DEĞERLER GÖRELİ Mİ YOKSA ?

DEĞERLER GÖRELİ Mİ YOKSA ?

Değer anlayışları insanların dünya görüşlerine göre değişebilir ama bu kitsele farklılık değil bireysel farklılıktan gelmektedir. Yani insanların çıkarlarına öngörülerine göre farklılık gösterse bile bu farklılık "şu tür insanlar için hep aynıdır" denilemez. Bu kural sadece bizim toplum için geçerli değildir. Çünkü bu toplumda insanların çoğu  "bizim adamlar yapıyorsa doğrudur" gibi bir eğilimde olduğu görülmektedir. Bunun çok güzel örneğini de toplumda "YANDAŞ ve YANDAŞ OLMAYANLARIN" DEĞERLERE BAKIŞINDA GÖREBİLİYORUZ.

Yandaş olmayan medyada günlerce baş konu olarak Sayıştay raporları gündemi oluşturuyor. Bu raporlarda bir sürü usulsüzlüklerden, yasalara aykırı işlemlerden, ödemelerden söz ediliyor. Yasalara aykırı ödemelerden, taraflı-yanlı diye sunulan uygulamalardan, usulsüzlüklerden söz ediliyor. Tüm bunlar bir başka ülkede değil bizde olup bittiğinde işleniyor. Bu ülkede yaşayan her yurttaşın bu yazılanlarla, söylenenlerle, varsayım bile olsa, ilgilenmesinin gerektiriyor. Vatandaş olarak, yurttaş olarak bunlara karşı duyarlı olunması gerekiyor. Ama görüyoruz ki yandaş denilen ne kişiler ne onların yayın organları bunların hiçbirisiyle ilgilenmiyor. Ne bunlara değinen bir haberleri oluyor ne de bunlarla ilgili bir yazıları bulunuyor. SANKİ BU İLERİ SÜRÜLENLER BİZDE DEİL DE Dünyanın bir başka ülkesinde geçiyor.. Yandaş denilen kişi ve basın bunlar kendi kıyılarında, köşelerinde değil de bilinmeyen bir yerde yaşanıyor gibi ilgisiz davranıyor bu yazılanlara.

 Bu nasıl bir değerler anlayışıdır ki birileri tümüyle ilgisiz kalabiliyor. O zaman ne denilmesi gerekir acaba? BU DEĞERLER YANDAŞ DENİLENLER İÇİN DEĞER OLMUYOR MU? Bu değerlere bu kadar göreli midir ki kimileri seyirci kalabiliyor? ACABA SEYİRCİ KALANLARIN DEĞERLERİ BAŞKAMIDIR? Seyirci kalanların değerleri sadece karşıtlara karşı çıkmak için mi vardır? Seyirci duranların bağlı oldukları değerler toplumun değerlerinden farklı mıdır?

BUNA BAKINCA İNSAN DAHA İYİ ANLIYOR BU TOPLUMUN NEDEN KİRLİLİKSIRALAMASINDAN KURTULAMADIĞINI.. Yandaş için asla böyle bir sıralama yok yandaş olmayanların uydurduklarıdır bunlar. Oysa bu sıralamalarda yandaşlar şu durumda demiyor tüm toplumumuz suçlanıyor. Hele hele herkesin değerlere bağlılık söylemlerinde kendini en önde gösterdiği bu toplum nasıl olurda bu noktada bulunabilir sorusuna yanıt bulunması gerekir. Herkes böylesine bağlı ise bu görüntü nereden geliyor ki?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI