FUTBOLDA" SIRÇADAN ADAMLAR" SİYASETTE " ŞIMARIK ÇOCUKLAR"

 

                         FUTBOLDA" SIRÇADAN ADAMLAR"

                        SİYASETTE " ŞIMARIK   ÇOCUKLAR"

   Sporda  Atatürk'ün   ZEKİ,ÇEVİK VE AHLAKLISINI  severim dediği bir kültürü ,anlayışı; son iki yılda çiğneyip geçen bir topçu nesili var bizde ve Dünyada da..

Ancak bizdeki biraz daha sahtekarlık kokuyor, karşı tarafı ,hakemleri ,izleyenleri aldatmağa  yönelik bir görüntü sunuyor. En küçük bir dokunmadan sonra ,hele bir de yere düşme varsa, sağlı-sollu yuvarlanmalar, çimleri yumruklamalar ayaklarıyla tekmeleyenler, hele   rakibin eli bir yere teğet geçse bile, yalandan kıvranmalar hiçbir zaman böylesine bir çirkinlik oluşturmadı. Geçmişte büyük futbolcularının hiç  birinde göremediğimiz kıvranmalar, yalandan acı çekmeler bu dönem sıradan hale getirildi acılarla kıvranan adamlar  bir daha yürüyemez galiba dedirttikten hemen sonra jet gibi fırlayıp topun peşinden koşmaya başlaması açıklanabilecek bir görüntü  değil. Biz top oyununda son zamanlarda yaşatılan bu  sahtekarlıklara etkili ve yetkililerin seyirci kalmalarına şaşıyoruz en çok. Küçük bir dokunma ile neredeyse öldüm-bittim diye yuvarlananlara bakınca acaba bu topçular camdan adam mı ki en küçük bir dokunmayla yerde buluyorlar kendilerini. Bunların bu sahtekarlıklarına arkadaşları. Takımın idarecileri, takımların öteki görevlileri. Ekranlarda bizlerle alay etmelerine sus pus duran futbolun patronlarına bir şey vermiyor mu ki?

  Futbolun bu sırçadan adam örneklerini siyasette de görüyoruz gibi.

Örneğin birilerine kafa tutmağa kalkışan bir siyasetçi zor duruma düştüğünde hemen feryadı basıyor. Yetişin beni öldürecekler

.kurtarın beni  türünden hemen efendilerine sığınıyorlar. Zaten efendileri de onları bunun için besliyor.

Tıpkı Ukrayna'daki şımarık çocuk gibi.. Kendisine efendilerinin hizmetine atayan bu kişi bana şu şu siahları vermezseniz.

Rusya beni yutacak. Sıra  size gelecek benden sonra diyerek kapı kapı dolaşıyor yardım alabilmek için. Beyim mademki gücün yetmiyordu neden bir büyük savaşa giriştin diye soramıyor halkı da..

Üstelik kapı kapı dolaşarak silah dileniyor bu adam. Sen kendini savaşa hazırlamadıysan sorumlu sana yardım etmeyenler mi olacak beyim?

   Futbolu sırçadan çocuklardan kurtarabilirsek, siyaseti de şımarıklardan temizleyebilirsek o zaman daha güzel bir dünya kurmuş olacağız ama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI