OSMANLIDAN GELEN CUMHURİYETE AYDINLIK VEREN YAZAR KÜLTÜR KADINI ŞAZİYE BERRİN KURT (?1897-1998)

OSMANLIDAN GELEN CUMHURİYETE AYDINLIK VEREN YAZAR KÜLTÜR KADINI ŞAZİYE BERRİN KURT (?1897-1998)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

Kızım Özlem Bildirici (1973-2011) Anısına

Önce tekrar 08.Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Kadın hakları konusunda çaba sarf edenleri saygı ile anıyorum. Bu yazımda Türkiye dışında eğitim almış çok başarılı bir Türk kızını konu yapacağım.

Osmanlıdan Cumhuriyete gelen nadir iyi eğitim almış bir yazar, bir öğretmen ve politikaya atılıp 1935 yılında bağımsız kadın aday olan olmasına karşı, hakkında bilinenler bölük börçük olmakta ve toplum tarafından fazla tanınmamaktadır. Ben de yakın zamanda onun farkında olmanın ezikliğini duyuyorum.

1919 yılında Tıp Eğitimi için Almanya'ya gönderilir. Orada ki yaşamını ve Birinci Dünya Savaşı sonrası gözlemlerini bir günlükte toplar. Bu Türkiye'de çok az rastlanan bir durumdur. Türkiye'ye döndükten sonra bir üniversiteyi bitirir.

1935 yılında kadınlara ATATÜRK tarafından seçme ve seçilme hakkı verilir. Dünyada ve Türkiye'de çok önemli bir olaydır.

Dünya kadınlar Birliğinin ilk kongresi 1902 yılında Amerika'da yapılmıştır. 12. Kongresi 1935 yılında İstanbul'da yapılır. Bu kongrede ev sahipliğini Milletvekili Latife Çeyrekbaşı yapar

1935 yılında kadınların da seçildiği ilk Milletvekili seçimleri yapılır. Türkiye'de Kadın Hakları konusunda büyük mücadele veren Nezihe Muhittin (1889-1958) kadın hakları konusunda uzun mücadele eder ancak çalışmaları fazla radikal bulunur ve derneği kapatılır.

Bu defa Nezihe Muhittin ve Şaziye Berrin 1935 yılında bağımsız milletvekili adayı olurlar kazanamazlar ama bu kadın hakları mücadelesinde önemli bir kilometre taşıdır.

Şaziye Berrin Kurt, çok iyi Almanca bildiği için pek çok kitabın çevirisini yapar, öğretmenlik yapar. Günlüğü "Bir Osmanlı Kızının Almanya Anıları" adıyla yayınlanır. Ayrıca Alman ve Norveç edebiyatından pek eseri Türkçeye çevirmiştir.

Milletvekili Adaylığını gösteren bir gazete kupürü eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI