DÜŞÜNDÜREN VE ÜRKÜTEN HABER

      DÜŞÜNDÜREN VE ÜRKÜTEN HABER

          Medyada sıkça rastladığımız bir haber  "KAMERE KAYITLARI  ORTADA YOK"  yalanıdır. Nedense bazı olayların kamera ile aydınlanması ihtiyacı doğunca sürekli ya kameralarda kayıtlar kayboluyor ya da silinmiş oluyor..

  Ebette bu kaybolma(?) ve silinme (?) tesadüfen olmuyordur. Birilerinin öyle işine geldiği için öyle gösteriliyor. Demek ki bu kameralar istenildiği zaman görüntüleri bize vermiyorlar.. Herhalde öyle yapılmıştır da..Ya da birileri istediği için kolayca olaylarla ilgili görüntüler silinip gidiyor.

    Devletin buradaki suçu nedir? Kolayca görüntüleri silinebilen, kaybolabilen kameraları almasıdır herhalde÷.

     Gazetenin haberi şöyle devam ediyordu: Kamera kayıtları ortada yok.. Bir ilimizde bir resmi araç 5 Yaşındaki bir çocuğun ölümüne neden olan bir kaza yapıyor..Olayı gören çevredeki tüm kameralar o saatte  bozuluyor ki hiç birinde kayda rastlanmıyor.Resmi aracın kamerası da  tam o sırada bozuk olduğu için olayın görüntüsünü veremiyor..Böylece çocuğun zırhlı araçla ezildiğini çevrede bulunan kameralardan hiç birisi gösteremiyor. Nedensi tüm çevre kameralarında bilinmez bir nedenden dolayı görüntüler siliniyor.

Olaydan önceki ve sonraki görüntülere bir şey olmuyor ama tam olay esnasında kameralar bozulup olayı görüntülemiyor.

    Olay kameraların gösterdikleri şekilde değil olayı yaratanların  söylediklerine göre değerlendiriliyor.oysa çocuğun babası resme araçta  olayın kameradan izlendiğini söylüyor..Söylüyor ama kameraya  mı inanılacak karar verenler yoksa çocuğun babasının söylemlerine mi?

  Ürküten ve düşündüren ese,bu tür olaylarda zaman zaman kullanılan bu gerekçenin varlığıdır.Demek ki su kameralar istenildiği zaman görüntüleri kaybedebiliyor veya silebiliyor..Olay olup bittikten sonra ise normal çalışmalarına devam ediyor..

        İnsanların bile bu kadar akıllı  olamadığı durumlarda kameraların bu akılları epey şaşırtıcı ve düşündürücü değil mi?

       Bizim  bir diyeceğimiz var bu konuda..Madem ki bu kamerelar bize değil de canları istediği zaman görüntüleri veriyor veya silebiliyor o zaman neden bu kadar para ödüyoruz onlara?

   Devlet isterse bunlara önlem alamaz mı dersiniz? Örneğin devlet bir yere kameraları koyarken onların ileride görüntüleri vermemesi kayıtları silmemesi için şunu diyemez mi/Bir kamera böyle bir şeye niyetlendiği zaman (?)

 Demek ki  bir suçluluk  hissediyor ve onu gizlemek istiyor.Onun için eğer kayıtlar silinmişse  iki misline çıkarılıp  ceza verilecektir diye bir madde getirilemez mi? Bu kaydın silinmesine yardımcı olan da iki misli ceza konulsa acaba yine gizleyecek mi o kişi..

   Çünkü bu kameralar kendiliğinden silinmiyor..Tam olaylar sırasında bozulup sonra tekrar düzelmiyor.birileri onları bozuyor ve yapıyor. Devletin görevi o birilerini bulmak değil midir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI