ŞADAN HOCAM ile Whats App SÖYLEŞİLERİ-2

ŞADAN HOCAM ile Whats App SÖYLEŞİLERİ-2

            Değerli okuyucular, Şadan Hocam ile söyleşimize geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. N.D. "Güveninize layık olacağım Hocam." 30Haziran. N.D." Hocam günaydın. Geçen gün Apollon yerine aceleyle Apolyont yazmıştım ya orası da Mustafakemalpaşa yakınlarında. Bursa'ya gelir-giderken üzerinden geçerdik. Uluabat Gölü. Efsanesi de var. Bilirsiniz. Hocam her zaman eleştirilerinizi bekleriz. Öğrenmenin yaşı da sınırı da yok. Selam ederiz." Hanımın Çiçekbaba' nın eteklerinde çekilmiş bir fotoğrafını göndermişiz. N.D. "Hocam, "DAĞLAR KIZI REYHAN"(Hocam'ın deyimi) ÇİÇEKBABA' nın yamaçlarında. Sanki görmüş de söylemişsiniz gibi." Bu arada antik kentlerin fotoğraflarını göndermişiz. Ş.G. "Aynur, antikidenin çağdaş ecesi" N.D. "Teşekkürler Hocam. Sabahtan beri Ortaca' da koşturup duruyoruz, ancak eve dönebildik". Ş.G. "Ortaca' da evimiz/Suya düştü sevimiz/Sevda böyle giderse/Çatlar ölür birimiz" N.D. "Gökte yıldız ellidir/Ellisi de bellidir/Gizli sevda çekenler/Gözlerinden bellidir" 4 Temmuz. Magnesia antik kenti gezisinden fotoğraflar göndermişiz. Ş.G. "Muradına Nail olmuş Aynur. Magnesia ad Maeandrum Artemis Tapınağı, İonya' nın en büyük mimarı Hermogenes' in baş yapıtıdır. İçine yağmur yapmazdı. Büyük komutan Alkibiades, kızını bu tapınağa rahibe olarak vermişti. (Şadan-ı Şeyda)" N.D. "Günaydın Hocam, Selamlar. Dün LAOKİKEİA' da idik. 10' da açıldı. Biz de sıcaklardan helak olduk. Hala kendimize gelemedik." Hocam bir yazı göndermiş. Sağ olun Hocam. Yazınızı zevkle okuyacağım. Sizin "ŞEYDA" dan sonra bir dörtlük düşünüyorum. "Sefil baykuş ne gezersin bu yerde/Yok mudur vatanın illerin hani/Küsmüş müsün selamımı almadın/Şeyda bülbül şirin dillerin hani?" Ş.D. "Laodikeia; "HALKIN SESİ" demek. Tekstil merkezi; iki tiyatro."

N.D. "Tamam Hocam, dünyada aynı antik kentte iki tiyatro yalnızca burada varmış. Çok çalışma yapılmış ve birçok sütun, duvar ayağa kaldırılmış. Bir şey daha dikkatimi çekti. Birbirine yapışık çifte /ikiz sütun. Başka örneği var mı? Bir de ören yeri sanki san ki tümüyle toprak yığma gibi geldi. Ovalık yerin ortasında böyle bir yükselti." Ş.D. "Her anıtsal alan köşesinde iki sütun bitişiktir, hem sağa hem sola sayılır. En güzel örneği Bergama Gençler Jimnazı paleastrası kuzeybatı köşesinde. Laodikeia' yı Prof. Celal ŞİMŞEK ayağa kaldırıyor. Önemli not: Yedi Kiliseden birisi orada." N.D. "Teşekkürler Hocam, ilk kez dikkatimi çekti de." Ş.D. "Yedi Kilisenin diğer altı'sı: Efes, İzmir, Bergama, Sardeis, Akhisar ve Alaşehir. Yedi Harika(gülme emojisi) insandan ikisi Aynur vü Nail; her muradına olsunlar nail; başka söz zail; bulunur fail."  N.D. "Evet tüm bu eylemlerin faili biz olduk. Daha da olacağız. Hocam, birkaç kez tekrar bir üniversiteye girip yeniden okumayı düşündüm. Ama artık gerek duymuyorum. Buradaki iki yüksek okulun ve Muğla'daki Üniversitenin neredeyse tüm etkinliklerine katılıyoruz. Buradaki hocaların çoğu ile tanışıyor, konuşuyoruz. Sizin gibi değerli hocalarımız ile sürekli iletişim içerisindeyiz. Bir de çok okuyorum. Yılda 60/70 kitap. Öğrenmenin yaşı ve sonu yok. Her yeni bilgi beni mutlu ediyor. Bir de bir dilci olarak "leksikoloji" beni çok ilgilendiriyor. Duyduğum her kavramı araştırıyorum. Öğrenmeden de peşini(ardını) bırakmıyorum. Sizden yeni bilgiler almaya devam edeceğiz. Saygılar. Ş.D. "Okuyacağın ilk üç kitap: 1) Ceram "Tanrılar, Mezarlar, Bilginler", 2) C.M. Wieland "Abdrealılar", 3) M. İlin, E. Segal" İnsan Nasıl İnsan Oldu?" N.D. "Akıl sapıtırsa" Ş.G. "Onu kim yoluna koyacak?" N.D. "Tamam Hocam, onları bulmaya çalışacağım." 5 Temmuz.

N.D. "Hocam, iyi akşamlar. Baştan beri aklımdaki sorunun yanıtını bir türlü bulamıyorum. Tüm antik medeniyetlerde "Tanrılar, Yarı Tanrılar, Tanrıçalar" var ve bunlar güya ölümsüzdüler. Ama bu gün bunların hiç biri yok. Tüm o Tanrılar, saf insanları kandıran uyanık ve varlıklı/güçlü insanlar mıydı? Antik çağda çoğunlukla yaş ortalaması çağlara göre 25-30 belki de kırktı. Tanrılar binlerce yıl nasıl yaşadılar?" Ş.G. "Haklısın(ız)! "Bunları insana benzer, ama insandan üstün varlık yaptı". Her şeyi Tanrılar, Tanrıları insanlar yarattı.." N.D. "Bu günkü gibi görünmez âlemin tanrıları olsalar anlarım. Ama o zaman normal insanlarla iç içeler. . Sağ olun Hocam. "Ecce Homo". " Ş.G. "İlle söyleteceksin: Seni Aynur Yarattı" N.D. "Aynur' u kim yarattı?" Hocam, akşam akşam bizi güldürdünüz. Çok sağ olun." Ş.G." Ben onlara" Ankastre Tanrılar" diyorum; bunu yazmalıyım!... Mesela; İskitler savaşa gidip 28 yıl sonra dönüyorlar; karıları birçok çocuk(çocuk emojisi) doğurmuş! "Köşelerden edindik" diyecek değiller ya; "Zeus geldi, Ares beni koynuna aldı" diyorlar! İskit erkeklerinde bir sevinç, bir gurur!..." N.D. "Doğru, ne de olsa Tanrıların çocuğu. İyi akşamlar Hocam" 22 Temmuz. N.D. "Hocam merhaba! Bu gün kütüphaneden önerdiğiniz kitapları sorduk. Yalnızca 82 basımı ABDERALILAR' I bulabildik. Öbürlerini de isteyip getirteceklerini söylediler. Ama biz ille de "Türkiye'de Yer Adları" kitabını edinmek istiyoruz. İnternette pek çok araştırma yaptık. Sir sonuca ulaşamadık. Ya cevap vermiyorlar. Ya da kapıda ödeme için "olur" demiyorlar. Ayrıca 150 liradan 250 liraya, 300-350 liraya kadar fiyatlarla karşılaştık. Bu ne

menem bir şeydir? Böyle fiyat olur mu? İzmir'de bildiğiniz bir kitapçıda varsa yardımcı olur musunuz? Selamlar." Ş.G. "Almayın! Yeni basımı bekleyin. Önemli ama antik eser değil. Şehir şehir bana sorun. Olmazsa bu konuda bir kitap yazıvereyim!" N.D. "Kitabınızı bekleyelim."  Ş.G "Nail; "Öyküleriyle Şehir Adları" kitabım hazır!" N.D. "Tama Hocam, bekliyoruz Aynur Sultan' ın selamı var." Ş.G. "Konuyu bilmediğiniz için ABDERALILAR" I okumaya "EŞEĞİN GÖLGESİ" bölümünden başlayın. Roman olarak "Atlılar" bir numaradır. "  N.D. "Tamam Hocam"  23 Temmuz. Ş.G. "Arkeolojinin sırrına ermek isterseniz: Ceram "Tanrılar, Mezarlar, Bilginler" (Okumaya Piramitler bölümünden başla.) N.D. "Tamam Hocam. Selamlar." 26 Temmuz. Hocam, "15. ULUSLARARASI KADIN VE SANAT FESTİVALİ" kitabının fotoğrafını göndermiş. Ve "Covid 19' a tosladı" notunu düşmüş.  N.D. "Tebrik ederiz Hocam" 28 Temmuz.  N.D. "Hocam, iyi akşamlar. Nasılsınız? "Eşeğin Gölgesi" ni okuyup bitirdim. İnsanoğlu 100 yıl önce de 1000 yıl önce de aynı." Ş.G. "O yazar 18,yy ortalarında yaşamış. Aynur Sultan gibi zekâ küpü. (Benim radyoterapi seansları bitti.) Sonuç bir ay sonra belli olacak." N.D. "Nasipse buraya ne zaman? İnşallah olumlu sonuçlar alırsınız. Teşekkürler değerli Hocam." Ş.G. "ÇİFTE EV KUŞLARI Akyaka' ya geldik. Ama salgın dolayısıyla kimseyle görüşmüyoruz. Biraz dinlenip, çokça yazıyorum. (Bir yazımı yayın öncesi size göndereyim: Bayram şekeri niyetine."  N.D. "Hoş geldiniz Hocam. Mümkünse en kısa zamanda bize bekliyoruz. " Ş.G. "Şimdilik sosyal mesafe!"  N.D. "Tamam Hocam, biz bilirsiniz. Bu aralar Akyaka' da herhangi bir etkinlik de yapılamıyor." Ş.G. "Nail; ne etkinliği? Kimse kimseyle görüşmek bile istemiyor. Geleli üç gün oldu. Gökova'daki kendi akrabalarımla bile görüşmedik. Pandemi panik yarattı. Tabi siz gençsiniz; öyle kalın!" N.D. "Hocam, çok şükür buralar temiz. Ama yine de çok temkinli olmak gerek." Ş.G. "Nail; bilimin göremediği virüsü sen görüyor musun? Muğla' da vaka yok mu? Daha fazla yorulma(yın)!" SÜRECEK.

YAZARIN DİĞER YAZILARI