ERMENİ YAZAR YERVARD GOBELYAN (1923-2010)

ERMENİ YAZAR YERVARD GOBELYAN  (1923-2010)

MEHMET BİLDİRİCİ

 

İstanbul'da yayınlanan Türkçe-Ermenice haftalık Gazete AGOS da çok iyi dostlar edinmiştim. Gazetenin başyazarı Hırant Dink ile tanışırdım, tarihi konularda ise Sarkis Seropyan ve Yervant Gobelyan ile iyi görüşürdük..

Özellikle Gobelyan Agos yazar olarak çalıştığı 2005'li yıllarda gazete de bir köşede çayını içerdi. Çok sevimli bir ihtiyardı. Kendisi ile tarihi konularda çok sohbet ederdik. Kendisinden çok şey öğrendiğimi söylüyorum. Ayrıca benim araştırdığım Konya'da açılmış JENENYAN Okulu konusunda bana çok yardımcı olmuştu. Kendisi bir süre Beyrut'ta kaldığından Haygazyan Okulu (Bugün Üniversitesi) hakkında bana bilgi ve broşür temin etmişti. Beyrut'ta bulunan Haygazyan Okulunun kurucuları Konya'da bulunan ve 1921 kapatılan Jenanyan Okulundan yetişenlerdi, yani Konya'daki okul Haygazyan Üniversitesi'nin manevi ve isim olarak devamıydı.

Okulun binaları ve zengin kitaplığı tam korunamamış özellikle Ermenice ve Rumca eserler yok olmuştur. Ancak okulun 1000 kadar İngilizce ve Fransızca kitapları bugün yazma eserler kitaplığındadır.

Yazarın hayat hikâyesi şöyledir.

İzmit Bardizag (Bahçecik) kökenli bir Ermeni ailenin dört çocuğundan biridir. 1923'te İstanbul Rumelihisarı'nda doğdu. İlk eğitimini önce semtin Tateosyan Okulu'nda, daha sonra Taksim Esayan Okulu'nda aldı 1937'de mezun oldu ve bir daha hiç okula gitmedi. Bakkal çıraklığı, oto tamirciliği, marangozluk, nikelajcılık gibi birçok işlerde çalıştı. Dayısının kişisel kütüphanesinden yararlanarak kendini sürekli ve iyi bir yazar oldu geliştirdi.

Gobelyan hayatı yayın şiir ve edebiyatla geçti. 1953 yılında Beyrut'a davet edildi. Ve belirli bir süre orada kaldı.

1965 yılında İstanbul'a döndü çeşitli Ermenice Gazete ve dergilerde yazı yazdı. Ömrünün son beş yılında AGOS Gazetesi yazarlarındandı.

Eşini daha önce kaybeden Gobelyan 2010 yılında İstanbul'da öldü. Cenazesinde bulunmuştum. Balıklı Ermeni Mezarlığında toprağa verildi. Kendisini saygı ile anıyorum.

Eserlerinden bazıları

Yerani Te [Keşke], ( 1948)

Khıcanıgarner [Mozaikler], (1968)

Giaynki Lusantsken [Yaşamın Kenarından], (Aras Yayıncılık - 1998)

Memleketini Özleyen Yengeç (Aras Yayıncılık - 1998)

Yazıma bir portresi ile bir kitabı eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI