KAVGASIZ VE KÜFÜRSÜZ SİYASET YAPILAMAZ MI?

 

 

                     KAVGASIZ  VE  KÜFÜRSÜZ SİYASET  YAPILAMAZ MI?

     Ünlü şairlerin, yazarların mecliste  olduğu dönemler yaşanmıştır bu ülkede. O zaman da eleştiriler, suçlamalar, sorgulamalar yapılmıştır. Ancak kullanılan dil ,sözcükler özenle seçilip söylenmiştir. Halk dili kullanıyorum diye küfür çağrışımlı sözler kullanılmamıştır. O meclislerin tutanaklarından bir çeşit edebiyat, edebi  konuşmaların olduğunu anlıyoruz. Bu günün vekillerinde neden acaba bu ustalığa  tanık olamıyoruz?

      Ustalık bir yana dil bozukluğu, hakaret içerikli söylemleriyle öne çıkıyor bu  günün meclis üyeleri. Herkesin şair olmasını beklemiyoruz. Herkesin yazar olmasını beklemiyoruz. Ama herkesin toplum huzurunda konuştuğunu ve daha dikkatli olması gerektiğini beklemek  hakkımız.En azından hoşuna gitmeyen bir eleştiriyle karşılaştığı zaman yanlış anlaşıldım, onu demek istemedim türünden yalanlarla kendisini korumak zorunda kalmaması için dilini en iyi en doğru biçimde kullanan biri olmasını bekliyoruz.çünkü onların  kullandığı dil toplumun pek çok kesiminde ve çocuklarda örnek alınabilecek bir dildir. Ya da böyle olduğunu düşünmek zorundadırlar  meclis üyeleri..

        Geçtiğimiz günlerde bir haberde şöyle bir ifade yer almıştı:S.Demirtaş7ın hanımı eşinin çocuklarıyla görüştürülmediğini söylemiş. İlgili kişiler ise bunu yalanlamıştır ve görüştürüldüğünü söylemiştir.

Bu haber üzerine bir vekilimiz kendi sayfasında şunları paylaşmış;Selo,enikleriyle grüşemiyormuş.Şehit çocukları da babalarıyla görüşemiyor..

       Birkaç tepki gelince de bu söylediklerin silmiş .Gerekçe olarak da ben böyle bir şey demedim.Onu danışmanlarımdan biri yapmış..diyesiymiş

       Siyasetçi, siyasetini kurgularken; savunurken önce delini seçmek zorundadır. Ben bu sözcükleri burada kullanabilir miyim diye kendine sormak durumundadır.Ben bunu kullanacağım ama çok yanlış mı olacaktır? Çok doğru bir şey yapmış olur muyum? Kullanılan dili  buraya uyar mı? Kullandığım sözcükler birilerine iyi bir örnek olabilir mi?  Karşınızdaki sizim beğenmediğiniz biri de olabilir.karşınızdaki sizin düşman saydığınız da olabilir.Ama aynı çatı altında  bulunuyorsanız  daha dikkatli bir dil seçmek zorundasınız.Siyasetçinin dili toplum için bir örnek olabilir bazen.örneğin kimi çocuklar aynı örneği alarak konuşmaya çalışabilir.O nun için siyasetçi dili  küfür  içerikli sözcükleri istediği zaman ve istediği gibi kullanmamalı. Ne kendi karşıtları için ne rakip olarak gördükleri kişiler için kullanmamalıdır.

   "Selo enikleriyle görüşemiyormuş" ifadesi kimin için kullanılırsa kullanılsın hiç de vekile yakışacak bir ifade olamaz. Hiç kimse  düşmanının çocukları bile olsa onlara enik diyemez. Bu ifade bir basitliğin ifadesidir.  Bu ifade bir   acizliğin ifadesidir, zayıflığın ifadesidir.Psikoloji denilen bilim küfürü bu şekilde açıklıyor..

    O enik dediğiniz çocuklar bir ana-babanın çocuklarıdır. Siz o ana -babanın  düşüncelerine karşıt değil düşman bile olabilirsiniz. O düşman saydığınız çocuklara enik deme hakkınız yoktur beyim.. O çocuklara ana-babalarını seçme haklarına sahip değildir.Kimse onlara bu anayla bu babanın çocuğu olmayı kabul ediyor musunuz diye sormadı.kaldı ki ana babaların suçları çocukların da suçlanmasına neden yapılamaz..

   

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI