MUĞLA DEVRİM GAZETESİ ESKİ SAHİBİ GAZETECİ YAZAR ÜNAL TÜRKEŞ'İ (1943-2017) ANIYORUM & ANILARIM

MEHMET BİLDİRİCİ

Dört yıl önce Muğla Devrim Gazetesi eski Sahibi, Gazeteci, Yazar, Muğla ilinin beyni Ünal Türkeş'i ölümünün dördüncü yılında özlem ve rahmetle anıyorum. Işıklar içinde uyusun.

Ünal Türkeş benim içinde bir dost Muğla Tarihi kültürü konusunda sohbet ettiğim bir kişiydi. Ben Akyaka'nın tarihi konusuna 1996 yılında girmeye başlamıştım. Kısa süre sonra tanıştık, Adeta eskiden sanki birbirini tanıyor gibi bir şey idi sanki.

Gökova Akyaka sohbetleri yanında gazetesi Devrim'de benim yazılarıma yer verdi. İlkyazım 1996 çıktı. O günden bu güne Gazetenin tam yirmi beş yıllık köşe yazarı ve okuyucusuyum. Bundan da büyük gurur duyuyorum. Devrim'in Muğla'da kültür açlığını gidermeye çalıştığını görüyorum.

Ayrıca 2004 ve 2006 yıllarında Akyaka'da Nail Çakırhan ve Halet Çambel sergi evinde sergiler açmıştım. Devrim Gazetesi bünyesinde haber olarak yer verdi.

İlk tanışmamızda benim Konyalı olduğumu öğrenince kendisinin de Konya ile yakından ilgili duyduğunu anladım buda tanışıklığımıza ayrı bir renk kattı. Bazı atalarının Konya'nın Kızılören ve Bozkır'ın Hocaköy'den geldiğini söylüyordu

Bu konuda kendisine 1996 yılında yazdığım mektubu sizlerle paylaşmak isterim.

"Sayın Ünal Türkeş    Devrim Gazetesi- Muğla                   İstanbul 16.12.1996

Konya'da iken 1750'li yıllarda Kızılören'den (Konya- Beyşehir arasında köy) Muğla Yerkesik'e göç eden Hacı Mehmet Ağa oğlu Feyzullah ile Bozkır Üçpınar (Hocaköy) köyünden gene 1750'li göç eden Kandiye kadısı Hoca Yusuf Efendi ile Mevlana soyundan Muğla'ya gelen Çelebilerle ilgili araştırma yaptım

Kızılören Konya'ya yakın benim ecdat köyüm buraya bağlı, ancak bu köyde bu işlere meraklı kimseye rastlamadım, sadece 60-70 seneyi hatırlayanlar var.

Mevlana ve sülalesi hakkında en geniş kaynak Abdülbaki Gölpınarlı'nın "Mevlana'dan Sonra Mevlevilik" adlı eseri bu konuda uzman bir arkadaşım Sefa Odabaşı bu konuyu taradı bir sonuca ulaşamadı.

Bozkır İlçesi Üçpınar hakkında daha sonra yazacağım.

Yeni yılınızı kutlarım

Mehmet Bildirici

Atakan Sokak Sun Ap. 11 - Mecidiyeköy-İstanbul

 

Daha sonra 19.07.2001 tarihli bir mektupta ise şunları yazmışım.

"Size haberim var. Bozkır Üçpınar köyünden halen Akyaka'da bizim evin altında faaliyette olan Mevsim Markette çalışan Mehmet isimli bir genç Bozkır Üçpınar'dan gelip Muğla'ya yerleşenler olduğunu duyduğunu söylüyor. Kendisi ile görüşebilirsiniz.

Ayrıca daha sonra Bozkır Üçpınar köyü Belediye Başkanı Sayın Ziya Kuz ile tanıştım. Bilgisi olmadığını öğrendim.

Sayın Ünal Türkeş ile dostluğumuz hep devam etti, ben Muğla ve Akyaka hakkında hep sordum kendisi de Konya hakkında benden hep bilgi aldı. Ancak Konya hakkında topladıklarını bir kitap haline getireceğini hep söyledi ama çıktığını öğrenemedim. Umarım ardından gelenler bunu bir gün gerçekleşir.

Bildiğimiz gibi Ünal Türkeş aniden 30 Eylül 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı, Muğla halkı ve aydınları bir şok yaşadı ve Muğla'da görülmemiş bir kalabalığın katıldığı bir törenle sonsuzluğa uğurlandı.

Ben de Devrim Gazetesinde 30.09.2017 & 04.10.2017 & 17.10.2017 tarihinde üç yazım yayınlandı-Saygılarımla

Devrim'i ziyaretimde bir resmimizi ekliyorum

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI