FİLİSTİN'LİLER NEYİ KUTLADI

FİLİSTİN'LİLER NEYİ KUTLADI

Ateşkesin sağlanmasından sonra Filistinliler sokağa dökülüp kutlama yapmış. Kimi kadınlar ise bayram şekerleri dağıtıyor görüntülerde. Bu ara Cuma günü yine gösteriler yine tutuklamalar oldu. Araba konvoyu düdük çala çala bayrakları sallaya sallaya geçti. KİMİLERİ DE ZAFER İŞARETLERİ YAPIYORDU GENÇLERİN.. Neyin zaferiydi bu anlayan var mı? Örneğin İsrail bu topraklarda kurulduğundan beri hiçbir çatışmayı-vuruşmayı kaybetmemiş. Her büyük savaştan sonra da topraklarını daima genişletmeyi başarmış.. İki hafta süren bir roket savaşından sonra Filistinliler 250'ye yakın kişi ve 66 çocuk yitirmiş. İsrail'in can kaybı ise 30'larda olmuş. Binlerce ev yıkılmış yüzlercesi kullanılamaz hale gelmiş Filistin cephesinde. Bu ateşkesten sonra iki taraf adına yapılan açıklamalar oldu. Filistin adına yapılan açıklamada ateşkesin İsrail için bir yenilgi, Filistin halkı için bir zafer olduğu ileri sürülmüş.

Çatışmanın neden başladığı konusunda da bir görelilik var ortalıkta. Örneğin ABD, İngiltere, FRANSA GİBİ ÜLKELER KAVGAYI hamasın üs füze atması başlatmıştır. Hata ABD sıkça İsrail'in kendi halkını korumak için füze savaşına giriştiğini ileri sürüyordu. Bunun için de İsrail'in saldırılarını haklı görüyordu Gerçi bu güne dek tüm savaşlarda önce onlar başlattı söylemi hep öne çıkmıştır. Aslında birilerinin başlatması kabul edilse bile bu savaşın haklılığını asla göstermez.

İsrail ilk kurulduğu zaman neredeyse bu günkü Gazze kadar bir alandan oluşuyordu. Hata kendisine sunulan toprakları yetersiz diye karşı çıkmıştı. Sonra ellerindeki tapuları göstererek "işte bizim topraklarımız "diye itiraz etmişti. Bunun üzerine ikinci bir harita çizilmiş ve burası sizindir denilmişti. Fakat İsrail'in daha geniş topraklar hedefi vardı. Bu hedefine ulaşmak için sürekli savaştı çevresiyle. Sonuçta bu günün İsrail'i ortaya çıkıyordu. Bu günün İsrail'i de Filistin topraklarını bile kendine katan Filistinlileri sürekli iteleyen evlerini elinden alıp kendi insanını yerleştiren bir görüntü ye dönüşmüştür. Bu son çatışması da göz koyduğu Filistin evlerine sahiplenme amacındadır. Yıkılan evlerin yerine daha büyük evler yaptırıp dağınık olan Filistinlileri bir araya toplamak düşünde olabilir. Böylece onların kontrolünü daha iyi sağlayabilecektir.

Vaadedilmiş topraklar masalıyla bölgeye yerleştirilen İsrail devleti bölgenin aynı zamanda dünyanın da bir çıbanbaşı olmasını getirmektedir. Emperyalizm bunaldığı anda bi çıbanı kaşıyarak kendi dünyasını kurma girişiminde olacaktır her daim..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI