KONYA MÜHENDİSLİK MİMARLIK AKADEMİSİ VE BAŞKANI

KONYA MÜHENDİSLİK MİMARLIK AKADEMİSİ VE BAŞKANI

 

MUSTAFA ÖZ (1931-2020)

Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi 1970 yılı sonunda öğrenime kapılarını açtı. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında mühendislik ve Mimarlık eğitimi veren önemli bir Yüksek Öğretim kurulu olmuştur. Açılışı alışılmış bir biçimde olmadı.

1970 yılında Konya'da serbest mühendis olarak çalışıyordum. Bir gün Konya Belediyesinden sözlü bir davet aldım, öğleden sonra Konya Valiliği'nde bir toplantı olduğunu öğrendim. Bürodan yarım saat önce çıksaydım haberim olmayacaktı. O zaman Konya Belediye Başkanı YILMAZ KULLUK idi.

Tesadüfen katıldığım ve bununla gurur duyduğum toplantıda Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nin temeli atıldı. Konya Valiliğinde yapılan toplantı da Milli Eğitim Bakanı Orhan Oğuz Konyalılara bir müjde veriyordu. Elinde bir paket vardı. Bu paketi buraya koyuyorum Yani Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisini. Ama şartlarım var diyordu, yasalar çıkıp her şey normale gelene kadar bina ek ücretle temin edilen hocalar bir dernek tarafından karşılanacaktı. Dernek Başkanlığına da Belediye Başkanı Yılmaz Kulluk seçilmişti.

Böyle alışılmadık bir yöntemle kapılarını açan Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi 1971-1973 yılları arasında İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümlerinden oluşuyordu. Çok aşırı istek üzerine 1973 yılında Makine ve Harita Bölümleri eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Akademi Başkanlığına Yüksek. Mimar Mühendis Yılmaz Eskil atandı. Tüm diğer öğretim elemanları ve ek ders ücreti ile dernek tarafından karşılanıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Başkan Yılmaz Eskiil'den sonra ilk atanan ben Mehmet Bildirici idim. 1982 yılına kadar devam ettim, ama o günkü anarşi ortamı bana güven veremedi, ayrılmak durumunda kaldım. Bazen keşke kalsaydım diye düşünürüm. !!!!

Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi başta Konya olmak üzere Muğla'dan Aydın'dan, pek çok genç mühendis, mimar olarak yetişmiş ve illerine hizmet etmişlerdir..

Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi başkanlığına 1974 yılında MUSTAFA ÖZ (1931-2020) atanmıştır. Türkiye'deki anarşi ortamı okullara da yansıyordu. Dersler kesiliyor, boykotlar oluyordu. Mustafa Öz çok sakin bir kişiydi. Tarafsız davranmasıyla ve kişiliği ile önlemeye çalışmıştır. Onun sayesinde bu dönem daha az sarsıntılı atlatılmıştır.

Mustafa Öz'ün biyografisi de şöyledir.

Mustafa Öz 1931 yılında Konya Bozkır Üçpınar Kasabası'nda doğdu. İlkokulu köyünde Lise eğitimini Niğde Lisesi'nde parasız yatılı olarak okumuş, İstanbul Teknik Üniversitesine girmiş 1955 yılında oradan İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur. Daha sonra çeşitli inşaat firmalarında çalışmış, 1974 yılında Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Başkanlığına getirilmiş, bu görevi 1979 yılına kadar 5 yıl sürmüştür.

1979 yılında Akademinin bağımsız olabilmesi için bir Profesörün başkan olması uygun düşünülmüş. Prof. Dr Pervin Yazgan başkanlığa seçilmiştir.

Mustafa Öz 1979-1984 yılları arasında Öğretim Görevlisi olarak görevine devam etmiş, İnşaat Bölümünde Su Getirme ve Kanalizasyon dersini yürütmüştür.

Emekli olduktan sonra telefonla görüşür, Konya'da yapılan Korona Virüs öncesi toplantılarda bir araya gelirdik. Emeklilik günlerini Konya ve Ankara'da geçirirdi. 2020 yıl sonu aramamda kendisine ulaşamadım.. Daha sonra arkadaşlardan aramızdan ayrıldığını öğrendim. Kendisine Tanrı'dan rahmet, ailesine ve Türkiye'nin her yerindeki öğrencilerine baş sağlığı dilerim.

Buraya iki resim eklenmiştir. İlki birlikte resmimiz, solda ben Mehmet Bildirici, sağda Mustafa öz görünmektedir.

İkici resim 1970 yılında Akademinin açılma kararının alındığı an. Önde solda Milli Eğitim Bakanı Orhan Oğuz (1923) ve yanında Konya Valisi görülmekte. Arka sırada ayakta Mehmet Bildirici onun yanında Konya Belediye Başkanı Yılmaz Kulluk

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI