MİLASLI İZMİR'İN ÖNDE GELEN YÜKSEK İNŞAAT MÜHENDİSİ MEHMET CENGİZ'İ KAYBETTİK (1940-2021)

MİLASLI İZMİR'İN ÖNDE GELEN YÜKSEK İNŞAAT MÜHENDİSİ MEHMET CENGİZ'İ KAYBETTİK (1940-2021)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

Milas eşrafından Süleyman Cengiz'in oğlu olarak 1940 yılında geldi. İzmir Atatürk Lisesi'nden ve 1962 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi'nden 1962 yılında mezun oldu.

Meslek hayatına Milas'ta başladı. Daha sonra İzmir'e nakletti ve tüm yaşamı Müteahhitlik çalışmaları ile geçti. Taahhüt işleri yaptı, özel inşaatlar yaptı. Sınıf arkadaşlarımız arasında sevilen çok iyi bir mühendisti.

Mehmet Cengiz Dr. Hatice Cengiz ile evliydi. Mine ve Süleyman Cengiz'in babası idi

Haziran 2021 de İzmir'de aramızdan ayrıldı ve İzmir'de toprağa verildi. Arkadaşımıza tanrıdan rahmet ailesine sabır ve baş sağlığı diliyorum.

Biz 1962 muzunu sınıf arkadaşlarımız yıllardır İstanbul, Ankara ve İzmir'de her ayın son perşembesi bir öğle yemeğinde buluşuruz.

Ben de 2014 de İzmirli sınıf arkadaşımızın Perşembe yemeğine katılmıştım. Bu toplantıdan bir resim ekliyorum. Mehmet Cengiz sol başta tam karşıda ben Mehmet Bildirici görülüyorum.

Bir anımı aktaracağım son görüştüğümüz bu toplantıda kendisine sen Milaslı ben Akyakalı çakma Muğla olduğumu, Muğla bölgesine çalışmadın mı diye sordum.

İlk büromu Milas'ta açtım babamın yakın arkadaşına kapsamlı bir proje yaptım. Adam para versem çok ayıp olacak ona bir dolma kalem alıvereyim demiş, sonra İzmir'e gittim demişti

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI