ULA BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL AKKAYA'NIN (1958-17 Aralık 2020) ARDINDAN

ULA BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL AKKAYA'NIN (1958-17 Aralık 2020) ARDINDAN

 


İsmail Akkaya, Akyaka Belediyesi'nin kuruluşu ile Haziran 1992- Mart 2004 tarihleri arası kurucu ilk Belediye Başkanı ve 31. Mart 2019-17.Aralık 2020 arası Ula Belediye Başkanıydı.

17 Aralık 2020 günü Gölcük mahallesine inceleme yaparken aniden rahatsızlanmış, kaldırıldığı hastanene de maalesef kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir. Çok ilginç bu gün Büyük Düşünür Mevlana Celalettin Rumi'nin (1207-17 Aralık 1273) bu dünyadan ebediyete yürüdüğü gündür.

Görevi başında kaybettiğimiz ve görev şehidi olan Akkaya'nın cenazesi takip eden Cuma günü Akyaka'da evi önünde yapılan törenin ardından Ula Belediye Binası önünde tören yapılmış, ardında Akyaka'da aile mezarlığında babasının yanında toprağa verilmiştir. Corona virüs kısıtlamasına karşı geniş bir katılım olmuş, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Muğla Valisi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla milletvekilleri ve daha pek çok seveni törene katılmıştır.

Aşağıya kısa bir öz geçmişi eklenmiştir.

İsmail Akkaya 1958 yılında Akyaka'da (Gökova) doğmuş, ilkokulu burada, orta öğrenimini Salihli, Marmaris ve Dalaman Tarım Meslek Lisesi'nde tamamlamıştır.

Meslek hayatına 1976 yılında Antalya Tarım İl Müdürlüğünde başlamış son olarak Ula'da 15 yıl Ziraat Teknisyeni olarak görev yapmış 1991 yılında görevden ayrılmıştır.

Bu arada Eskişehir Üniversitesi Tarım Ön Lisans Bölümünü bitirmiştir.

1992 yılında kurucu Akyaka Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Görev yaptığı yıllar 1992-2004 yılları arasıdır.

İsmail Akkaya 31.Mart 2019 seçimlerinde Ak Partiden Ula Belediye Başkanı seçilmiş olup bu görevi 17.12.2020 tarihine kadar sürdürmüştür.

Ara yıllarda 2014 yılından itibaren Muğla Büyük Şehir Meclisinde görev almış, 2015-2018 yılları arası AKP İlçe Başkanı olarak görev yapmış, yaklaşık 10 yıl Marmaris Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulunda görev almıştır.

İsmail Sağlık teknisyeni Sultangül Akkaya ile evli olup, Hakan ve Kağan isimli iki oğlu vardır.

İsmail benim baba dostumdu. Tanışıklığımız 50 yılın ötesinde çok üzgünüm ve Corona virüs den dolayı Akyaka'da olamam acımı daha da artırıyor.

Yakınlarını tek anıyor hepsine baş sağlığı diliyorum.

Merhum Mustafa Akkaya ile Durdu Akkaya'nın (85 yaşında) oğlu

Yeniceli merhum Adil Yılmaz Zeliha Yılmaz'ın (83 yaşında) damadı

Sutangül Akkaya'nın sevgili eşi, Hakan ve Kağan Akkaya'nın babası

Mehmet Akkaya, merhum Mestan (Hacı) Akkaya'nın kardeşleri

Ayşe Karadağ, Raziye Kamit'in kardeşleri

Yengeleri Feriştah Akkaya, Nilüfer Akkaya

Enişteleri merhum Mehmet Karadağ, Fikret Kamit

Kader Çimentepe, Kıymet Akkaya, Mustafa Akkaya'nın amcaları

Murat Karadağ eşi Remziye, Gül Kamal Duygu Akşin, Figen Tekneci, Şükrü Kamit'in dayıları

Hepsine sabır ve baş sağlığı diler sevgili İsmail'e Tanrıdan rahmet dilerim

Sonuç olarak İsmail Akkaya'nın beklenmedik ölümü Akyakalıları, Ulalıları, Muğlalıları ve diğer sevenlerini derin bir yasa boğmuştur.

İsmail Akkaya özellikle Akyaka'ya çok hizmet etmiştir. Hizmet yapanlar unutulmamalıdır. Yaptırdığı Eski Akyaka Belediye Binası önüne büstü dikilmeli ve sahilde bir meydan veya caddeye ismi verilmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI