31 MART SEÇİMLERİ TÜRKİYE'YE İYİLİKLER VE AYDINLIKLAR GETİRSİN

 

31.03.2024 Yerel Seçimler genel Seçim olmayıp sadece Belediye Başkanları ve Belediye Meclislerini belirleyen bir ara seçimdir. Ancak Türk demokrasi tarihinde bir dönüm noktası ve kilometre taşlarından biri olacak gibi görünmektedir.

Seçim hükümetin baskısı altında eşit olmayan koşullarda yapılmasına karşı muhalefetteki CHP bütün engelleri aşarak birinci parti olmayı başarmıştır. CHP bütün engelleri aşarak sandıktan üç siyasi kahramanı kazandırmıştır.. Ben şahsen Devrim Gazetesinde 1996'dan bu yana yazdığım yazıların konusu yerel değerler ve tarihi konular olmuştur. Daima bilimden laiklikten yana ülkede yaşayan tüm insanların haklarından yana taraf olmuşumdur. Bu seçimlerde halkımız demokrasiden yana tüm vatandaşlarımızı eşit görmekten yana birlikte yaşamamaktan yana Cumhuriyetin devamından eğitimin tarikatlara teslim edilmemesinden yana bir tavır ortaya koymuştur. Bu da her Türk aydının alkışlayacağı bir olaydır.

Ben önce bu seçimin sandıktan çıkardığı üç kahramanı kutluyor, bu akıllı sabırlı tutumlarının sürdürecekleri inancını taşıyorum. Bunlar

ÖZGÜR ÖZEL: Kurultay ile partinin başına yeni geçmesine rağmen ılımlı bütün vatandaşlara olumlu yaklaşarak, laik ve demokratik değerlere sahip çıkarak, politikada daha çok kadına yer verilmesini savunarak bu başarıda ilk imzadır. İlk seçiminden başarı ile çıkmıştır.

EKREM İMAMOĞLU: İstanbul'da, AKP'li kukla rakibi, CUMHURBAŞKANI Hükümet Bakanlar ve Valilerle yarışmış ve başarıya uzanmıştır. Aslında bu seçimde yarıştığı kişi Cumhurbaşkanıydı. Bu dünya Demokrasi tarihinde çok zor rastlanan bir olaydır. Şimdiye kadar Belediye Meclisinde AKP ve Hükümetin tüm engellemelerine rağmen bu başarıyı yakalamıştır. Şimdi Belediye Meclisinde çoğunluğu da almıştır. Daha rahat çalışacağına inanıyorum

MANSUR YAVAŞ: Ankara'da Belediye Meclisin ve hükümetin engellemelerine rağmen bu seçimi büyük bir farkla kazanmıştır. Rakibinin bir emlak komisyoncusu oluşu başarısını artırmıştır. Onun iki katı oy almıştır.

Ben burada önemli bir noktaya parmak basıyorum. Sayın Özgür Özel kurultaydan sonraki konuşmasında kadınların politikada daha fazla yer almasının gerekli olduğu bunun için çaba harcayacağını söylemiştir. Bu sözü yerine gelmiştir. Bunu Belediye başkanı seçilen kadınlarda bu doğrulanmıştır. Bundan sonra yerel iktidarla daha çok kadın imzası göreceğiz. Kadınların politikaya girişinin ilk adımı Atatürk sayesinde olmuştur. Bu kadın Belediye Başkanlarının politikaya girişi için ikinci adım olmuştur. Bunun bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum.

Kadınlar 2019 yerel seçimlerinde CHP 1, AKP 1, HDP 2 Belediye başkanlığı kazanmıştı. Bu defa Mart 2024 seçimlerinde bu sayı üçe katlamıştır. İşte bu kadın başkanlar

ÖZLEM ÇERÇİOĞLU

Özlem Çerçioğlu CHP'den Aydın Belediye Başkanlığını 4 defa % 50,6 oyla kazanmıştır. Çerçioğlu Konya Selçuk Üniversite mezunudur.

FATMA ŞAHİN

AKP'den ikinci defa Belediye başkanı seçilmiştir. % 38,8 oy almıştır.

Fatma Şahin İTÜ mezunudur.

CHP'den 6 belediye Başkanı Seçilmiştir. Bunlar

AYŞE ÜNLÜCE -ESKİŞEHİR

Yılmaz Büyükerşen'in yardımcısı ilk görevi

FİLİZ GENCAN AKIN EDİRNE

ilk kadın başkan % 46,6 oyla

BURCU KÖKSAL AFYON KARAHİSAR

İlk Belediye Başkanı

CANDAN YÜCEER TEKİRDAĞ

İlk kadın Başkan % 50,1 oy aldı

MELEK MIZRAK SUBAŞI BİLECİK

İlk Belediye Başkanı % 49 oy aldı

DEM PARTİ BELEDİYE BAŞKANLARI

AYŞE SERRA BUCAK DİYARBAKIR

Aldığı oy % 64

HAZAL ARAS AĞRI

Aldığı oy %51

GÜLİSTAN SÖNÜK BATMAN

Aldığı Oy % 64,4

SOFYA ALAGAŞ SİİRT

Aldığı oy % 49

Kadınları Türkiye Genelinde elde ettiği başarı ilçelerde de paralel devam etmiştir. Bunlardan da örnekler

GONCA KÖKSAL Muğla Menteşe

AYŞEGÜL OVALOĞLU İstanbul Bakırköy

SİNEM DEDETAŞ İstanbul Üsküdar

Türkiye çapında daha pek çok örnekler bulunmaktadır.

Seçim sonrası Cumhurbaşkanı millet iradesine saygılı olduğu şeklinde açıklamalarda bulundu. Bunun sözde kalmayacağına allem kallem kararlarla seçilenlerin yerlerine kayyum atanmaması gerektiğine inanmak istiyorum.

SONUÇ OLARAK SEÇİMLER BİZE LAİKLİK CUMHURİYET YOKSULLUĞUN DENGELENMESİNİ İŞARET ETMİŞTİR. BU ARADA KADINLAR EMEKLİLER KAZANMIŞTIR. TÜRKİYE'YE İYİLİKLER AYDINLIKLAR GETİRMESİNİ DİLERİM

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI