BİR YANLIŞLIK VAR AMA NEREDE

 

       Sosyal düzensizlik olayları bir türlü önlenemiyor. Önüne geçilemediğine göre bir yerlerde mutlaka yanlışlıkların bulunması gerekir.Ama bu yanlışlığın nerede olduğu ve neden yaşandığı konusunda bir duyarlılık yok bir sorumluluk da bulunmuyor.yanlışlıkları hız kesmeden sürekli artıyor toplumumuzda..

  Başta trafik konusunda olmak üzere son yıllarda yaşananlar oldukça düşündürüyor çoğu insanı. Hele son yıllarda artan yol verme kavgalarının önüne geçilmemesi  kavgaların da korkunç görüntülerle sürekli artması epey düşündürücüdür. Sokak ortasında yaşanan silahlı çatışmalar ,saldırılar toplumun ruh sağlığını tehdit edecek noktalara gelmiştir. Bu yazının yazıldığı saatlerde yine bir trafik görüntüsü yer alıyordu ekranlarda. Bir okul servisinin yan camlarından sarkın iki kız öğrencinin böyle yolculuk etmesini açıklayacak bir neden bulamıyoruz.  Diyelim ki çocuklar bu davranışı yaptı.O aracın sürücüsü ve olması gereken  bir görevlisi ne yapıyordu bu görüntü karşısında.

Öğrencilerin bu davranışını gördüğü anda arabayı durdurup onları uyarması gerek miyor mu  ?Demek ki bu tür davranışlarından dolayı kimse onu uyarmamış bu güne dek.. Bu görüntülerden sonra yapılması gereken ise o sürücünün sürücü belgesine el koymaktır. Çünkü bu örnek bundan sonraki benzerlikleri davetiye çıkarmaktadır..

   Bizim adi olaylar örnekleri az gelmiş oluyor ki son günlerde bir de yabancıların yarattığı örnekler çıktı karşımıza. Afganlı göçmenler, Suriyeli göçmenler, Afrikalı göçmenler gibi yabancıların yarattığı adi olaylar da artıyor son günlerde. Son olarak İstanbul'da kuzenler kavgası örneği yaşanmış  bir Suriyeli kuzenlerini pompalı tüfekle yaralamıştır. Demek ki yabancıları yaşadıkları topluma ulumlarını sağlamak için bu tür görüntülere baş vurur noktasına gelmiştir..

   Bu işte  büyük bir yanlışlık var ama ne? Kim yapıyor kimler yapıyor bu yanlışlıkları-Bunların önüne geçmek gerekmiyor mu bir şekilde

   Bir yerde yanlışlık var ama şurada diyemiyor insanlarımız. Çünkü dediğiniz zaman hemen siyaset  kendini aklama yarışına başlar.Sizin adamlarınız. Onun yandaşları, şunlar yaratıyor  bu olayları türünden savunma ve suçlamalar devreye sokulmaktadır. Hele siyaset asla kendisine toz  kondurmaz böyle durumlarda. Siyasetin bu yaklaşımı yanlışlığın üstüne gitmeyi önleyen en büyük etken olmaktadır. Hele siyasal yandaşlar arasında olup bitmişse olaylar asla doğru bir sonuca ulaşılamaz.

Kuralların yaptırımları ile dünyada önlenebilmiş bir olay yoktur. Çünkü kendini öldüren bir anlayışa hangi kural hangi yaptırım onu vazgeçirebilir?   O zaman geriye önleyici güç olarak kültür kalıyor. Toplumun kültürünü önleyici bir noktaya taşımadan hiçbir olay ceza yaptırımlarıyla önlenemez. Hukuk adına bu gerçeği görmek gerekir..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI