SEMAVİ DİNLERİN DOĞDUĞU KENT KUDÜS -JERUSALEM -V

SEMAVİ DİNLERİN DOĞDUĞU KENT KUDÜS -JERUSALEM -V

 

MEHMET BİLDİRİCİ          

Bundan önceki 4 yazımda Kudüs hakkında izlenimlerimi yazmıştım. Kudüs çok tarihi bir kent, birkaç günde şüphesiz öğrenmek çok güçtür. Tarihi sorgulayan bir turist gözüyle bazı noktalara dikkat çekmeye çalıştım. Elimde bir sürü broşür yanında "Pictorial Guide" isimli İngilizce "JERUSALEM" isimli bir kitap var. Ayrıca defalarca internetten ilgili maddelere baktım. Konularla ilgili eskiden de pek çok tarihi kitap okuduğumu burada belirtmeliyim.

TARİHİ DOĞRU OKUYABİLİRSEK, ÖNÜMÜZE GÜVENLE BAKABİLİRİZ. Diye düşünüyorum. Gayem asla inançları irdelemek değildir. Tarihi doğru okumaya çabalamak yazıdaki ana hedefimdir.

Kudüs Osmanlı Padişahları ve İngiliz Manda döneminde çok gelişmiş tarihi surlarının dışına taşmıştır. Hiç toprak satmadığı öne sürülen Sultan Abdülhamit'in Kudüs'te bağışladığı çok büyük arsaya yapılmış Rus Hastanesi dikkat çekici, ama kötü şöhreti ile anılıyor. Hasta giren ölü çıkar diye.

ROCKOFELLER MUSEUM

Kudüs içinde İngiliz Manda döneminde, Kudüs ve çevresinde Amerikan Rockfeller Vakfı tarafından yapılan kazı ve yüzey araştırmalar da bulunmuş arkeolojik eserler sergileniyor. Ortada Havuz olan muhteşem bir bina, burada bizlere bir kokteyl veriliyor. Müzeyi geziyoruz. İsrail Arkeoloji tarafından kullanılıyor. Bizlere özel olarak açılıyor.

ISRAİL ARKEOLOJİ MÜZESİ

Rehberimiz TSVIKA TSUK özellikle müzeyi bizlere gezdiriyor. Efes'ten Artemis heykeli hemen dikkatimi çekiyor. Diğer bir dikkatimi çeken Müze'nin içinde çocuklara ayrılmış yer olması, çocuklar oyun oynarken bir şeyler öğretiliyor. Çocuğun müzede vakit geçirmesi ne kadar hoş... Keşke Arkeoloji Müzelerini çocuklara yaklaştırabilsek

YAD VASHEM (HOLOCAST MUSEUM)

2007 yılında açılan Müze, İkinci Dünya Savaşı sırasında NAZİ Almanya'sında sadece Yahudi oldukları için sürülen, yakılan, yok edilen yaklaşık 6.000.000 insanın anısı için açılmış bir Müze. Dokuz kısımdan oluşuyor. Binlerce konuşma, doküman, verilen zaman içinde huşu ile geziyorum.

Bu acı katliamlar olurken TANRIMIZ nerede YEHOVA nerede idi? diye sormadan edemedim. Sonradan Zafer kazanılınca insanlar kurtarılıyor. Bunları yapanlar cezalandırılıyor. Ama 6.000.000 insan yok oluyor.

SON OLARAK

2001 yılında ilk geldiğimde bu kadar gezememiştik. Tarihin içinde yaşadım. İyi ki gelmişim diyor, imkânı olanların iyi rehberler eşliğinde mutlaka Kudüs'ü ziyarete davet ediyordum.

Son olarak rehberimiz EYAL MEİRON'un çok iyi bir rehber olduğunu ve tarihi olayları derinlemesine incelediğini ve kendisinden çok şey öğrendiğimi belirtiyorum.

Sonuç olarak bugün tüm uygarlıkları içine alan BATI UYGARLIĞI Düşünmeyi, Felsefeyi, Estetiği Eski Yunan'dan Yapım Sanatını, Hukuku ve Yönetimi Roma'dan,

Tek yaratıcı inancını Musevi ulusundan almıştır denilebilir. Gerçekten bir şeye tam inanmak insanlara huzur veriyor. Ancak şu da unutulmamalıdır. Dinlerin hepsi bilime değil tapulara ve inanışlara dayanır. İnsanların benim dinim veya mezhebim tek doğrudur. Diğerleri değildir. Sonra değiştirilmiştir düşüncesi ile savaşması bu uğurda kan dökülmesini anlamak mümkün değildir.

Ayrıca üç semavi dinin doğduğu Kudüs'te din kavgalarının olması tapınakların yıkılmasını asla anlamak mümkün değildir. Maalesef bu kavga bugün Müslümanlar ve İsrail Devleti arasında devam etmesi bir insanlık ayıbıdır.

Yazıma Rockfeller Müze ziyaretinden bir resim eklenmiştir.

 

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI