ZAM YAPMAK KAÇINILMAZ MI

ZAM YAPMAK  KAÇINILMAZ MI

 Zamların gerekçeleri hiç değişmiyor. Bir yerde bir şeylere zam yapılıyorsa hep aynı gerekçeleri kullanılır. Artan fiyatlar gereği.. Bu gerekçeyi her toplum şeklinde görebilmek mümkündür. Ama neden fiyatlar artıyor sorusuna her toplum aynı yanıtları veremiyor. Sosyal devlet güçlü olsa bu gerekçeyi kullanma ihtiyacı duyulmayacaktır. Çünkü sosyal devlet  zamları karşılayacak kaynakları yaratabilir ve yaratmak zorundadır da. Ama devlet sosyal görüntüden uzaklaştıkça zamlara zamla cevap vermek zorundadır. Örneğin Sovyet sisteminde ekmeğin fiyatı elli yıla yakın hiç değişmedi. İlk ekmek zamları 70li yıllarda görüldü.. Aradaki farkları ise devlet karşılayabiliyordu.

    Ocak ayının son haftasında ülkemizde bir zam yağmuru ortaya çıktı. Özellikle Marketlerin başı çektiği bir zam yarışına girildi. Marketler bunun gerekçesi olarak artan fiyatların üretimi  etkilediğini ileri sürdü. Elbette artan fiyatlar olunca üretimde de bazı artışların ortaya çıkması kaçınılmaz olur, çünkü üretim masrafları ,mal üretimlerinin giderlerini artırmaktadır.

   Bu fiyat artışlarına yol açan gelişmeler neydi acaba? Petroldeki artışlar elektrik, gaz fiyatlarındaki değişim, ulaşımdaki artışlar, yeni belirlenen asgari ücret artışları gibi etkenler birleşip mal ve hizmet üretimlerinin  fiyatlarını artırmaktadır.

Özel sektörün belirlediği ekonomik hareketlilikler öncelikle kazançların artmasını gözetmek zorundadır. Sermaye alıştığı  kazanç oranlarından asla taviz vermez vermek de istemez. bu yüzden bir yerdeki  fiyat artışı otomatik olarak sermayenin fiyat artırmasını getirecektir. O cebinden  asla bir kuruşun çıkmasını istemez. O çalışanların, dar gelirlilerin katlandığı zorluklara asla katlanamaz. Vatan millet hikayeleri onun için para getirirse geçerledir. Bu süreçte aylardır dükkanlarını açamayan esnaf gibi sermaye asla buna dayanamaz, SERMAYENİN BU MANTIĞINA YÖNETEN ANLAYIŞLAR DA EKMEK TAŞIMAKTADIR HER ZAMAN. Örneğin yöneten anlayış otoyollara köprülere, tünellere, elektrik ve Doğal gaza zam yaparken elbette sermaye de boş durmayacaktır. Çünkü bu zamlar  onun gelirlerine doğrudan etki etmektedir. SEN OTOYOLLARA ZAM YAPARKEN SERMAYAYE ZAM YAPMA DİYEBİLİR MİSİN?

Nitekim marketlerin fiyat artırmalarıyla ilgili bir çok şey söylendi ama hangi  gereği yapılabildi ki? Bu ara marketlerin zamlarına karşı  yeni sözde önlemler de gündeme getirildi. Örneğin PTT ile bu sorunu çözmeğe kalkışanlar bile girdi devreye .Ama bunun nasıl bir yalan olduğunu gördük. örneğin bir. Demek ki birileri bu mantıkla pahalılıkla savaşacak.. TV kanalında bir şubat günü yayınlanan bir programda PTT MARKETLER deki fiyatlar ile normal market fiyatları karşılaştırıldı. Görüldü ki normal marketlerde ucuz olan kimi maddeler PTT Markette daha pahalıymış. Karşılaştırılan ürünlerden biri de PTT MARKET te 66 TL olan bir yağ normal marketlerde 6o liranın altında görünüyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI