AKYAKA'DA EDİNDİĞİMİZ ESKİ DOSTLAR

AKYAKA'DA EDİNDİĞİMİZ ESKİ DOSTLAR

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

1985 yılında Akyaka'daki evimizi almıştık. O yıl Akyaka'da Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın çabaları ile Akyaka'da turizm patlamıştı. O yıl bizim aile içinde bir dost patlaması olmuştu. Konya'dan gelen akraba ve arkadaşlarımızı saymaz isek en çok dost kazandığımız bir yıl 1985 oldu.

O kadar kişiyle tanışmıştık, bunlar arasında evimizde pansiyon olarak misafir kalanlar, ziyaretçilerimiz bulunuyordu. Aldığımız evin balkonu çok genişti. O yıllarda dışarıda kafe bahçe yok veya çok azdı. Bizim balkon adeta bir toplantı merkezi idi.

O yıllarda Kermetur Sitesi sakinleri çok ayrı bir dünya idi, Ankara, İstanbul ve İzmirliler ağırlıktaydı. Hemen hemen Akyaka ile ayrı bir yoğunluk oluşturuyordu. Neredeyse nüfus yoğunluğu köye yaklaşıyordu. Yapılışı ve mimarisi kat sayısı tartışılabilir olsa da Kermetur Sitesi özellikle yaz aylarında bir çekicilik merkeziydi. Akyaka'ya bir hava veriyordu.

Bu yazımda Kermetur Sitesinde kalan sık görüştüğümüz ve balkonumuzda çay içtiğimiz Aysel ve Kılınç'tan söz edeceğim.

Aysel Hanım Çorum tarafından Hikmet Bey Hatay taraflarından idi. Hikmet Bey Ankara Dil-Tarih ce Coğrafya mezunu T.C Dış Ticaret Genel Müdürlüğü Müsteşarı ve o yıllarda Cezayir' de görevliydi. Akyaka'da güzel günlerimiz ve sohbetlerimiz oldu.

Daha sonra da haberleşmemiz hep devam etti

Bunlardan 24.02.2003 tarihinde Ankara'dan Bildirici ailesine yazılmış mektuptan bir pasajı sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Sevgili Dostumuz Mehmet Bildirici ve Düzay Hanım

Değerli kartınızı henüz aldık, bizde Bodrum'dayız, bayramınızı kutluyoruz. Uzun zamandır haberleşemiyorduk. En son Cezayir ve Arnavutluk'ta idik görevimizi tamamladık ve kesin dönüş yaptık. 12 yıllık bir dış görevden sonra emekli oldum. 1940 doğumluyum, 2002 yılından itibaren Avukatlığa başladım. 40 senelik yorgunluğu hafifletmeye çalışıyorum.

Sizlerin de Konya'yı bırakıp İstanbul'a yerleştiğinizi öğrendim. Her şeyin gönlünüzce olmasını dileriz, aradığınız için teşekkürlerimi sunarım.

Dış İşleri bakanlığında diplomat AHMET CABA ve eşi Emine Caba'nın da Kahire'den kesin dönüş yapacaklarını öğrendim geldiklerinde size adresini yazarım. Selamlar sevgiler

Aysel Hikmet Kılınç

Aysel ve Hikmet Kılınç Akyaka Kermetur'daki evlerini satıp yazlıklarını Bodrumda aldılar. Daha sonra Aysel Kılınç'ın 2013 yılında Ankara'da kaybettiğimizi öğrendik.

Mektupta ismi geçen Ahmet Caba ailesi ile Akyaka'da Hikmet Kılınçlar kanalı ile tanışmıştık. Annem Nesibe Bildirici ile de iyi anlaşmışlardı. Daha sonra T.C Kahire Konsolosluğunda çalışıyorlardı, bana oradan Mısır Piramitlerine ait kartlar göndermişti.

Yıllardır görüşemiyorduk, bu yazıdan önce kendisini telefonla aradım, çok mutlu Ankara'da oturuyor. Oğulları yazları Bodrum'a götürüyorlarmış..

İyi insanlarla iyi dostluklardan güzeli var mı? Doğa güzeli AKYAKA'DA yaşanmış eski dostlar. Eski Dostlar, eski dostlar, unutulmayan dostlar

Bir fotoğrafımızı ekliyorum

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI