BİLGİSAYARLARI DOĞRUDAN ÇOCUKLARA V ERELİM

 

 

 

 

                           BİLGİSAYARLARI  DOĞRUDAN ÇOCUKLARA V ERELİM

   Son günlerin önemli konularından biri bilgisayarı olmayan çocuklara verilmesi düşünülen

 Bilgisayarlar, tabletler  konusudur. Çok yerinde ve güzel bulduğumuz bu olgu geçmişte yaşanan benzer örnekler gibi olmasın, gösteri projesi olarak kullanılmasın istiyoruz. Çünkü geçmişte çok kötü örneklerini gördük. Örneğin öğretmen evlerine dağıtılan bilgisayarlar  örneğini hatırlayanınız vardır elbette,Muğla öğretmen evine de yaklaşık  15 kadar bilgisayar gönderilmişti. Bunların yarısına yakına çalışamaz durumdaydı .Şekil olarak bilgisayara benziyordu ama sadece bu kadar..Bir yarısı da bir kaç kez kurulduktan sonra bozulmuştu.Hemen hemen her gün bunları tamir eden kişiler gelip gidiyordu. Çocuklara verileceklerin bunlardan farklı olmasını diliyoruz.Gerçi  o zaman daha gelmeden bunların çoğunun bozuk olduğunu ucuz etin yahnisi misali gibi olacaklarını yazıyordu gazeteler.Nitekim geldikten sonra bunun doğru olduğunu herkes kabil   ediyordu..

    Demek ki bu bilgisayarlar birilerinin elinde kalan mallar oluyordu ve onlara Pazar alanı yaratmak için birileri devreye giriyordu,

    Sonra ne oldu o bilgisayarlara biliyor musunuz? Bir gün sökülüp gözden kayboluvermişlerdi ansızın. Hani göçmen kuşları gibi GÖÇ zamanları gelince uçup gitmişlerdi.Kimileri onların  okullara verildiğini söylüyordu kimileri başka öğretmen evlerine kondurulduğunu söylüyordu. Doğrusunu ne bilen vardı ne de açıklayan.  Hiçbir etkili ve yetkili kişi de gerekli açıklamalara yönelmemişti o zaman. Belki de o yetkililerin bilgisayarların uçtuğundan haberi bile yoktu.Ya da haberleri vardı ama açıklama ihtiyacını duymamıştı.

    Hani bazı durumlarda yetim hakkı ,devletin malı gibi laflar duyulur ama demek ki bu bilgisayarlar bunun dışında kalıyordu. Kimsenin  hakkı değildi  kimsenin malı değildi...

    O bilgisayarlar gelmeden önce ulusal basında çokşeyler yazılmıştı çok sorular sorulmuştu çok korku ve kuşkular dile getirilmişti. Kısa sürede ise bu korkuları ve kuşkuların doğru olduğunu öğretmenler olarak anlayacaktık.. Yan gelmekeden önce dile getirilen kuşkuların doğru çıktğını öğrenecektik hepimiz

    Sonraları öğretmen evi idaresi değişince birden bilgisayarları kayboluvermişti ortadan.Ondan sonar gelen birkaç yeni idareci olmuştu ama onlar da bunların ne olduğunu herhalde bilmiyorlardı.selki de kendilerinden önce bilgisayaranın bulunduğundan haberleri bile yoktu..

      Bunlardan dolayıdır ki bu günlerde çocuklara bilgisayar verileceğini duyduğumuz da korkularımız arttı yeniden.Acaba bundan sonra dağıtılacaklar da aynı akibete mi uğrayacaktı? Sağlamlığı nasıl olacaktı?

Çocukların eline geçince ne kadar süre dayanıklı durabilecekti? Bununla ilgili nasıl bir güvence verilecekti çocuklarımıza?

       Sayın ilgililer..Lütfen çocuklarımızı hayal kırıklığına uğratmayalım.Vereceğimiz bilgisayarların neyse ya da tabletlerin sağlam olmasına dikkat edelim..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI