NE YAPARSAK YAPALIM AKYAKAYI BU PLANDAN KURTARALIM III

NE YAPARSAK YAPALIM AKYAKAYI BU PLANDAN KURTARALIM III

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Devrim Gazetesinde 26.11.2020 tarihinde Akyaka'ya zorlanan imar planı konusunda bende yazmıştım. Korona yüzünden tam bir yıl boyu Akyaka'dan uzağım, geçen yıl Kasım 2019 da İstanbul'a gelirken bu kadar uzun süre ayrı kalacağımı hiç düşünmemiştim, düşünemezdim de. Onun için Akyaka yaklaşık 50 yılda nasıl yaşanır bir yer haline geldiği konusunda bilgi sunmak istedim.

Yazımda 1997-2014 yılları arasında İstanbul'un tüm adliyelerinde imar, inşaat, kamulaştırma, El Koyma konularında bilirkişilik yaptığımı, bir yıldan bu yana Akyaka'dan ayrı kaldığım için 14.10.2020 tarihinde askıya çıkan planı ve ondan önceki plan elimde olmadığını belirtmiştim.

Bu konuda hızlı bir araştırmaya girdim, arkadaşım komşun AHMET METİN mevcut planı bana gönderdi. Tüm plan ile yazışmaları tekrar gözden geçirdim.

Bu arada 07.12.2020 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Osman Gürün'ün Tele 1 Kanalında konuk olduğu programı izledim. Bu konuda en yetkili olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün her şeyi gayet güzel açıkladı. Planı defalarca gösterdi ve OAI ve OA2 olarak açıklanan "ÖZEL PROJE ALANI" olarak açıklanan bölgenin çok üstü kapalı olduğu ve yoruma tabi olduğunu Azmak çıkışına 4.000 mi desem 40.000 mi kapasiteli desem MARİNA yapılabileceğini ve bu plan uygulanırsa Akyaka'nın katledileceği mesajını aldım.

Buradan Osman Gürün'ün verdiği mesajlar şahsen benim yüreğime su serpti. Hukuki yollardan her türlü mücadelenin yapılacağı mesajını aldım. Zaten konu adliyede

Bir Akyakalı olarak Sayın Gürün'e iyi ki Büyükşehir Belediyesinin başındasınız, kolay gelsin diyorum.

İkinci olarak Akyaka Ula Belediyesi'nin bir mahallesidir. Akyaka Belediye Başkanı Sayın İsmail Akyaka'ya seslenmek istiyorum.

Kendisi daha önce Akyaka Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş, Akyaka'da gerçekleşmiş hemen hemen tüm eserlerde imzası vardır. 2019 yılında Ula Belediye Başkanı seçilmiş ve Pandemi'ye kadar büyük hizmetler yaptığını biliyor ve bu konuda Devrim gazetesinde birkaç yazım çıkmıştı.

Burada şunu belirtmek istiyorum. 1977 yılından bu yana Akyaka'da bulunuyorum. 1996 yılından bu yana Akyaka'yı, antik kent İDİMA'nın tarihini araştırmaktayım. Son 50 yılda buraya yerleşen Türkiye ve Avrupa çapında o kadar çok yazar, ressam, profesör, bilim adamı var ki bir sayı vermekten acizim. Ama bunlar arasında benim kadar İdima ve Akyaka'yı araştıran olduğunu sanmıyorum.

İsmail Akkaya'da ataları Akyaka'ya ilk yerleşen ailedir diyebilirim. Benim bildiğim ilk Akyakalı onun dedesi Mestan Akkaya olup Mezarı İnişdibi mezarlığındadır. Babası Mustafa Akkaya görmemesine karşı köye büyük hizmetleri olan bir kişidir. Akyaka'ya mahalle olmadan önce ilk bakkal dükkânını ilk fırını açan kişidir. İyi düşünülürse bu o zaman bir fabrika açmak kadar önemlidir. Dostum Mustafa Akkaya benim köyde ilk arsa alımımda yardımcı olan kişidir. Mustafa Akkaya'nın üç oğlu ve iki kızı vardır. Bütün çocukları (İsmail Akkaya dâhil) onun verdiği arsalara ev yaptırmışlardır. Bütün çocukları ile uzun yıllara dayanan çok iyi ilişkilerim vardır. Özellikle torunu MURAT KARADAĞ Akyaka'da benim en yakınım ve eski kiracımdır. Eski Mevsim Market'in sahibidir.

Beni en iyi anlayan yönetici de İsmail Akkaya olduğunu belirtmeliyim. Ben de buradan bir mühendis, bir bilirkişi, bir ağabey olarak fikrimi açıklamak istedim. Kökü Akyaka'nın derinlerinden gelen bir kişi olan İsmail Akkaya'dan Akyaka'ya hizmet gelmiştir. AMA BU PLAN TARTIŞMALI VE UZUN VADELİDİR. İLERDE BİZLER OLMAYACAĞIZ. ONLARA GÜZEL BİR PLAN VE GÜZEL BİR AKYAKA BIRAKALIM

Ben Ümitliyim, olay mahkeme önündedir. Yanlış hesabın Bağdat'tan döneceğine inanıyorum.

Bu arada Akyaka'da İNİŞDİBİ Kalesinde temizlik kazı ve restorasyon çalışmalarının yapıldığını öğrendim, ne kadar isterdim ki ben de görüyüm ve elimdeki yabancı dokümanları belki lazım olur diye onlara veriyim, ama tüm yabancı yayınları ve fotoğrafları arkadaşım dostum Murat Karadağ'a göndermiş bulunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI