DENİZLERDEN DÜNYAYI İLK DOLAİAN KİŞİ FERDİNANT MAGELLAN

DENİZLERDEN DÜNYAYI İLK DOLAİAN KİŞİ FERDİNANT MAGELLAN (1480-1521

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Bundan önce iki denizci hakkında yazmıştım. KRİSTOF KOLOMB-VASCO DA GAMA idi. Bu defada denizden ilk defa dünyayı dolaşan FERDINANT MAGELLAN dünyayı dolaşarak insanlık coğrafyasını değiştirdi, yeni karalar bulundu, buralar üzerinde koloniler (sömürgeler) kuruldu. Dünya tarihi yeni bir çağa girdi.

Bunlara başta İspanya kral ve kraliçeleri ile Portekiz Kralları destek oldu ve bundan fazlasıyla yararlandılar. Örnek vermek gerekirse İspanya'dan kat kat büyük Güney Amerika ve Meksika'da İspanya dili ve kültürü hâkim oldu. Keza Portekiz'den kat kat

Brezilya'da Portekiz dili kültürü altına girdi.

Ferdinant Magellan Portekiz asıllı ailenin oğlu olarak doğdu. Denizcilik alanında gelişme gösterdi.

Ferdinant Magellan 1505-1513 yılları arasında Portekiz emrinde çalıştı, Hindistan'a varan seferler de bulundu.

Daha sonra İspanya Krallarının teklifi ile ülkesinden ayrıldı. İspanya Kralı kendisine destek verdi. 1519-1521 yılları arasında İspanya adına keşifler yaptı. 1519 yılında pek çok gemi ve denizci ile İspanya'dan Sevilla limanından denize açıldı ilk defa Güney Amerika sahillerinden geçerek Güney Amerika'nın en güneydeki ismi verilen Boğazı (MAGELLAN BOĞAZI) geçerek PASİFİK OKYANUSU'NA açıldı. Güney Amerika'daki yerlilerle ilk karşılaşan Avrupalı oldu. Ayrıca Pasifik Okyanusu'na sakin deniz anlamına PASİFİK ismini verdi. Ama Pasifik Okyanusu onun tanımladığı kadar sakin olmadığı anlaşılmaktadır..

Buradan devam etti, Pasifik Okyanusu'nu aşarak Filipinler'e ulaştı. Buraya ayak basan ilk Avrupalı da Magellan olmuştur. Ancak Magellan girdiği bir çatışmada öldürülmüş ve yardımcısı çok az denizci ile İspanya'ya dönebilmiştir.

Diğer bir deyişle Magellan ilk dünyayı dolaşan kişi olamamış, ölümü buna mani olmuştur. Filipinler'de toprağa verilmiştir.

Sonuç olarak 30-35 yılda bu üç büyük kâşif denizci ile dünya coğrafyası değişmiş, batılı ülkeler bundan kat yararlanmış, Ancak Osmanlı bunun farkına varmayarak yerinde saymıştır.

Aşağıda yazıma İnternetten Magellan'ın seferini gösteren harita ile bir portresi ve gemileri eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI