BİR VEFA KONSERİ


Yıllardır müziğimize değer katmış Muğlalı bestecilerimizin bu dünyadan göçenlerini anmanın, yaşayanlarını da onurlandırmanın bir görev olduğunu düşünürdüm. Bir yıl önce Aspat Müzik Topluluğu şefi değerli dostum Mustafa Köker'e dileğimi açıkladım. O da "Biz varız." deyince hemen yola çıktık.

Bestelerini şimdi bizlerin nefes alıp verdiği mahallelerde sokaklarda yaparak halkımıza sunmuş Hafız Sabri Aksoy, Galip Birgili, Rıfat Ayaydın,Tahir Erdinç, Zeki Duygulu, Nazmi Yükselen; Zeki Müren gibi değerlerimizi anmayı bir vefa borcu olarak değerlendirdik.Sayın Köker'le bu bestekârlarımızın  eserlerini günlerce taradık.

Yaşayan bestekarlarımızı da onurlandırmanın gerekliliğini düşündük. İsmet Kavanuzlar ve , Ünal Türköz ilk aklımıza gelen bestekarlarımızdı. İsmet Ağabey İzmir'den kalkıp geldi. Can Dostum Köker Bodrum'dan geldiler. Musander Başkanı Sadettin Özbek, Nail Ongun yaylada  kaç kez saatlerce oturup fikir yürüttük. Onları onurlandıralım derken haydi bizden de  birer ikişer eser olsun deyip repertuvarı oluşturduk.

Konserimize Yerelden Ulusala - Muğlalı Besteciler- Türk Müziği Konseri adını verdik

TRT  sanatçıları Şelçuk Gönüldaş ve Güldehe Mermara kardeşlerimize bizim için gelir misiniz, dedik.

"Seve Seve..." deyince başarma isteğimiz daha bir arttı.

Aspat Türk Müziği Topluluğu aylarca çalıştı. Projeyi, Muğla kültür ve sanatının atom karıncaları Sadettin Özbek ve Nail Ongun kardeşlerim yine herkesten çok sahiplendiler.

Konser günlerinin yine aynı dönemde projelendirdiğimiz "Stratonikeia Görsel Sanatlar ve Şiir Sergisi" açılış günleriyle uyumlu olmasının sanatseverlerin katılımını kolaylaştıracağını düşündük.

Büyükşehir Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı, Konservatuvar Müdürü ve diğer görevliler her şeyi en ince ayrıntısına planladılar. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi görevlileri üzerlerine düşen görevleri fazlasıyla yaptı.

10 Ekim'de Muğla Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirdiğimiz konserimizin ikincisini de dün akşam Herodot Kültür Merkezinde gerçekleştirdik. Sağ olsunlar Bodrum Kaymakamımız Sayın Mustafa Çit  ve Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras varlıklarıyla bizleri onurlandırdılar.

Hele hele Sayın Ahmet Aras'ın profesyonelleri kıskandıracak Ferayi zeybeği gösterisi geceye unutulmaz bir değer kattı.

Amacımız sonsuzluğa göçen bestekârlarımızı anmak yaşayanları da onurlandırmaktı. Başardığımızı düşünüyorum.

Emek koyan herkese yürekten teşekkür ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI