TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 100 .YILI BÜYÜK COŞKU İLE KUTLANDI


MEHMET BİLDİRİCİ

29 Ekim 1923 tarihinde Gazi Mustafa Kemal tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 Yılı tüm yurtta büyük bir coşku ile kutlandı. Bazı kısıtlamalar olacağı şeklinde endişeler vardı. Ama tam aksi oldu iktidarı, muhaleti tüm Türk Milleti büyük bir coşku yaşadı.

Deniz Hava Kara Kuvvetleri şimdiye kadar göremediğimiz şekilde kendilerini gösterdi. İstanbul'da özellikle Türk Donanmasının 100 gemi ile Boğaz geçidi inanılmazdı. Millete gurur ve güven verdi. Ankara İzmir, Muğla, Konya'da daha doğrusu tüm illerde coşku ile kutlandı.

Şimdiye kadar iktidarla muhalefet arasında bir gerilim yaşatılıyordu. Bu durum milletin hem moralini bozuyor hem de bezginlik veriyordu.

Cumhuriyetin 100 yılını kutlamalarında gösterilen müşterek ilgiden çıkarılacak çok önemli dersler vardır.

TÜRK MİLLETİ BU TÖRENLERLE TÜRKİYE CUMHURİYETİN YEGÂNE YOL OLDUĞUNU KURUCUSU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN YOLUNUN TEK YOL OLDUĞUNU HAYKIRARAK BAĞIRA BAĞIRA DÜNYAYA İLAN ETTİ.

UMARIM BİZİ YÖNETENLER MUHALEFETİ İKTİDARI GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARIR EKONOMİK DENGELERİ DÜZELTİRLER.

BU TÖRENLER BİZE İNSANLARIN FARKLI YAŞAM TARZINI BENİMSESE DE FARKLI DÜŞÜNCELERDE OLSADA BU VATANDA BİRLİKTE YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ.

SAVAŞ DEĞİL BARIŞ, AYRIŞMA DEĞİL BİRBİRİMİZ ANLAMAMIZ GEREKLİDİR.

YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA ÇOK ÇOK YAŞA

Yazıma İstanbul Boğazı Arnavut Köyden bir resim ekliyorum

Bana ismimi veren dedem Mehmet Bildirici (1873-1948) 75 yıl önce Konya'da İlkokul ikinci sınıfta iken Konya'da öldü. Saygı ile anıyorum. Nurlar içinde uyusun

YAZARIN DİĞER YAZILARI