ÇOK DEĞERLİ BİR BİLİM ADAMI PROF. DR ERHAL KRAL'I (1939-2022) KAYBETTİK.

ÇOK DEĞERLİ BİR BİLİM ADAMI PROF. DR ERHAL KRAL'I (1939-2022) KAYBETTİK.

MEHMET BİLDİRİCİ

Benim İTÜ'ye girdiğim 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) özel sınav yaparak öğrenci alıyordu. Sınavlar test usulü ile değil klasik problemler soruluyordu.

Sorular matematik Fizik ve Kimya'dan çıkıyordu.  O zaman İTÜ'nün beş Fakültesi vardı, ama en çok tutulan ve girişi zor olan ise İnşaat Fakültesi idi. O yıl Türkiye'de liselerin Fen kollarından mezun yaklaşık 3000 kişi sınava girmiş Vefa Lisesi mezunu Erhan Kral bunlar içinde ilk beş kişi arasındaydı. Öğrenciliği sırasında çok çalışkan ve süper bir öğrenciydi. Bir o kadar da alçak gönüllü idi.

1962 yılında derece ile mezun olduktan sonra 1966-1969 yılları arasında Amerika'da doktora yaptı, Adana Çukurova Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi'nin kuruluşunda görev aldı. 1978-1986 yıllarında Dekan oldu.

Kısa bir hayat hikâyesi şöyle

1939 yılında İstanbul'da doğdu, 1957 yılında İstanbul Vefa Lisesi'nden 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. 1966-1969 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde (USA) Lehigh Üniversitesi'nde doktora yaptı. 1978 yılında PROFESÖR oldu. Aynı yıl Adana Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ni kurmak için davet edildi, bu fakültenin kurulması ve gelişmesi için çaba harcadı, 1978-1986 yılları arası dekan oldu, emekli olduğu 2002 yılına kadar çalıştı. Emekliliğinde İstanbul Sarıyer'e yerleşti.

Sevgi Kral ile evli ve tek oğlu vardı, İstanbul'da eşi Sevgi hanımı kaybetti, yaşamını yalnız başına sürdürdü. Birkaç yıldır bakıcılar gözetimindeydi. Haziran 2022 de hayatını kaybetti. İstanbul Sarıyer'de Yalnız ve Vakur bir törenle toprağa verildi. Çok sevildiği halde 1962 sınıf arkadaşlarından sadece değerli arkadaşımız Mete Mutluoğlu bulunabildi. Töreni çelenkle süsledi ve olayı belgeledi.

Yalnız ve hastalıklı yaşamın ardından aramızdan ayrılan sevgili sınıf arkadaşımıza Tanrıdan rahmet diler ışıklar içinde uyumasını dilerim.

1961 yılında son sınıfta iken Tatbiki Mekanik Kolunda dokuz çok değerli arkadaşla birlikteydik. Dersler bir önceki yıla göre daha kolaydı. Kürsü Başkanı İTÜ'nün efsane hocası, Süleyman Demirel'de hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnan idi. Hayatımın en mutlu geçen yılı 1961 diyebilirim. Aynı yıl sömestre tatilinde Üniversite imkânları ile Batı ve Güney Anadolu Gezisi yaptık, İlk defa Bergama, Efes, İzmir kentlerini gezmiş, bendeki Arkeoloji sevgisi o yıllarda başladı diyebilirim

Erhan çok okumuş çok bilgili bir arkadaştı, ben yeni yeni okumaya başlamıştım. Pek çok konuda bilmediklerim vardı, Erhan Kıral hem arkadaşım hem de kültür danışmanım oldu. Kendisinden çok şeyler öğrendiğimi söyleyebilirim.

Prof. Dr. Erhan Kral çok eser vermiş bir bilim adamıdır.

Yurt dışında İngilizce yayınlanmış 1 kitabı, yurt içinde Türkçe olarak yayınlanmış 12 kitabı bulunmaktadır. İngilizce yayınlanmış kitabı 1991 yılında yayınlanmış olup, konusu Matematik ve Fizik üzerinedir. Yurt dışında İngilizce olarak 13, yurt içinde Türkçe yayınlanmış 50 kadar makalesi bulunmaktadır. Aynı zamanda pek çok doktora tezinde danışmanlık yapmıştır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI