AKYAKA'DA YAŞAYAN AYDIN BİR KADIN YAŞAR GEDİKOĞLU 1936

AKYAKA'DA YAŞAYAN AYDIN BİR KADIN YAŞAR GEDİKOĞLU 1936

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Önceki yazılarımda politikada sanatta bilimde sosyal hayatta öncü olmuş arkadan gelen kızlara rol model olmuş kadınlardan örnekler sunulmuştur.

Bu yazımda yazları Akyaka'da kışları Kadıköy Mühürdar'da yaşayan ailecek tanış olduğum bir kültürlü aydın bir hanımefendi Yaşar Gedikoğlu hakkında yazacağım.

Yaşar Gedikoğlu 1936 yılında Aydın'da doğdu gençliği annes babasının yanında Kadıköy'de geçti. Zira annesi ve babası ayrılmışlardı. Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden mezun oldu ardından İstanbul Güzel Sanatlar Akademisine girdi ama evlilik yüzünden orayı terk etti. Evliliğini Türkiye'nin ünlü Şairlerinden, Orhan Veli'nin arkadaşı Melih Cevdet Anday ile yaptı, ama evlilikleri yürümedi bu evlilikten İtalya'da yaşayan İdris Anday isimli oğlu oldu.

Yaşar Gedikoğlu Eylül 2023 de Akyaka'daki evinde düştü, çeşitli ameliyatlar geçirdi, yürüyemez durumda İstanbul Kartal'da bir bakımevinde yaşamını sürdürmekte büyük bir metanetle hayata bağlığını korumaktadır. Ben kendisinin çok sevdiği evine döneceğine inanıyorum. Gösterdiği metanet karşısında hayranlığımı ve olgunluğuna hayranlık duyuyorum. Ben de tek başına dışarı çıkamadığımdan kendisini ziyaret edemiyorum bundan büyük üzüntü duyuyorum.

Saygıdeğer büyüğüm ablam Yaşar Hanımla tanışmamız çok eskilere gitmektedir. 1990'lı yıllarda Gökova Akyaka'yı Sevenler Derneği yöneticileri ile İdyma Tarihi hakkında yabancı belgeler toplanmaya başlamıştık. Bunlardan biri de İtalyan Guidi'ni çalışmalarıydı. İtalyanca olan metnin Türkçesi oğlu İdris Anday tarafından temin edilmişti. Bu metne web sayfamdan ulaşmak mümkündür. www.mehmetbildirici.com

 Beni tanımasının da ilginç bir anısı vardır. 1994 yılında Gökova Akyaka'yı Sevenler Derneği başkanı seçildiğinde onu kutlayan ve başarı dileyen tek kişi ben olmuşum Daha sonra bir arkadaş yemeğinde bir araya geldik karşılığında bir hanım arkadaşı ile Akyaka'da evimde ziyaret. Bizde ailecek Moda Mühürdar'da evinde kendisini ziyaret etmiştik.

2020- 2021 yıllarında Pandemi biz yaşlıları eve kapadı sağlık yönünden sokağa çıkış yasakları geldi, bu günlerde hemen hemen her akşam telefonlaştık, edebiyattan sanattan konuşmalar yaptık bu bize büyük bir moral oldu, kendisinden çok şey öğrendim zira kendisinin hayatı çok kültürel ortamlarda geçmişti. Hayatı Hıfzı Topuz, Sabahattin Eyüpoğlu, Çetin Altan ve sayamayacağım pek çok yazar çizer arasında geçmişti. Türkiye'de kültürel gezilerin bir başlangıcı olan Mavi Yolculuk ortamında geçmişti sanata düşkündü, çok okuyan bir kişiydi.

Bunlardan bazı örnekler vermek gerekirse Mühürdar'daki evi bir Müze gibi idi. Mütevazi bir daire duvarlarında orijinal tablolar resimler tek kelime ile İstanbul'da ömrü kültür içinde geçen bir kişinin evi İstanbul'da nadir rastlanan bir sanat Müzesi gibi idi.

Onun aksine ben kültürel olarak yalnız yaşayan bir kişiyim, bir konuşmamızda "Mehmet Bey sizin konuşmalarınızdan çok şey öğreniyorum çok yararlı oluyor demişti. Bu iltifatını hiç unutmam mümkün değil.

Yaşar Hanım çok hayvan sever bir kişi idi. Gittiğimizde evinde iki kedisi vardı. Akyaka'da hep kedileri vardı. Bana da kedi edinmemi tavsiye etmişti.

Sosyal öncü bir kadındı mesela Akyaka da sadece erkeklerin devam ettiği kahveye gidip bir kahve içebiliyor ve etrafından büyük saygı görüyordu.

Çok kitap okuyan bir kişiydi. Çok zengin bir kitaplığı vardı. Bana da birkaç kitap armağan etmişti.

Üsküdar Amerikan Kolejinden mezun olduğu için İngilizceden pek çok kitap çevirmişti. Kendi ifadesi bunların sayısı dokuz adetti. Ben İnternetten 4 adedini tespit edebildim. Bunlar

Graham Smith Son İçkiler

Gabriel Garcia Marques (1927-2013) Latin Nobel Yaprak Fırtınası

Par Lagerkvist 1891-1974 İsveç Nobel kazanmış, Cüce

Patricia Highsmith (1921-1995) Fidyecinin Peşinde

Oğlunu İtalya'da okutabilmek amacıyla Akyaka'ya gelmeden önce 10 yıl kadar Paris'te kalmış orada çalışmış dostlar edinmiştir.

Genç kızlara rol model olabilecek bu kültürlü hanıma, ablama, sağlıklı yaşam ve bir an önce Moda Mühürdar'daki evine ve kedilerine kavuşmasını dilerim.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI