SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNDE ÖZBEKİSTAN DEVLET BAŞKANLIĞINA YÜKSELEN ÖKSÜZ BİR TÜRK KIZI YODGOR NASRİDDİNOVA (1920-2006)

SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNDE ÖZBEKİSTAN DEVLET BAŞKANLIĞINA YÜKSELEN ÖKSÜZ BİR TÜRK KIZI YODGOR NASRİDDİNOVA (1920-2006)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Anam Nesibe Bildirici Anısına, onun gibi öksüzdü (1920-2003)

Önce tekrar 08.Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.  Bu konu da emeği geçenleri saygı ile anıyorum. Bu yazımda Türkiye dışından çok başarılı bir Türk kızını konu yapacağım.

Yodgor Nasriddinova 1920 yılında Türkistan Kokan kentinde doğdu. Babası Loder operatörüydü, kızının doğumundan üç ay önce hayatını kaybetti. 13 yaşındaki annesi ona Yetim anlamında Yodgor adını verdi. Bu isim Müslüman ülkelerde öksüzlere sık verilen bir isimmiş. Dedesinin evine taşındılar, annesi çok genç olduğu için yeniden evlendi. Üvey babası altı yaşında sokağa onu terk etti. On bir yaşına kadar çeşitli aileler arasında yaşadı 1931 yılında Özbekistan'da ilk Yetimhane açıldı ve oraya alındı. Burada bir Meslek Okuluna verildi ve 1941 yılında Taşkent Demiryolları Mühendisliği'nden mühendis olarak mezun oldu.

1941 yılından itibaren Taşkent Demiryolu inşaatlarında mühendis olarak çalıştı. 1942 yılında Komunist Partiye üye oldu. Kısa sürede tüm Özbek okullarına bakan komitede yer aldı. Bu arada S. Nuriddinov ile evlendi ve onun ikinci eşi oldu. Nuriddinov politikada etkili bir kişi idi. Ancak yönetici Raşidov rakibiydi.

Hızla Yükseldi, 1952 yılında Özbekistan Endüstri bakanı ve nihayet 1959 yılında Sovyet Özbekistan'da devlet başkanlığına kadar geldi Bu görevi 1970 yılına kadar sürdü. Mücadele ile geçen bir hayatı oldu. Daha sonra Moskova'da görev yaptı ve orada 2006 yılında öldü. Moskova'da Kuntseva Mezarlığına gömüldü.

Yodgor Türk kızları içinde bu kadar önemli görevlere gelmiş ilk kişidir. Anısı önünde saygı ile eğiliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI