GÖKOVA'DA YAŞAYAN TANINMIŞ GAZETECİ YAZAR NURETTİN TEKİNDOR'U (1935-2024) KAYBETTİK

 

İzmir Gazeteciler Derneği üyesi bulunduğu Gazeteci Yazar Nurettin Tekindor'un aramızdan ayrıldığını ve Gökova'da toprağa verileceğini duyurmuştur. İnternette hayatı hakkında edindiğim bilgiler şöyledir.

Nurettin Tekindor, 1935 yılında Bolu'da doğmuş olup, gazetecilik kariyerine Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Edebiyat Bölümü öğrencisi iken adım atmıştır. Gazetecilik kariyerine Dünya Gazetesi'nde başlayan Tekindor, on yıl süresince Ankara'da bu alanda faaliyet gösterdi.

Ardından Almanya'ya giderek Almanya'nın Sesi (Batı Alman Radyosu Türkçe Yayınları-Deutsche Welle) Radyosu'nda program hazırlayıcısı ve sunucusu olarak görev alarak aynı zamanda Milliyet Gazetesi Bonn muhabirliği yapmıştır. Türkiye'ye dönüşünde ise 16 yıl boyunca Milliyet Gazetesi'nin İzmir Temsilciliği görevini üstlenmiştir. Nurettin Tekindor ise uzun yıllar boyunca Milliyet Gazetesi'nde çeşitli birimlerde çalışarak, geçen yıl emekli olduğu Halkla İlişkiler Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Gazeteciliği yanında iyi bir romancıdır. Bu konuda en tanınmış eseri "Hayat Yarını Bilmez" isimli eseridir.

Nurettin Tekindor emeklilik günlerini Gökova mahallesinde bir kır evinde geçirmiştir. Akyaka'ya geldiğinde evimin arkasında bulunan Ahmet Metin ve kardeşlerinin işlettiği Avakado yaz bahçesine uğrardı, orada buluşur çay içer kültürel konularda sohbet ederdik. Ahmet Metin iyi arkadaşıydı. Kendisi yukarıda sözü edilen romanını bana da armağan etmiş çok akıcı bir şekilde yazılmış romanını okumuş ve çok beğenmiştim

Nurettin Tekindor'un dedesi, Bolu'da tekke şeyhidir.  1900'lü yılların başından 1950'li yıllara kadar uzanan dönemde, Bolu, Seben, Gökçesu, Mengen, Gerede yörelerinde geçen geniş ailesinin öyküsünü anlatan romanını 2005 yılında yazmıştır. Bolu ve çevresinin sosyal kültürel yaşamını zengin bir dil ve belgesel niteliğinde okurlara aktarmıştır.

Yaş olarak büyüğüm dostum Nurettin Tekindor'a Tanrıdan rahmet, ailesine baş sağlığı dilerim. Işıklar içinde uyusun

Yazıma bir resmi ve romanının kapağı eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI