İKİ FARKLI FİLİSTİN Mİ VAR?

                                İKİ FARKLI  FİLİSTİN Mİ VAR?

       Bu ayın sonunda  kimi Avrupa ülkeleri Filistin DEVLETİNİ TANIYACAKLARINI SÖYLEDİLER. Bu tanıyacak olanlardan biri de Norveç devleti idi. Ancak su Norveç tanımada  ilginç bir bakış açısı sunuyordu. BizHamasın değil El-Fetihin  devletini tanıyacağız. El -Fetih DEVLETİ ZATEN ÇOKTAN VARDI.bu savaş başladığı zaman da bu devlet vardı.

   Norveç neden böyle bir söylemi kullanıyordu?

Çünkü Filistin'de iki büyük örgüt bulunuyordu. EL-Fetih ve Hamas..

Arafat'ın  önderliğinde faaliyet gösteren EL-Fetih örgütü idi. Bu örgüt Filistin davasını dünyaya tanıtmıştı. Dünyanın pek çok kesimi bu davayı buradan öğrenmişti. Uzun mücadeleler sonucu dünya El -Fetihle bilgileniyordu Filistin'le ilgili olarak

Bu El Fethi uzun yıllar süren  mücadelenin sonunda bir Filistin devletinin kurulması aşamasına getirdi olayı. Ancak kurmak istediği devletin bölgede bir örneği yoktu. Çünkü hedeflenen devlet laik bir devletti ve bu bölgede belki de ilk örnek olacaktı. Böyle bir devletin kurulması ise bölgede egemen olan yaklaşımın hoşuna gitmiyordu.

Hani bizde eski köye yeni adet denilen bir bakış şekli vardı ya işte bu kurulması düşünülen devlet de böyle bir mantığa dayanıyordu. Başta Müslüman dünyası olmak üzere İsrail de  karşı çıkıyordu. Müslümanlar bölgede kötü bir örnek olmasını istemedikleri için karşıydılar .İsrail de zaten temelden karşıydı.  

   O zaman karşı olanların  bir şey yapması gerekirdi ki El-Fetihin kuracağı devlet düşüncesi mağlup olsun. İşte bunu sağlamak için  yani  El Fetih'in gücünü kırmak için devreye bir çok İslam  örgütü sokuluyordu ve en güçlüsü  bunların Hamas denilen dinci örgüt ortaya çıkıyordu. Böylece El Fetih'in gücü  parçalanmış oluyordu.

Hamas güçlendiği zaman başta İsrail'in desteğini alıyordu. Çünkü bu güçlenme Elfetihin zayıflatılmasını getiriyordu.

      İŞTE Norveç bu gerçeği bildiği için  bu açıklamayı yapıyordu. Yani biz Hamasın değil ElFetinin devletini tanıyacağız diyordu.

     Bu gün NORVEÇİN  Filistin'i tanıma kararına alkış tutanlar nedense bu gerçekleri  dile getirememektedir.

     Yasar Arfatın kurma noktasına taşıdğı Filistin devleti  dışarıdan değil içeriden çıkartılan engeller sonucu kurulamamıştı. Ancak Elfetih küçük bir devletçikle yetinecekti. Bu ise tüm Filistinlileri yetiyordu..

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI