BARGASA ANTİK KENTİ

BARGASA ANTİK KENTİ

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Bargasa Karia Bölgesinde Kerme (Djova-Gökova) körfezinde bulunan bir antik kent. Eski haritalarda yeri bugünkü Gökova-Akyaka'da gösterilmiştir.

Ancak 1885 yıllarında yapılan epigrafik (yazıt okuma) çalışmalar sonucu buradaki kalıntıların İDYMA kentine ait olduğu anlaşılmıştır. Bu Konuda İdyma tarihi konusunda Web sitemde doyurucu bilgiler yer almaktadır.

O zaman Bargasa neresi bu konuda uzun araştırmalar yaptım, bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuyu Şadan Gökovalı ile de konuştuk tartıştık, ama sonuç çıkmadı..

Bu konuda İşveçli Arkeolog Paavo Roos'un (1937) da görüşünü almıştım, kendisi Keramos'un batısında olabileceğini yazmıştı.

Sonuçta buraya ekleyeceğim bir haritada yerini gördüm. Pargasa ya da Bargasa olarak görülüyordu. İşte araştırmalarım sonucu;

 Bargasa'nın Gökova Körfezi'nde Gökbel civarında bir tepede kalıntıları bulunmaktadır. Gökbel Milas ilçesine bağlı, 3 km batısında Mazıköy, 2 km güney doğusunda Çökertme köyü vardır.

Bargasa bir kent devleti olduğu ve Delos Deniz (Delian League) Birliğine katıldığı ve 500 drahmi katılım payı ödediği bilinmektedir. Bu büyük bir bedeldir.

Coğrafyacı Strabon Keramos ve Bargasa deniz kıyısında küçük yerleşim yerleridir diye yazmıştır. Keramos (Ören) 18 km uzaklıktadır.

Bargasa'da Bargasinon ismi ile para bastırılmıştır.

Bir tepe üzerinde bir kalenin yıkık duvarları ve sarnıç kalıntıları bulunmaktadır. Bir Karia ve Helenistik kentidir. İsminin Mitolojik kahraman Heracles oğullarından Bargasos isminden gelmektedir.

Bargasa isimli diğer bir antik yerleşim yeri de Aydın Bozdoğan ilçesinde yer almaktadır.

Yazıma Bargasa'nın yerini gösteren antik bir harita eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI