SÜPER MARKETLER ZAM YARIŞINDA

SÜPER MARKETLER ZAM YARIŞINDA

  Bu yazının yazıldığı günlerde süper marketlerin zam yapma yarışı hızla devam ediyordu. Gerekçeleri de aynı hepsinin. Elektrikteki artışlar Dolardaki dalgalanmalar , petroldeki artışlar-değişimler ZAVALLI SÜPER MARKETLERİ  o  kadar zor duruma düşürüş ki neredeyse  mağazalarına kilit vurma  "!" noktasına getirmiş onları.. Mahalle bakkallarıyla yarışamaz  "!" durumuna gelmiş neredeyse. Bu durumda zam yapmaktan başka seçenekleri yok ki.. Yoksa onlar neredeyse bir yıldan beri yapmadıkları zamları yapmağa kalkışırlar mıydı? Küçük esnaflara yapılan destek veya yardımları onlara yapamadığı için devlet onlar da zam yapmak zorunda kalıyorlar. Yoksa bu günleri nasıl  "fırsata! Dönüştürecekler? Tüm bunların yanına bir de devlet şu asgari ücret artışını yaptı ki onların asıl yakınmalarına neden olan da bu. ÇÜNKÜ ÇALIŞTIRDIKLARI ELAMANLARIN ÇOĞUNUN MAAŞINI BU ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN VERİYORLAR.. Ücret zamanı marketler kendi ceplerinden mi karşılayacaklar? Yok öyle yama beyim.. O çalışanlar babalarının oğlu mu ki ceplerinden karşılasınlar       

   Öyle ki bu marketler mantığının yerleştirilmek istendiği günlerde onlardan yana olanlar ne diyordu biliyor musunuz?  Aramızda bile böyle düşünenler ardı. Onların savundukları neydi biliyor musunuz?  MARKTLER BAKKALA RA göre çok daha  ucuz mal verecek.. Marketlerde en az bir kaç kişi çalışacak bakkallarda bu çalışanları görebiliyor muyuz?

  Marketlerin bu kadar çok ekonomiye katkılarına "!" karşın acaba toplumun hangi değerlerini alıp götürüyorlardı? Hangi alışkanlıklarımızı alıp götürüyordu? Örneğin siz bir markete gidip de o mahallede yaşayan bir kişinin adresini sorabilir misiniz? Örneğin paranız olmadığı zaman bir marketten, sonra vermek koşuluya alışveriş yapabilir misiniz?

Geçtiğimiz günlerde Dünyada bu salgın sürecinde kimlerin gelirlerinin arttığını, kimlerin varsıllık gücüne güc kattığını açıklamıştı bir uluslar arası kuruluş.. Güce artanlar arasında bir  mahalle bakkalı .bir küçük esnafın adına rastlanılmıyordu ne bizde ne de dünyanın her hangi bir yerinde. Ama marketler zincirinde yer alanların isimleri vardı.

Şimdi zam yapanlar elbette bu artıştan yararlanacaklardı ve onların temel hakları değil mi? Üstelik onlara nasıl bir ekonomi vaat edilmişti? Şahlanacak bir ekonomi dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alan bir ekonomi.. Bu ekonomiyi yaratmak için elbette onlar zam üstüne zam yapacaklardır. Başka seçenekleri yok ki

  Düşünüyorum da marketler başlattığı bu zam furyasını küçük esnaf bakkallar başlatmış olsaydı ne olur mu?

 Ekranlara bu günlerde geçerli olan bir reklama bakınız? Siz açtıkça biz açıyoruz diyor reklamda. Bir paketi açan kişiyi göstererek. DELMEK Kİ MARKETLERİN SUÇU-GÜNAHI  YOK BU ZAMLARDA.. BİZ ONLARDAN ALDIĞIMIZ İÇİN BİZ ONLARIN PAKETLERİNİ açtığımız için onlara yeni şubelerini açmak zorundadırlar. Onun için onların hiç  bir suçu, günahı ve sorumlulukları yoktur bu zam furyasında..

  HERKESİN BU SALGIN KOŞULLARINA BİR KATKISI OLUYOR. Marketlerin katkıları da olacak elbet. Onların katkıları fiyatları artırmak doğrultusunda..

YAZARIN DİĞER YAZILARI