AKYAKA'DA OKUL YAPTIRAN HAYIRSEVER TÜRK KADINI BELKIS GÜNEYMAN

(1922-23.04.2024)

Sözcü Gazetesinde Hayırsever Akyaka'da "Cahit-Belkıs Güneyman" ilkokul ve Orta Okulu bağışçılarından Belkıs Güneyman'ın 102 yaşında aramızdan ayrıldığını İstanbul Beşiktaş Ulus Mezarlığında toprağa verildiğini okudum. Tanrıdan rahmet ailesine baş sağlığı dilerim.

Akyaka'da önceleri ilkokul yoktu, benim yaşıtım Akyakalılar 4 km uzaklıkta Gökova köyündeki ilkokula giderlermiş. Cahit ve Belkıs Güneyman bağışlarıyla ilkokul Akyaka'da açılmıştır. Atatürk caddesinin hemen güneyinde bu okul ve Akyaka Sağlık Ocağı iki güzel binadır.

Bağışçı Belkıs Güneyman'ın 102 yaşta hayatını kaybetmesi ve bunun 23 Nisan Çocuk bayramında olması çok ilgimi çekti.

Bu hayırsever çiftten Cahit Güneyman daha önce hayatını kaybetmiş. İsterdim ki  bu eğitime katkı yapan çiftin hayat hikayesini çıkarayım, ama erişmedim.

Bu hayırsever çift ve bağışçı olduğu okul hakkında anılarım var.

2004 yılında Akyaka Gökova Akyaka'yı Sevenler Derneği Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür evinde "İdyma'dan Gökova'ya" isimli sergimde Cahit & Belkıs Güneyman ziyaretçim idi, aynı zaman da Nail Çakırhan ve Halet Çambel de onur konuğumdu. Cahit Güneyman'ın Nail Çakırhan ile akraba olduğunu öğrenmiştim.

İkincisi 1992 yılında bu okula çocuklara dönük 104 kitabımı bağışlamıştım. Onlar binayı yapmışlar bende kitaplarla çok küçük bir katkı yapmıştım

Sergimi ziyaret eden Belkıs & Cahit Güneyman'ın bir resmi eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI