DEMEK Kİ BEDENLER SAĞLAM DEĞİL.

                       DEMEK Kİ BEDENLER SAĞLAM DEĞİL.

     Çocukluğumuzdan beri ezberletilen  sözlerden biri de sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü idi. Her jimnastik salonunda her spor salonunda yazılırdı  bu söz ama bu günkü anlayışlara ve düşüncelere baktığımız zaman çok doğru gibi gelmiyor bize.. Çünkü öylesine örnekler yaşıyor ki bu toplum bundan kuşku duymamak mümkün değil gibi geliyor. Her halde sağlam kafaların olması gereken bedenlerde bir eksiklik var.

Başta siyaset olmak üzere her alanda istenmeyen örnekler böyle düşünmeye zorluyor. Hele şu FUTBOL denilen alandaki görüntülere baktıktan sonra  olumlu düşünebilmek için insanın biraz normalin dışında olması gerekiyor.

Şu son yıllarda futbol alanında sergilenen görüntülere bakınca bu sonuca varmamak için biraz eksik olmak gerekir.

Spor programlarında yapılan eleştirilere bakınca bu sonuca varıyoruz..

    Başta bu spor alanını yöneten- yönlendiren anlayışlara getirilen ve yapılan eleştiriler olmak üzere  sahalarda oyun diye sergilenenlerin hiçbir mantıkla açıklanamayacak görüntülere neden olduğunu görüyoruz..

Hafta sonlarında genlikle futbol maçlarını izliyoruz. Ama her izlemeden sonra bu hafta son bir daha bu rezaletleri izlemeyeceğim diyoruz aynı zamanda. Okuyoruz ama nedense her hafta aynı şekilde sadece "son"la bitiriyoruz. Yani bu sonlar bir haftalık oluyor nedense i gelecek haftalar yine devam ediyor.

  Daha önceleri defalarca yazdık bu rezaletleri. Bizim çocukluğumuzda ,gençliğimizde yoktu mesela bunlar, En küçük bir dokunma ile yere düşen. Düştükten sonra da bir iki sağa sonrada bir iki sola dönen futbol artistleri bıkkınlık getiriyor artık. Üstelik o çimleri döven ,yumruklayan, yetmeyip  öbür tarafa dönüp aynısını yapan. Ayaklarıyla tepinen örnekler her maçta birden çok yaşanıyor artık. Adamın bir yeri kırıldı dediğiniz anda birden fırlayıp topun peşine takılanları da  görebiliriz.

     Şunu anlamak zor geliyor. Örneğin düşünce yerleri yumruklamak. Ayaklarıyla toprağı dövmek ve bunu bir sağa bir sola dönerek yapmak acaba açıyı mı yok ediyor da bunu yapıyorlar. İşte bu rezaletin önüne bir türlü geçilmedi yıllardan beri. Geçilmedi bir yana sürekli artarak yineleniyor da..

 Hıncal Uluç bunu her hafta işliyordu ama bir türlü ilgililer gerekenleri yapmamıştı. Bu hem izleyenleri aldatıyor hem çok kötü örnek oluyor hem de  top oynayanlara büyük saygısızlık oluyor.

  Dikkat ederseniz görürsünüz, şu TAÇ atışlarında hiçbir kural yokmuş gibi sürekli yanlışlar sergileniyor. Taçın atılması gereken noktadan Metelerce ileride. Atılması sırasında uyulması gereken kurallardan habersiz gibi atılıyor. Bunu da hiçbir yetkili düzeltmeğe kalkışmıyor sahada

  Bir de şu hakemlik olayı var ki spor programlarının zaten baş konusudur senelerden beri. Ama ..ilgililerin konuya bakışları başka gibi..

Çünkü bu konularla ilgili hiçbir önlemleri bulunmamaktadır yıllardan  beri..

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI