KONYA ATATÜRK HEYKELİ 1926 YILINDA AÇILDI

KONYA ATATÜRK HEYKELİ 1926 YILINDA AÇILDI

Konya'da 1926 yılında aşılan Atatürk heykeli İstanbul Sarayburnu'ndan sonra ikincidir. Konya Belediye Meclisi Konya Valisi Muammer Bey (1883-1945) öncülüğünde Konya'da Atatürk heykelinin yapılışına karar verir. Heykel kaidesi olarak Mimar Muzaffer Bey tarafın yapımı gerçekleşen Ziraat anıtını uygun görülür. Heykel Avusturyalı Heykeltraş, Ressan Heinrich Krippel tarafından yapılır ve Ekim 1926 büyük bir törenle açılışı gerçekleşir.

Heykelin yapımcısı Heinrich Krippel 27 Eylül 1883'te Viyana'da dünyaya geldi. Sanat eğitimini Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nde Profesör Hemler atölyesinde tamamladı. Daha çok portre, büst ve mezar taşları üzerinde çalıştı ve tanındı.

1925 yılında Atatürk anıtları yaptırılmak amacı ile Türk hükûmetinin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. 1938'e kadar on üç yıl Türkiye'de kalarak Atatürk heykelleri gerçekleştirdi.. Atatürk, sanatçıyı köşkte misafir ederek hazırlayacağı tüm heykeller için kendisine poz vermiştir. Krippel, bu heykel ve anıtların ön çalışmaları ve taslaklarını Türkiye'de hazırladı. Bu taslaklardan hazırlanan heykel kalıpları, sanatçının Viyana'daki atölyesinde üretildi ve Viyana Birleşik Maden işletmelerinde bronza döküldü. Bu heykeller daha sonra parçalar halinde Türkiye'ye getirildi ve yerlerinde monte edildi.

Krippel'in Türkiye'de yaptığı Atatürk heykelleri de şöyledir.

İstanbul Sarayburnu Atatük Heykeli 03.10.1926

Konya Atatürk Heykeli 29.10.1926

Ankara Zafer Heykeli 24.11.1927

Krippel Atatürk'ün ölümü ile Viyana'ya döndü, 1945 yılında hayatını kaybetti.

Heykelin kaidesi Ziraat Anıtını yaptıran Mimar Muzaffer Bey (1881-1920) bilinenler şöyledir.

İstanbul doğumlu Türkiye'nin tanınmış mimarlarındandır. Hendesei Mülkiye (Bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi) devam etmiş ve orada hocalık yapmıştır. Şişli Abidei Hürriyet anıtı ve İstanbul Postanasi onun eseridir.

Konya Valisi Hüsnü Bey tarafından Konya'ya davet edildi. 1914 yılında Vilayet başmimarı olarak Konya'ya gitti. Bugünki benimde okuduğum çok güzel bir bina olan Konya Lisesi binası, Kız Öğretmen Okulunun inşaatlarını tamamladı.

Muzaffer Bey, 26 Mart 1921'de Konya'da hayatını kaybetti. Mezarı Şeyh Sadreddin Türbesi civarında Turgutoğlu Türbesi yanında idi. Sonradan bu mezarlık kaldırılmıştır

YAZARIN DİĞER YAZILARI