GÖKOVA HALK DEYİŞİYLE KOZLU KUYU NE ZAMAN KURULDU

GÖKOVA HALK DEYİŞİYLE KOZLU KUYU NE ZAMAN KURULDU. I

ŞADAN GÖKOVALI İLE MESAJLAŞMALAR

 

Bundan önce Devrim Gazetesinde Gökova Köyünün kuruluşu hakkına edindiğim bilgileri 22.11.2029 tarihinde yayınlamıştım. Bu bilgileri tanış olduğum yazar ve Gökova köyünde uzun yıllar yaşamış Şükrü Abbak kızı Özgül Abbak'tan almıştım.

Bu defa değerli yazar Şair Şadan Gökokalı'dan yeni yorumlar geldi. Kendisi ve ailesinin köyü burası idi. Kendisinden rica ettim. Köyü hakkında bildiklerini bana yazmaya karar verdi. Gökova köyü için çok yararlı bilgilerin yer aldığı bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

ŞADAN GÖKOVALI 3345              06.12.2019

Merhaba Bildirici                           

21 Kasım 2019 günü Devrim Gazetesinde yazdığın Kozlukuyu hakkında yazın önemli. Bende şunları ekleyeceğim. SİT alanında evleri olan komşularımız;

Hâkim Bey sıfatlı Salih'in soyadı GÖZGÜ, Osman'nın sıfatı köylü deyişiyle Garlangozcu, Gara Yaşarın soyadı Arslan. Mustantik'in oğlu eski Muhtar-Mustafa Yasakçı. Onların zeytinliği Delik Köprüden Süleyman'ın kahvesine kadar gider Mustantik orada gömülü. Şükrü Abbak Köyün (Mustantik'in) damadı. Gökova Tarihini en iyi bilen ablam Durdu Gökova (1931) 88 yaşında.

Marmaris yolunda Okaliptüs ağaçlarının dikimi ile tüm evraklar Gökova muhtarlığında. Eski Muhtar Mustafa Yasakçı hepsini bilir. Gökova'daki ikinci kuyu cami sokağında değil, Avukat Yaşar'ın evinin yerinde idi. Kozlukuyu (Ceviz ağacı yanında kuyu) adının kaynağı o idi.

Önce kuyudan kova ile ardından tulumba ile ardından dinamo ile su çekilirdi. Sonra şebeke suyu geldi, Gökova suyu Balan dağından geliyor.

Değerli Yazar Prof. Dr. Şadan Gökovalı                           07.12.2019

06.12 2019 tarihli 3 mailini aldım, Devrim Gazetesinde 21.11.2019 tarihinde yazdığım Gökova isimli yazıya çok değerli eklemeler ve ilave bilgiler eklemişsiniz. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.

Ben kendimi Akyaka'lı sayıyorum, Biz Türklerin Orta Asya'dan geldiği kabulü (tabii tümü değil) gibi bende Akyaka'nın Kozlukuyu'nun bir mahallesi olduğunu esas alıyorum. Bizim ana köyümüz de Kozlukuyu diyorum

Yazıyı yenileyeceğim, ama bazı aklıma takılanları yazıyorum. Yanıtlarsanız sevinirim.

Esas Mustafa Yasakçı kim? Evinde yazıt bulunan kişi mi? Muhtar mı? Hangi tarihlerde muhtar oldu? Torunu Mustafa Yasakçı kim. Onunla tanışmıştım.

Babanız Muhtar Mehmet köyde önemli bir kişi ne zaman muhtar oldu? Sizin aile kökeni nereden gelme Yasakçılardan önce mi?

Ablanızın bu konuda görüşü ne?

Yasakçıların zeytinliği Delik köprüden Süleyman kahvesine kadar diyorsunuz buralar Nereler oluyor.

Okalips dikimi ile tüm belgeler yok olmadan ortaya çıkarılmalı diye düşünürüm.

Kozlukuyu yerinin (Avukat Yaşar evi) tam olarak neresi. Mesela buraya bir plaka dikilmeli diye düşünürüm

Gökova şebeke suyu ne zaman geldi nereden? Elektrik hangi tarihlerde geldi. Anladığım kadarı ile köyün su ihtiyacı bu iki kuyudan karşılandı

Takma adı Hâkim olan Salih çok ilginç biri olmalı niçin Hâkim deniyor. Bu evi bende ziyaret ettim. Köyün en üstünde Kanadalı Meryem oturuyor.

 

Avukat Yaşar kim?

 

Diğer ailelerden soyadını bildiklerini yazar mısınız?

 

Kozlukuyu'dan yükseköğrenim görenler kimler? Siz ilk misiniz?

Ula'nın eski yerleşim Ola'dan geldiği konusunda Zekai Eroğlu başta pek çok bilgiler gelmekte, Ola Atina önderliğinde Delos Birliğinde üye olduğu yazılı sizin görüşünüz Ola'nın bir kent olamayacağı. İdima bu birliği M.Ö 5 yüzyılda üye bölge bu birlikte görülüyor. Ama ben Delos Birliğine Anadolu'dan katılan kentlerin listesine ulaşamadım. Belki İdima belki sadece kent olarak değil çevre köyleri de kapsamış olabilir. Ama en azından Ula ismi eski bir dilden OLA'dan geldiği akla çok yakın görülüyor.

Selamlar saygılar

İstanbul'a döndüm bahçeme cephe Mehmet Bildirici Sokak No 2 deki parselimi kültür sitesi yapmak istedim. Bir oğlum bir kızım var onları ikna edemedim. Çok üzgünüm, 7-8 bin kitabımı sağlığımda yerleştirmek isterdim.

 

 

 

Bildirici                      07.12.2019

Mustantik eski Muhtar Mustafa Yasakçı'nın babası, o ve kızı Gülsiye sarışın ve renkli gözlü, (Özgül Abbak'ın annesi)

Su önceki Muhtar Salih Erden zamanında geldi. Babam 1939-1950 yılları arası muhtar idi.

Okaliptus dikimi Vali Recai Gürel zamanında yapılmış, tohumları Halikarnas Balıkçısı tarafından Avustralya'dan getirilmiş. Kayıt ve belgelerini eski Muhtar Mustafa Yasakçı biliyor.

Avukat Yaşar'ın evi Akyaka'dan gelişte, köprüye inen rampanın sağında, çaya doğru, Kozlukuyu'ya ilk yerleşen Teke yarımadasından Abdülkerim Ağa, Bende çok öyküsü var. 1930'larda doğmuşuz, dört kardeşiz, Biz de Yörük'üz. Durdu ablam sağ 1931 doğumlu.

(Devam edecek)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI