NEREDEN VE NASIL DÜŞÜYOR ŞU DOLAR DEDİKLERİ

 

NEREDEN  VE  NASIL DÜŞÜYOR ŞU DOLAR DEDİKLERİ

   Önce şunu söyleyelim ki dolar düşsün q-kalksın ilgili genç bakanımız  BENİ HİÇ  İLGİLENDİRMİYOR diye demeç vermiş. Dövizdeki hareketlilik demek ki maliye bakanını fazla ilgilendirmiyor ama şu gazetecileri çok ama çok ilgilendiriyor gibi. Çünkü sürekli bu düşmeden-kalkmadan haber veriyorlar..

         Düşe  düşe kırılmadık bir yeri kalmayacak her halde.. Nereye varılacak bakalım düşe düşe.. Hala da durmuyor ve hala doymuyor düşüşlere.. Sağdan-soldan, güneyden -kuzeyden bir esinti gelse korkuya kapılıp düşüyor hemen.. Birileri bir yerlere kitap fırlatsa da düşüyor..Birileri bir yerlerde gösteri  yapsa, yürüyüş yapsa yine düşüyor..  Dünyanın bir ucunda birileri hapşırsa düşüyor, bağırsa düşüyor..

Yağmur yağsa da düşüyor,şimşek çaksa da düşüyor.. Dengesi  o kadar buz ki düşüyor da düşüyor..

Düşerken de bir avuç toprakla kalkıyor gibi..

Ne zaman  düşse birilerinin cebine,cüzdanına,banka-mal hesaplarına bir şekilde yansıyor gibi.. Birilerinim cebindekiler ise buharlaşıp kayboluyor alev alıp yanıyor gibi bir görüntü çıkıyor u düşüşlerden..

   Kısaca birileri memnun  gibi görünüyor birileri ise sürekli yakınıyor bu düşüşlerden..Sadece ilgili bakanlık etkilenmiyormuş bu hareketlilikten diyor gazeteler.. Etkilenmemiş olması normal çünkü o maaşını dolarla almıyor ki..

   Nerede nasıl yürüyor ki  olan denilen hemen düşmeye hazır gibi.. Anında beğnmioiği bir şey olunca hemen düşüşe geçiyor.. Kıldan ince bir köprüde mi yürüyor yoksa bu kadar kırılganlık neden orya çıkıyor ki. Yürürken de birilerinden bir şey alıyor düşerken de birilerine bir şey veriyor sanki.çünkü her düşüşten sonra ülkede varsıl sayımız şu kadar arttı diye övünenler oluyor..

Örneğin son  düşme -kalma olayından sonra varsıllarımızın %39 civarında arttığını söylüyor rakamlar.

Demek ki düşme-kalkma olaylarından herkes aynı şekilde etkilenmiyor. Milyoner sayıları bundan esinlenerek artıyor.

O zaman ilgili bakanın düşüşlerden çok fazla rahatsız olmaması doğal görünüyor gibi..

    Şimdi bununla ilgili üretilecek özlü sözleri bulmamız gerekir.Örneğin sormuşlar dolara nasılsın diye ne demiş biliyor musunuz? Düşe -kalka yuvarlanıp gidiyoruz  demiş..Hep bir şeyden bir yerlerden etkilenip ekonomimizin uçuşa geçmesinin bir nedeni bu olmalı.

   Bu neye benziyor biliyor musunuz?Örneğin  deprem bilimcilerinin söylediği bir şey var..Depremler biterse dünyada canlılık da bitecek..Ekonomide bu düşmeler -kalmalar biterse de ekonomi biter diye bir sonuç çıkarılamaz mı?çünkü bu inişler-çıkışlar sürdükçe anlıyoruz ki bir yerlerde ekonomi tıkır tıkır işlemektedir.Bu düşüler-çıkışlar olmadan bu işleyiş mümkün olur mu?Bu gün dışarıdan saman ithal edebilme gücümüz de belki bu hareketliliklerden kaynıklanıyordur..

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI