"ŞEKERE ZAM" TARTIŞILIYORMUŞ

 Bu  günün nesilleri bilmezler.. Geçmişte sık sık gelen zamları önlemek için ÖZELLEŞTİRME diye bir şeyden söz ediliyordu. Hatta dışarıdan almak daha ucuza gelecek diye zam denilen uygulamaların biteceği bile söyleniyordu. Elinde kalın bir kalemle bir devlet yetkilisi ekranlardan kalemi sallayarak böyle bir müjdeyi bile veriyordu. Hatta emine bir kg şeker alıp gösteriyordu. Bunu almak şimdi üretmekten daha kolay diyerek özelleştirme muhabbeti yapıyordu. O zaman içerideki bir kg şekerin fiyatının ne kadar pahalı olduğunu dışarıdan alırsak daha ucuza geleceğini anlatıyordu.

  O zamanları adını ÖZELLEŞTİRMECİ HOCA diye koyduğumuz bir arkadaşımız ki bu gün hala yaşıyor-Özelleştirmeye başka bir nedenden dolayı savunuyordu. Onun nedeni de KİTLERDE ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI VE ÖRĞTMENLERİN MAAŞLARININ KARŞILANMASI İDİ. Öğretmen maaşları düşük olduğu için özelleştirmenin en büyük savunucusu oluyordu o arkadaş..

   Şöyle veya böyle ,herkesin özelleştirmeyi  savunması için bir gerekçe bulunuyordu o zamanları.. Herkes için geçerli sayılan gerekçeleri ise şöyle sıralıyorlardı:.

  ÜDETİM ARTACAK,KALİTE YÜKSELECEK,YARIŞMA GELİŞTİRİLECEK..DAHA İLERİ BİR TEKNOLOJİ İLE YAPILAN ÜRETİM İÇERİDEKİ FİYAT DENGELERİNİ DE YARATACAK..DAHA UCUZA ÜRETME OLANAKLARI YARATILACAK..REKABET ARTACAK,İŞSİZLİK AZALACAK..DEVLETİN İÇ VE DIŞ SORÇ YÜKÜ HAFİFLEYECEKTİR. Bu  da daha çok yatırım yapılmasını  getirecekti.. CEK. CAK lar böylece sıralanıp gidiyordu

   Aynı şeyler ekranlardan başka miting alanlarında da yankılanıyordu. Bu kez yanına halkımızın büyük desteği de katılıyordu. Halkımız o kadar inanmıştı ki alanlar inliyordu sanki..

  Elbette bu  cek.cak.. ların hepsi yalandı. Söyleyenleri biliyordu yalan olduğunu ama alkışlayanlar bu gün bile göremiyordu bu yalanları.. Bu gün o alkışlayanlardan birine sorsanız asla yaptığını kabullenmeyecektir. Kimi belki ELİM KIILSAYDI türünden bir savunma ya yönelebilirdi ama iş işten geçti artık. Emperyalizm deniler güç özelleştirme ile istediği sonuçları alıp çoktan cüzdan köşesine yerleştirmiştir.

 Üstelik bu gün o yalanlardan pişmanlık duymasın diye bir başka yalana inandırılmıştır insanların çoğu

Her gün ekranlarda ŞEKİRİN NE KADAR ZARARLI OLDUĞUNU YUTTURMAĞA ÇALIŞIYORLAR. Ama zararlı olan hangi şekerin olduğunu nedense söyleyemiyorlar. Onların yalanlarındaki kadar zararlı olsaydı şeker geçmişin insanları asla kullanmazlardı. Zararlı olan şeker değil şeker diye yutturulandır bize göre.. Dedelerimizin ceplerinde sürekli bulundurduğu şeker değildi zararlı olan. BU YALANI DA GÖRMESİ GEREKİR HALKIMIZIN..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI