmen olarak göreve başladı. 2011'de Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği anı yarışmasında birinci oldu. 2017 Temmuz ayında

''Düşlerime Salıncak Kur'' isimli çocuk şiirleri kitabını yayımladı. Halen Yatağan'da öğretmenlik yapmaktadır.

                                      DİLİM DEVRİLDİ

Çok kızgınım

Riyakar yüzlere, yalancı sözlere

Çok kızgınım

Nasırlaşmış kalplere, anlayışsız gönüllere

Her tarafta bir oyun

Herkeste bir maske.

Hakim olamadım kendime

Bakın acelemden

Devrildi dilim.

Toplamam mümkün değil

Saçıldı sözcüklerim

Kime ne ayırdıysam

Gelsin içinden alsın

Gerisi bana kalsın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI