ATATÜRK TÜRKİYESİNE TÜRKİYE'YE SIĞINAN VE ÜNİVERSİTEYİ TEMELDEN KURAN ALMAN VE ALMAN YAHUDİ ASILLI BİLİM ADAMLARI -II

ATATÜRK TÜRKİYESİNE TÜRKİYE'YE SIĞINAN VE ÜNİVERSİTEYİ TEMELDEN KURAN ALMAN VE ALMAN YAHUDİ ASILLI BİLİM ADAMLARI -II

 

MEHMET BİLDİRİCİ

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk "Hayatta En Hakiki Mürşit (yol gösteren) ilimdir (science) demiş ve bilimi en öne almıştır. Medreselerin bu işlevi yerine getiremeyeceğini anlamış, Üniversite kurulmasını önemsemiştir. 1933 yılında Türkiye'de sadece bir üniversite vardır. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ. Ancak yeterli bilim adamları yoktur.

Nazilerin iktidar olması Alman ırkı dışındaki bilim adamlarını işten çıkarmış, bu ise Atatürk Türkiyesi için imkânlar doğurmuştur.

Bu yazımda kaldığımız yerden bu bilim adamlarını tanımaya devam edeceğiz.

FRIEDRICH DESSAUER (Almanya 1881- Frankfurt 1963)

Yahudi kökenli Katolik, Hitler iktidara gelişi ile Türkiye'ye sığındı. 1933-1937 yılları arası Fizik konusunda, Fizik Tedavi konusunda hizmet etti. 1937 yılında İsviçre'ye döndü ve Almanya'da hayatını kaybetti.

RUDOLF NISSEN (Polonya1896-İsviçre 1981)

Tanınmış Doktor, Operatör, Yahudi kökenli. Türkiye'de ücretsiz tedaviler uyguladı. Albert Einestein'ın ameliyatını gerçekleştirdi.

ERICH FRANK (Berlin 1864-İstanbul 1957)

Çok ünlü Doktor, İstanbul dışından tedavi için gelirlerdi. 1933-1957 arası Türkiye'de kaldı. İstanbul'da öldü. Almanya'dan ödül verilip çağrılmasına karşı İstanbul'u terk etmedi. Mezarı İstanbul'da Mezar taşı Türkçe ve Tıp dünyası tarafından gerçekleşti. Devlet töreni ile toprağa verildi.

FRITZ ARNT

Kimya Konusunda uzman, Türkiye Enstitüsü'nün başına getirildi, bu sektördeki çözelti ve maddelerin ismini Türkçeye kazandırdı. 1935-1955 yılları arasında hizmet verdi. Daha önce 1915-1918 arasında da İstanbul'daydı.

RİCHARD VON MISSES (Ukrayna 1883-Newyok 1953)

Bilim adamı, Akışkanlar Mekaniği, Aerodinamik, Havacılık konularında hizmet etti. Ağabey de tanınmış bir bilim adamıdır. Türkiye'de 1933-1938 yıllarında bulundu.

VON HİPPEL

Tıp Doktoru, Önemli bir Böbrek hastalığı Von Hippel Lindau (VHL) onun adını taşımaktadır. Tıp konusunda hizmet etti.

FINLAY FROUDLICH (1885-1964)

Eşi ve anneannesi Yahudi, 1933-1937 tarihlerinde Türkiye'de oldu. Astronom, Gök Bilimci,  Albert Einestein ile mektuplaşmıştır. Öğrenimini Türkiye'de yapan ilk okumuş kadınlardan biri olan Ermeni asıllı Paris Pişmiş onun öğrencisidir.   

GERHARD KESSLER (1883-1963)

Ekonomist ve Politikacı, bir papazın oğlu, Hitler karşıtı bir politikacı, 1933 işine son verildi, bir süre Almanya'da kaçak olarak yaşadı, arkadaşı ve meslektaşı Neumark'ın yardımı ile Türkiye'ye sığındı. Türk hükümeti ağırlığı ile bu kaçak adamı Türkiye'ye getirdi. 1933-1951yılları arası 18 yıl hizmet etti. Almanya'ya döndü. Anılarını yazdı.

ALFRED KANTOROVİÇ

Hitler döneminde Yahudi olduğu için Almanya'da toplama kampındaydı. Dünyanın en önde gelen Diş Hekimlerinden biriydi. Kampta ölümü bekliyordu. Atatürk en önde gelen diş hekimini, Alfred Kantorovic'i istedi. Aracı olan ve Atatürk ile iyi ilişkileri olan Phlipp Schwarz mümkün olmadığını kendisinin toplama kampında olduğunu söyledi. Diplomasi yolu ile onu Toplama kampından kurtarıp Türkiye'ye getirtti. Bu çok büyük bir olaydır. Türkiye'de Diş Hekimliğinin temellerini attı.

İran Şahı dişlerinden rahatsızdı, Atatürk ile haberleşmesinde Türkiye'ye gel dünyanın en iyi diş Hekimi bizde dedi. Şah bir yarı resmi ziyaretle Türkiye'ye geldi, Dişlerini yaptırdı, Memnun döndü.

Bugün hala çok çok az da olsa Hitler'i savunanlara rastlarız. Elindeki çok değerli bilim adamlarını Alman kökenli olmadıkları için hapse attıran adam, diğer tarafta bilime değer veren onun toplama kampındaki bir bilim adamını dahi kurtaran büyük önder ATATÜRK. Bu farkı çok iyi anlamalıyız. Nitekim Dünyaya gelmiş nadir Bilim Adamı ALBERT EINESTEIN'IN kitapları Almanya'da yakıldı ve kaçabildi, kaçamasa sonu ölümdü.

JOSEPH LGERSCHEİMER (1879-1965)

Göz hastalıkları uzmanı, Yahudi asıllı, 1933-1939 yılları arası, Türkiye'de kaldı, Göz hastalıkları konusunda çok önemli hizmetleri oldu

ERNST HIRSCH (1902-1985)

Yahudi kökenli, Hukuk alanında uzman, 1933-1953 yılları arasında Türkiye'de görev yaptı.

Türkiye'ye sığınan bilim adamları arasında en genci idi. Sığındığında sadece 31 yaşında idi.

Yazıya Erich Frank'ın İstanbul'daki mezar anıtı eklenmiştir. Devam edecek

NUR İÇİNDE YAT

ERICH FRANK 1864-1957

TÜRK TIBBININ MİNNET VE ŞÜKRANLARIYLA

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI