BU NASIL BİR HAYVANLIKTIR

BU  NASIL  BİR  HAYVANLIKTIR

Başlık, hayvanlara hakaret kabul edilebilir ama inanın ki başka bir kelime bulamadım. Çünkü anlatacağımız olayı yaratan bir mahluk için  yapılacak bir benzetme şu anda gelmiyor aklıma..

Bu ayın 14 gününün akşamında ekranda kanımızı donduracak bir haber vardı. Bir babanın taciziyle yaşayan bir çocuk aynı şekilde amcasının ve öğretmeninin de tacizine uğradığını söyleyerek şikayetçi olmuş. yıllarca bu tacizi yaşamanın sonunda canına tak etmiş ki ablasına anlatmış durumunu ve ablasının şikayeti üzerine olay açığa çıkarılmış. Babasının, amcasının öğretmen denilen müsvettenin ve bazı arkadaşlarının yıllardır taciz ettiği bu çocuk son çara olarak ablasına sığınmış. Onu taciz edenlerden başta babası, amcası ve öğretmeni ayrıca fotoğraflarını çekerek, söylersen herkese anlatırız bunu diyerek tehditlerini sürdürmüşler yıllardır.

Söyleyecek sözü kalmıyor insanın bu yaratıkların yaptıklarına.. İNSAN DUYDUĞU ZAMAN MİDESİ BULANIYOR AMA

Bunu bir baba nasıl yapar, bunu bir amca nasıl yapar  ve bunun onlardan önce gelmesi gereken bir öğretmen yaratığı nasıl yapar?  Hangi vicdan kabul eder bu davranışı ey baba denilen yaratık, ey amca denilen varlık ey öğretmen olan mahluk?

Baba denilen yaratık bunu hangi vicdanla hangi duygu ile hangi değer anlayışıyla yapabilir ki? Zaten bu dekilemiz onda ve onlarda olsaydı hiç  böyle bir örneğin çıkmasına neden olabilir miydi?

   Hayvanların büyük çoğunluğu kendi yavrularına karşı böyle bir davranışı sergileyemezken bir insan denilen mahlukatın bunu yapabilmesi nu büyük utanç ve o çocuklar için ne büyük acı

Yakın zamanda benzer bir olayı yazmıştık yine ekranlardan aldığımız haberle. Hanımı ölen bir mahlukat yetişkin kızına artık sen benim karım olacaksın" diyerek sarıntılığa heveslenmiştir. Kız kendini koruyabilecek yaşta olduğu için babasının bir çirkinliğinden kurtulabilmiştir. Üstelik o baba denilen mahluk ilginç bir gerekçe bile kullanabilmiş. Diyor ki ben hocaya danıştım sen benim hakkım oluyorsun artık? Gerekçesi bu yaratığın.

   Normalde bir insanın bunu diyebilmesi için geri zekalı ve akıl hastası olması gerekir.

 Bu insanlarla kimler konuşuyor? Bu insanlarla kimler sürekli birlikte olabiliyor? Acaba onların  niyetlerini sezinleyemiyor mu beraber olduğu öteki insanlar/BUNU DA ANLAMAK  ZOR GELİYOR. Biraz dikkatli bir göz  çok şeyler anlayabilir ama.. Demek ki  anlamamak için çalışıyoruz  toplum olarak.. Ve tanımamak için galiba.

      COVİD 19 un aşısı bulunabilir ama bu mikropların aşılarını nasıl bulacağız acaba? Sallandıracaksın türünden öneriler yapar. Sanki tarihti köşe başlarında sallandırılan insanlardan sonra tüm istenmeyen  olaylar önlenmiştir. Bu kadar  kolay olsaydı tüm dünya bu çözümü getirirdi. Ne pırsızlıklar bitti ne cinayetler ne de herhangi bir saldırı örneği ortadan kaldırılabildi her köşede  birini saldırmakla. DEMEK Kİ ADİ OLAYLARI ÖNLEMENİN YÖNTEMİ BAŞKADIR.

  Bunun tek bir yöntemi vardır o da bilimin gösterdiği çözümlerdir. Bilimden uzak duran her  önlem çözüm getiremez. Getiremeyeceğinin kanıtı ise tüm dünyadır işte. Özellikle kadın cinayetlerinin artmasından  sonra çoğu insanın çözümü polisiye önlemlerin artırılması ,cezaların ağırlaştırılması türünden olmuştur. Yani ekranlarda sürekli tartışılan bu çözüm yöntemi olmuştur. Ancak bu yöntem ne kadar çok tartışılırsa kadına olan  saldırılar  o kadar artmıştır son yıllarda.. Her kadının evine bir güvenlikçi getirmek de çözüm getirilememektedir. Nitekim sözde koruma altına alınan kadınlar bile öldürülmektedir.

    Gelişmiş toplumlarda bu cinayetlerin olmaması veya konu edilecek kadar az olması nasıl sağlanmıştır. Hangi önlemler öne çıkmıştır da geri kalmış toplumlarda yaşanılan cinayetler oralarda olmamaktadır. Bu toplumda bunun incelenmesini yapabilecek insan mı yoktur? Bizim toplumda bilim adamlarının görüşlerine yer verilmiyor mu? Bu cinayetlerin arkasında itici güç olan ne vardır. Cinayet işleyen erkeğin davranışlarını yönlendiren bir şey olmalı. Seni bunu ancak öldürmekle çözebilirsin dedirten bir iti bulunmalı. Sorun bu itiyi ortadan kaldırmaktadır. Hangi zihinsel dürtü bunu yapmaya zorluyor erkekleri. Bunu ortaya çıkarmak gerekir. Bu itiyi oluşturan yaratan erkek kültürünü anlayışını değiştirmeden önlem alınamaz. Bu kültürü besleyen unsurları yok etmeden önlem almak mümkün değildir. İşte burada bilimin öngördüğü davranışlar vardır ve bunların öncelikli ele alınması gerekir. Bu inançlarla değil bilimsel düşünce ile çözülebilir ancak. Bu güne dek yapamadığımız bu çözüme yönelmek başvurmak olmuştur.

 Şu habere bakar mısınız:  Bir baba çocuklarının velayetini anaya verdiği için mahkeme iki çocuğunu da öldürdükten sonra kendini öldürmüştür.

  Hani derler ya. Burası sözün bittiği yer.. Ne denilebilir ki üstüne bunun Eğitim olsaydı bu tür babalara yer olur muydu bu toplumda?

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI