BU ANLAYIŞLA ÇOCUKLARI NASIL KORUYACAKLAR

 BU ANLAYIŞLA ÇOCUKLARI NASIL KORUYACAKLAR                                        

Ekranlardaki dizilerde ve fi filmlerde bir sigara sahnesi bir içki sahnesi çıktı mı hemen  görüntünün gizlenmesine çalışıyor. Bu ara komik görüntüler de ortaya çıkıyor ama olsun. Hepsi çocukların zararlı şeylerden korunmasına yönelik.. Daha doğrusu öyle olduğu sanılıyor.. Başka yabancı kanallarda görünmeyen bu uygulamayı biz  keşfetmiş bulunuyoruz. Sanki çocuklar buzlanan duman görüntüsünün ne olduğunu nereden çıktığını bilemeyecek kadar akıldan yoksun gibi.

Çocukları bu kadar düşünen bir anlayış ekranlardan izlenen  maçları nedense görmüyor gibi. Örneğin adı TFF  Birinci lig olan maçları bir izleseler, ne kadar zararlı şey varsa hepsini orada bulacaklarından eminiz. Yani çocukların  görmemesi gereken davranış örneklerini adı maç olan bir oyun içinde bir değil birkaç kez görebilir. Üstelik bu maçları hemen hemen tüm çocuklar izlemekte bu ara. OKULLARIN KAPALI OLMASI ONLARIN BOL BOL MAÇ İZLEMELERİNİ DE GETİRİYOR. Bu maçlarda çocuklar için zararlı olabilecek o kadar çok görüntü çıkıyor ki.. Bu görüntülerden çocuklar sahtekar olmayı yalandan davranmayı, numaradan davranışlar öğreniyorlar   

   Örneğin  hiç dokunmadığı halde yerde yuvarlanmayı, üstelik yumrukların sözde acıyla çimlere savurmayı görüyorlar. Hiç dokunmadı halde  bir topu kaybeden  sözde sporcunun kendini nasıl sakatlık numarasıyla yutturmağa çalıştığını görüyorlar. Hele rakip takımının sahasında oluyorsa bunlar büsbütün nasıl yutturmaca olduğunu görebilirsiniz. Bir değil birkaç kez yuvarlanan, yuvarlanırken de  göz ucuyla hakeme bakan ,kıvranan bu şekilde zamanın saniyelerini öldürmeyi düşünen sahtekarlıkları bir maçta en az on-onbeş kere  görebiliyorsunuz.

Hakemleri yutturmaya yönelik ne kadar numara varsa hepsini bir maçta birkaç kez izleyebilirsiniz. Puan almak zorunda olan takımların futbol dakikalarını nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz. Bu futbol denilen oyunu oynayan sanki sırçadan adamlarmış gibi yere düştükleri anda neredeyse yarı ölür gibi davranışların görebilirsiniz. YERE VURULAN YUMRUKLARLA SANIRSINIZ Kİ BU SPORCU BİR DAHA AYAA KALKAMAYACAKTIR

    Bu ve benzeri numaraların tümünü bir maçta izleyebiliyor çocuklarımız. Peki onları dumandan koruyan anlayışlar bu tür sahtekarlıklardan korumayı üşenemiyorlar mı acaba? Öreğin bir de adına fair-play DEDİKLERİ BİR GÖRÜNTÜ VAR Kİ TAM BİR YENLİK.. Acaba bu sadece topu taca atmaktan ibaret bir anlayış mıdır? Futbolcuların birbirlerine bakışında bunun bir etkisi olmuyor mu? Hakeme öteki sporculara yönelik saldırıları bir fair-Play şapkası içine alamaz mıyız?

   Anlaşılan spordaki bu görüntüler sahnedeki bir kadehin. dudaktan çıkan bir dumanın etkisi kadar önemli değil. Çocuklarımızı bu şekilde koruduğumuza göre onlar sigara içmeyi nereden öğreniyorlar acaba?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI