AKYAKA'DA MEHMET BİLDİRİCİ SOKAK VE SOKAKTA KOMŞULARIMIZ

AKYAKA'DA MEHMET BİLDİRİCİ SOKAK VE SOKAKTA KOMŞULARIMIZ

MEHMET BİLDİRİCİ

Akyaka evim ön kapısı Nergis Sokağa arka Bahçe kapım eski Çağla yeni verilen ismi MEHMET BİLDİRİCİ sokağa açılmaktadır.

2019 yılında İsmail Akkaya (1958-2020) Ula Belediye başkanlığına seçildiğinde beni ziyarete gelmiş "Mehmet Abi Akyaka'ya çalışmalarınla çok hizmetin var bir sokağa sağlığında ismini vermek isterm demişti. Ula belediye Meclisinin kararı ile 2019 yılında Çağla Sokağa ismim verilmişti.

Zaman içinde levhaıyı gösteren direkte bir değişiklik olmuş, Ula Belediye Başkanı Sayın Özay Türkler'e levhanın düzeltilmesi için talebim karşılanmış ve sokağın başına yeni bu defa elektrikli olarak levha asılmıştır. Bu beni çok mutlu etmiştir.

Bunu gerçekleştiren Sayın Ula Belediye Başkanı ÖZAY TÜRKLER'E, sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bunu makamına giderek yapmak isterdim ama mümkün olamadı.

Levha direğinin yerine konmasında Akyaka Muhtarı Feridun ÖZSOY ve yakın arkadaşım Bayram Öztürk'e de teşekkür ediyorum.

Akyaka 70-80 yıl önce 50-60 fakir köylünün yaşadığı bir yerdi. Şadan Gökovalı'nın deyimi ile Tosbağının bakır s.çtığı bir yer iken kısa sürede Türkiye'nin en tutulan turizm cenneti haline gelmiştir. Bu arada pek çok aydın ve emekli İstanbul, İzmir, diğer illerimizden, yurt dışından buraya gelmiş yerleşmiş veya yaz aylarında kalacağı bir yuva edinmiştir veya kısa süre ziyaret etmiştir. Yurt içi ve yurt dışında pek çok sanat ve bilim adamı emekli günlerini burada geçirmektedir.

Şunu söylemek isterim,  Akyaka'da yaz aylarında yaşadığım sürede bu aydınların bir kısmını tanıma fırsatı buldum, tabii ki hepsi mümkün değil hepimiz Akyaka'yı seviyoruz ama Akyaka'yı benim kadar araştıran bir kişiyi göremedim.

Dönelim sokağımıza ve komşularımıza;

Akyaka'nın en kalabalık caddesi (bence Beyoğlu'nun İstiklal Caddesi) Nergis sokaktır. Yaz geceleri insandan adım atacak yer olmaz dükkânlar lokantalar sıralıdır. Buradan Liman Caddesi ile Plajlara inilir. Nergis Sokaktan Ayşe Ana Lokantasından (Mevsim Otel) kuzeye Pazara ve Sağlık Ocağına yönelirsek hemen sağda Mehmet Bildirici Sokak yer almaktadır. Sokak çıkmaz sokatır.

Sokaktaki komşularımız şöyledir Girişte ilk sağ köşe Cavit Beyin villası, sokağa kapısı yoktur. Sokakta ilk demir kapı benimdir. Yan komşularım iki katlı bnianın altında rahmetli YUSUF ÖZGÜN eşi DURDU Teyze, Yusuf Özgün Köy Enstitüsü mezunu idi, çok tatlı bir ihtiyardı, Bağyaka köyünden idi, çok hoşsohbet idi, eşide çok iyi bi teyze idi, onları kaybettik.  Hastalandıklarında oğulları İtalya'da yaşamını sürdüren Attila Özgün anne ve babasına bakmak için İtalya'da eşini, işini ve iki kızını bırakıp geldi çok örnek evlat olduğunu gösterdi. Maalesef onuda kaybettik. Her üçünü sevi ve rahmetle anıyorum. İyiki onlarla komşuluk yaptım.

Üst katta Orman Y. Mühendisi ve Bilirkişi Ahmet Arslan ve eşi Semiha Hanım yaşamını sürdürmektedir. Onun yanında Naci Şener ve eşi Ankara'da Yargıda önemli bir bürokrat Sevim Şener yaz aylarında buradadır.

Sokağın sonunda Saadettin Tuncer ve ve eşi yazları gelirler. Saadettin Bey emekli Denizci, onu Komutan diye adlandırdık. Çok cana yakın insanları anlayan birbirine yakınlaştıran bir kişi, son yıllarda bazı hastalıklar geçirmiş ama şimdi sağlığı yerindedir.

Sokağımız çıkmaz, çıkmazın sonu Mevsim Otel ve Ayşe Ana Lokantasının sahibi, benim eski dükkân kiracım Murat Kaeadağ var. Kendi oturmuyor burası Apart pansiyon olarak hizmet veriyor girişi ön sokaktan. Dostluğumuz ve ilişkilerimiz baba oğul seviyesinde benim çok yakınım. Akyaka'da en güvendiğim kişilerden biridir..

Onun yanında sokağın sonunda Süreyya Cezayirli (1928 doğumlu) ve apartmanı var. Zemin katında kendi oturur diğer dairelerde kiracılar var. Süreyya Dede uzun yıllar Muğla'da esnaflık yapmış bilge bir ihtiyar, En büyük zevki kilimasız arabasını hala kullanması, Okey oyununu çok sevmesi, bunun için Gökova köyüne hatta Köyceğize gitmesi, bu yıl 95 yaşında şimdiler de Muğla'daki evinde oğullarının yanındadır. Sokağın bir kısım arsası yol açılırken onun tarafından Belediye'ye bağışlanmıştır. Bunu sokak sakinleri bilmelidir.

Yazının devamı bu sokak köşesindeki bir zamanlar ismi AVAKADO olan Çay bahçesi olacaktır

Yazıma Mehmet Bildirici Sokak Levhası ile Sokağın bir fotoğrafı eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI