DÜNYANIN EN ÖNDE GELEN FİZİKÇİSİLERİNDEN NİKOLA TESLA (1856-1943)

DÜNYANIN EN ÖNDE GELEN FİZİKÇİSİLERİNDEN NİKOLA TESLA (1856-1943)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

On dokuzuncu yüzyıl sonları ile yirminci yüzyılın başlarında baş döndürücü bilimsel buluş ve keşifler yapılmıştır ki dünyada geleneksel yaşamlar iyi yönde değiştirmiştir. Bunların başında Elektriğin bulunması kentlerin Elektrikle aydınlanması gelmektedir. Bu bilim adamların başında Thomas Alva EDİSON (1847-1931) ve bir Sırp Göçmen Nicola TESLA (1856-1943) gelmektedir. Dünya da ilk elektrikle aydınlatılan kent Amerika'da Chicago kentidir. Burada açılan dünya fuarında tanıtıcı konuşmacı bundan sonra daha ileri bir uygarlıkta yaşayacağız diye açıklamıştır.

Elektrik ışığında gözümüzü açan ve elektrik enerjisini en çok kullanan bizler, elektrik öncesi ve sonrasını farkını anlamamız çok zor hatta imkânsızdır. Bunu yaşamadığımız için uzun uzun düşünerek kavrayabiliriz. Bir kış günün kısa bir süre elektriğin kesilmesi hayatı durdurmakta ve bizleri şaşkına çevirmektedir.

Elektriği bulan kişi EDİSON'DUR, ancak bunların kentlerin aydınlanmasında kullanılmasında harika bir adam Nicola Tesla'dır, önce onunla çalışmış ama sonra yolları ayrılmıştır.

İnternet ve çeşitli okuduğum kitaplarda tüm zamanların en büyük bilim adamları mucitler arasında daima üç isim öne çıkmaktadır.

Albert EINESTEIN (1879-1955), Mari CURIE (1867-1934) Nicola TESLA (1856-1943)

Şimdi Nikola Tesla kimdir, onu araştıralım

1856 yılında Hırvatistan'ın (Crotia) bir köyünde Sırp Ortodoks bir rahib Milutin Tesla'nın (1819-1879) oğlu olarak dünyaya geldi. Aile içinde beş çocuğun dördüncüsüdür. .Bir ağabeyi küçükken ölmüş, kız kardeşleri Milka, Angelina ve Marca'dır.  O zaman Hırvatistan Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun yönetimi altındaydı.

Annesi ise çok ilgi çekici mucit bir ev kadını olan GEORGINA DUKA TESLA (1822-1892) dır.. Annesi de bir papazın kızı olup soyunda mucitler olan bir ailenin kızıdır. Hiç eğitim görmemiştir.. Mutfak işlerini kolaylaştıran mekanik araçlar yaptığı söylenir. Tesla bu yönden mucitlik yeteneğinin annesinden geldiği söylenir..

.Tesla fevkalade zeki, çok kuvvetli bir hafızaya sahip bir o kadar garip ve içine kapanık bir çocuktu. Altı yaşında bir çocuk iken ilk su çarkını yapmıştı.

1873 yılında Graz Politeknik Enstitüsü'nde ve Prag Üniversitesinde eğitim gördü.

1883 yılında endüksiyon motorunun proto (ön) tipini buldu, projeyi anlatamadı destek bulamadı. 1884 yılına kadar çeşitli işlerde çalıştı. Aynı yıl Amerika Birleşik göç etti ve ünlü Thomas Edison'un şirketi "EDISON MECHENIC WORKS" çalışmaya başladı.

Bir süre bu şirkette çalıştı. Edison'un ona verdiği işleri fazlası ile yaptığı karşılığını alamadığı söylenir.

1891 yılında Amerika vatandaşı oldu, pek çok patent başvuruşunda bulundu. Kentlere elektrik enerjinin Edison doğru akımla Tesla ise alternatif akımla taşınmasını savunuyordu. Bu yüzden oradan ayrıldı

Kendi şirketini kurdu çok çeşitli bilimsel çalışmalarda bulundu. Bunlar sayılamayacak kadar çoktur.

Nikola Tesla çok büyük deha olduğu halde çok kötü bir işadamı ve dağınık bir kişiydi. Bütün bu buluş ve başarılarının kendisine hiç katkısı olmadı. Tesla hiç evlenmedi tek başına yaşadı. Bütün hayatı otel odalarında geçti ve tek başına yaşadığı otel odasında ölüsü bulundu. Tüm evraklarına Amerikan hükümeti el koydu.

O kadar çok alanda çalışmaları vardı.

300 civarında patent aldığı söylenir. Dağınık bir kişi olduğundan düzgün kayıtlar tutulmamıştır. Bazı icatlar ona mal edilmiştir. Ama Tesla Bobini, İndiksiyon Motoru, Jeneratör, Radyo ve Floresans lamba ve daha pek çoğunda onun emeği vardır.

Thomas Edison ile daha sonra hiç görüşmemiş, hasta yatağında onu ziyaret etmemiştir.

İkisine birlikte Nobel Ödülü verilecekken Tesla 'nın reddettiği söylenir.

Yeğeninin çabaları sonucu 1952 yılında Tesla'nın tüm eşyaları Belgrat'ta yaşınmış adına açılan bir Müzeye konulmuştur.

Amerika'da mezarından çıkarılan külleri de 1957 yılında Belgrat'a taşınmış aynı Müzede altın bir vazo içindedir.

Doğdu ev ve babasının görev yaptığı kilise büyük zarar görmüş ama restore edilmiş 2006 yılında müze olarak açılmıştır.

SONUÇ olarak Nikola Tesla tüm zamanların en büyük dâhilerinden biridir. Bunun yanında kötü ve dağınık bir insandır. Yatıkları yapmadıkları birbirine karışmıştır.

Yazımı çok sevdiği bir ağabeyim merhum Mehdi Halıcı'nın bir deyişi ile bitireceğim.

BAZI İNSANLAR PİŞMEMİŞ YUMURTAYA NAL ÇAKAR, BAZI ADAMLAR PİŞMİŞ YUMURTAYI SOYAMAZ. Bu güzel söz tam onu anlatıyor. Tesla aynı zamanda her ikisidir.

İnsanlığa büyük hizmeti geçen Nikola Tesla'nın Müzesini görmüş değilim ama çok görmek isterdim. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Yazıma bu dâhinin bir portresi eklenmiştir.

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI