BREZİLYA'DA 1492 YILINDAN ÖNCE MEVCUT SU YOLLARI VE UYGARLIK

BREZİLYA'DA 1492 YILINDAN ÖNCE MEVCUT SU YOLLARI  VE UYGARLIK

 

 

İstanbul'da 2009 yılında 5. Dünya Su Formu Yapıldı. Ben de DSİ Genel Müdürlüğünün ekibi kapsamında katılma şansını yakaladım. Toplantı İstanbul Kongre Merkezinde yapılan ilk toplantı idi. Katılımcı sayısı 30.000 olarak basına yansıdı.

Bu toplantı benim katıldığım daha önceki hiçbir toplantıya benzemiyordu. Altı ayrı salonda aynı anda yapılıyordu. Hepsini takip etmek mümkün değildi. Her salonda suyun ekonomisi, politikası, tarihi uluslararası uzmanlarca inceleniyor ve bildiriler sunuluyordu.

Ben altıncı Su Yapılarının Tarihi bölümünde sunum yaptım tam olarak bu bölümü takip edebildim. Tabii Türkiye'den ve dünyadan gelen uzmanları da tanımaya çabaladım.

Benim sunumum Hitit ve Urartu dönemi Su Yapılarıydı. Daha önceden DSİ Genel Müdürlüğü bünyesinde çeşitli ön toplantılar yapılmış 2008 DSİ İzmir II. Bölge Tarihi Su Toplantısında Sayın Prof. Dr. Ünal Öziş benden bu konular istenmişti.

Bu arada Brezilya'dan katılan önemli bir gazete de köşe yazarı olan (Freelance writer) ve Televizyon uzmanı MAIA UNIGAIA isminde gazeteci bir hanımla tanıştım. Benim sunumumu takip etti kendilerine sunulan kitaplardan Helenizm Dönemi Su Yapıları yazımı okudu tanıştık. Brezilya'ya döndükten sonra da yazışmaya devam ettik.

Benim İngilizce olan yazılarımı ana dili Portekizce diline çevirmeyi önerdi. Tabii ben bundan çok mutlu oldum. Bu şekilde Web Sitemde Portekizce bölümü oluştu. Yazışmalarımıza web sitemden ulaşılabilir

www.mehmetbildirici.com   Web 2014 Portekizce

Bu arada bende kendisinden Breziya'da Kolomb öncesi (1492 öncesi) yerlilerinin uygarlıkları ve su temini konusunda neler başardıklarını sordum.

Bayan Maia bende konunun yabancısıyım, ama bu konuda bazı tanıdığım uzman kişilerle konuştum sana yazacağım dedi. Bana Brezilya'dan 10.Nisan 2009 tarihli mektubu yazdı. Bundan bir özet yapacağım. Mektubun orijinal İngilizce metni bahsedilen web sitesindedir.

 "Sayın Bildirici öncelikle gönderdiğin resim ve dokümanlara teşekkür ederim. Gerçekten Brezilya Türkiye'den çok uzak, tarihi ve uygarlıkta kazanımları ve tarihi gelişimleri birbirinden çok farklı,

Ama şunu belirtmeliyim kendimi İstanbul'da memleketimde gibi hissettim sizleri erkek ve kız kardeşlerim gibi gördüm ki bunu asla Amerika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde bu duyguyu hissetmedim

Güney Amerika İspanyollar tarafından kolonize edildi. Bütün bu ülkelerde İspanya dil ve kültürü zorlanarak uygulandı. Hıristiyanlık uygulandı. Brezilya (Brazil) ise 1500 yıllarında ise Portekizliler tarafından keşfedildi. Güney Amerika'da bu dev ülkede sadece Portekizce konuşulur.

Kuzey Amerika (Meksika) ve Orta Amerika Maya ve Astek ve Güney Amerika'da İnka uygarlıkları oluşmuştur. Bu Uygarlıklar, matematik, Astronomi, mimari, sulama ve hatta edebiyat konusunda büyük başarılar elde etmişlerdir.

Güney Amerika'da gelişen İNKA uygarlığıdır. Ancak Brezilyada yaşayan pek çok yerel kabileler İnka uygarlığının içinde değildir. Çünkü Güney Amerika da bulunan And dağları Amazon Yağmur Ormanları Brezilya coğrafyasını kıtanın diğer ülkelerinden ayırmıştır.

Tropikal Yağmur Ormanlarının %60 Brezilya'dadır. Bu ormanlar Brezilya ve tüm gezegenimizin ikliminde etkilidir. Korunması gereklidir.

Brezilya su yönünden çok zengindir, Dünyanın en büyük nehirlerinden AMAZON bu ülkededir. Brezilya'nın en büyük kentleri RIO DE JANERIO ve SAO PAULO dur. Brezilya'da bol su olmasına rağmen bu iki modern kentlerin su sistemlerinde büyük problemler yaşanmaktadır.

Kendisi kültür ve yazılarının olduğu sitesini de sunmuştur.

www.unigaia.org

Maia ile haberleşmemiz birkaç yıl daha devam etti. Yazıma 2009 yılında İstanbul'da çekilmiş bir fotoğrafı ekliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI