CHP VE YATAĞAN, FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNDÜ !?

Evet, bugün 01 Nisan 2024... Aylardır heyecan, merak ve yeniden seçilme hırsıyla uykuları kaçan 61 Milyon Türk seçmeninin eteğindeki taşları döktüğü 'Yerel Seçim'in ilk günü sonrası... Sonuçlara bakınca da, tam 22 yıldır iktidarda olan ve bütün seçimleri bir şekilde kazanmayı beceren iktidar partisi AKP'ye de, adeta bir şekilde "Bir Nisan Şakası" gibi sonuçlar ortaya çıktı: CHP tam 47 yıldır ilk kez Türkiye genelindeki oy oranında % 20 ile % 25 bandında debelenmekten, ilk kez bu seçimde % 38 bandı üzerine çıktı, Türkiye genelinde AKP'yi % 3 oy farkıyla geçerek, "Birinci Büyük Parti" olmayı başardı: 14 Büyükşehir, 21 Şehir ve tam 337 İlçe Belediye Başkanlıklarını kazandı, hem de ittifaksız ve tek başına kazandı!..

İlçemiz Yatağan'da CHP, 31 Mart 2019 seçimlerinde AKP'ye kaptırdığı Belediye Başkanlığını, büyük bir farkla tekrar geri aldı; "Gel Beraber MESUT Olalım!.." sloganıyla yola çıkan ve CHP'nin Gençlik Kollarında yetişmiş olan "MESUT GÜNAY" kardeşimiz yeni Belediye Başkanımız oldu!.. Seçim süresi boyunca öncelikle parti içi küskünlükleri gidermeyi başaran Mesut Günay ve arkadaşları, özellikle esnaflara, köylere ve köylülere çok önem verdiler, partinin Kadın ve Gençlik Kolları, CHP İlçe Başkanı ve Yönetimi rehberliğinde seçim süresince canla-başla çalıştılar ve seçim günü akşamı da bunun güzel sonuçlarını aldılar!.. 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız sayın Ahmet ARAS, çok sık geldiği Yatağan'da, halkımızın gönüllerini fethetmeyi başardı, Mesut GÜNAY'ın seçilmesi halinde, Yatağan İlçesi'nde halkımız için, özellikle iş-üretim-pazarlama-ekonomik kazançlar yönünde çok önemli çalışmalar yapacaklarını, burada yoksulun üzerinden asla ve kimseye siyaset yaptırmayacaklarını, ihtiyaç sahiplerine "MUĞLA-KART" verip, artık tüm yardımları kimsenin haberi bile olmadan yapacaklarını, bu kartla marketlerden alışveriş yanında; ulaşım, sağlık ve eğitim harcamaları bile yapabileceklerini herkese anlattı!.. Mesut GÜNAY da; sosyaldemokrat biri olarak, özellikle 'emeğe-emekçilere-üretime' en büyük değeri verdiğini herkese söyledi, halkın güvenini kazandı, bu başarı da öyle geldi!..  

Evet... Ülke olarak bir seçimi daha geride bıraktık, kayda değer bir çatışma ve can sıkıcı olaylar yaşamadık, Emniyet Güçlerimiz her tedbiri aldılar ve yıllardır özlediğimiz, barış ve kardeşlik içinde bir seçimi geride bıraktık... Ancak, bu seçimin de kazananları ve kaybedenleri oldu tabii... Kaybeden liderler sayın Recep Tayyip Erdoğan (AKP), sayın Devlet Bahçeli (MHP) ve sayın Meral Akşener (İYİ Parti) olurken; bu seçimin kazanan iki lideri ise sayın Özgür Özel (CHP) yerini sağlamlaştırdı ve sayın Fatih Erbakan (YRP) oldular!.. Önümüzdeki günlerde istifalar, görev değişiklikleri ve partilerini Kurultaylara götürenler olacaktır, bekleyip göreceğiz... Ancak, bazı Bakanlar da çok fena güven kaybına sebep oldular!..

Bu seçimin 'kazananları ve kaybedenleri' varsa da, esasen 'kazandıranları ve kaybettirenleri' de vardır!.. Sizleri bilemem, ama bana göre bu seçimin kaderini iki kesim belirledi: 1- Aç Emekliler... 2- İşsizlik ve eğitim masrafları yüzünden kıvranan, ilk kez oylarını kullanan "Z Kuşağı Gençleri!.." Haykırışları iktidar tarafından hiç dikkate alınmadı ve sonuçta da gereğini yaptılar diye düşünüyorum!?

Bundan önceki birçok yazımda belirtmiştim; "Bu seçimler, tıpkı 1989'daki ANAP iktidarı hezimetine benzeyecek" demiştim... Ekrem İmamoğlu için de; "Karşısına kimler ve kaç kişi çıkarsa çıksın, bu adam onların hepsini 'Kekik Otuna Örkler' yine seçimi kazanır" demiştim... Ya rakibi Murat Kurum neler yaptı? Etti-edemedi de, en sonunda kendi kızını 'Yalaka Medya' önüne çıkarıp, kızcağıza; "Ben ilk defa oy kullanıyorum, ama oyumu babama vereceğim haa!" dedirttiler!.. Ben en çok bu şaşkınlıklarına güldüm!.. İnanın ki bu olay, Ankara AKP adayı sayın Turgut Altınok'un saya saya bitiremediği malları sonrasında; "Mülk Allah'ındır, ben geçici sahibiyim!.." demesinden çok daha komikti!.. Yahu, orada kendi baban Murat Kurum aday iken, gidip de elin adamına veya yabanın teyzesine oy verecek değildin ya!?

Neyse... Öncelikle Mesut GÜNAY ve Ahmet ARAS Başkanlarımı yürekten kutluyor, önümüzdeki 5 yılda sağlık ve üstün başarılar diliyorum!..               Sakin KOŞAR...

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI