TÜRKİYE CUMHURİYETİ İKİNCİ FİRST LADY'Sİ MÜVEDDET ÖZALP (1895-1984)

Osmanlı döneminde resmi toplantılarda padişah yanında eşleri katılmazdı. Üstelik tek evli değiller pek çok eşleri ve cariyeleri vardı. Kadın kafes arkasındaydı. Cumhuriyetin kurulmasıyla Atatürk'ün gösterdiği büyük gayret ve çabalarıyla sosyal haklarını aldılar. Resmi davetlerde yabancı konukların ağırlanmasında Türk kadını ulusunu temsil ediyordu. Mustafa Kemal 1923-1925 yılları arası Latife Hanım ile evli idi, eşi Latife yurt dışında kalmış yabancı dil bilen batı yaşantısını bilen modern Türk kadını onun (First Lady- Birinci Hanım) oldu resmi davet ve toplantılarda hep onun yanında oldu.

Ama Mustafa Kemal 1925 yılında eşinden boşandı. Ölümüne kadar tek olarak yaşadı. Müveddet Özalp resmi toplantılarda hep onun sağında yer aldı. Cumhuriyet'in

GÖLGEDE İKİNCİ FİRST LADY'Sİ OLDU. Modern Türk Kadınını temsil etti. Cumhuriyete direk olan kadınlardan biri oldu.

Müveddet Özalp Kazım Özalp' ile  (1882-1968) dul ve iki çocuklu olarak 1923 yılında evlendi. Kazım Özalp Makedonya Köprülü kentinden idi ve Mustafa Kemal'in çok yakın arkadaşı ve ömrü cephelerde geçmiş bir kahraman Türk büyüğü, Cumhuriyetin kurulması ile 1924-1935 yılları arasında Meclis Başkanı ve 1935-1939 arasında Milli Savunma Bakanı olmuştu. 1968 yılında ölümü üzerine Devlet Mezarlığında toprağa verildi.

Müveddet Hanım Kazım Özalp ile akraba Köprülü 1895 doğumludur. Kazım Paşa halasının oğludur. Önce Saim Bey isminde bir subay ile evlenmiş ondan Enver isimli oğlu ile Neriman isimli kızı olmuştur. Selanik kentinin düşmesi ile İstanbul'a sığınmıştır. Eşinin 1919 yılında Sakarya da şehit olması ile 1923 yılında iki çocuklu dul bir kadın olarak halasının oğlu hiç evlenmemiş Kazım Paşa ile evlenmiştir. Bu Türk kadını olarak bir başarıdır.

Kazım Özalp ile mutlu bir evlilik yapmış Kazım Paşa'dan bir kızı ve oğlu Teoman Özalp (1925-2017) dünyaya gelmiştir. Oğluna ismini veren onu sünnet ettiren Gazı Mustafa Kemal'dir. Teoman Özalp çok hizmeti olan Gemi Mühendisidir.

Müveddet Özalp geniş bir ailesi vardır onları korumuştur. Atatürk'ün yanında first Lady olarak yer almış akrabalarına kol kanat germiştir. Dört çocuğuna da analık yapmıştır. On elinde on marifet olan bir Türk kadını.

Müveddet Özalp 1984 yılında İstanbul'da ölmüş Edirnekapı Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Yazıya bir resim eklenmiştir. Türkiye'yi 1928 yılında ziyaret eden Afganistan Kralı Emanullah Han ve Kraliçe Süreyya'nın ziyaretinden bir kare Önde Müveddet Hanım & Atatürk  & Afgan Kralı ve Kraliçe Süreyya, arkada Başbakan İsmet İnönü ve eşi Kazım Özalp görünmektedir.

 Cumhuriyetin yetiştirdiği ve kadınların sosyal hayata katılmasında rol model olan Müveddet Hanım önünde saygıyla eğiliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI