YİNE ABD, YİNE ŞİDDET, YİNE ÖĞRENCİ KATLİAMI !?

25 Mayıs 2022 Çarşamba günü bütün dünya haber ajanslarına korkunç bir silahlı katliam haberi düştü, bu sefer herkes şoka uğradı!.. Haber şöyleydi: "18 yaşındaki bir lise öğrencisi genç, yanında getirdiği iki otomatik tüfek ile İlkokulda katliam yaptı; 19 İlkokul öğrencisi ile 2 öğretmeni öldürdü!.. Saldırgan genç de polis tarafından olay yerinde vurularak öldürüldü" şeklindeydi.

Aynı ülkede, bunun kaçıncı katliam haberi olduğunun sayısını unuttuk artık!.. Dünyanın en zengin, en güçlü, en demokratik, en teknolojik ülkesi olduğu övünülerek söylenirken, bu haberlerin anlamı nedir!? Bu ülke insanlarına bu zenginlik, bu güç ve bu rahatlık 'bi yerlerine' battı da, toptan delirmeye mi başladılar, ne!? Her şeyleri büyük olan bu ülkenin, böylesi katliamları da mı büyük oluyordu acaba!?

Daha önceleri çok sayıda Lise ve Üniversitelerden de çok katliam haberleri gelmişti, ama ilk defa bir 'İlkokul Öğrencisi' katliamı ile karşı karşıyaydık!.. Daha 07 ile 10 yaşlarındaki bu masum çocuklardan ne istediler ki? Bunların kime bir zararları dokunurdu ki? Bu katliamı yapanın bir 'insan' olması mümkün mü!? Okuluna eğitime gitmiş bu masum çocukların ailelerinin ne halde-amelde olduklarını bir düşünün artık, yaşamlarına ve işlerine normal birer anne-baba olarak devam edebilirler mi artık!?

Peki, bu tür olayların adresi neden hep 'Amerika?' Bunun çok önemli birkaç sebebi olmalı değil mi? Evet, bence bunun en önemli sebeplerinden biri; 1492 yılında bu Kıta'nın keşfi sonrasında, ilk o topraklara gönderilenlerin, Avrupa ülkelerinin katilleri, hırsızları, manyakları, idam mahkûmları ve sapıklarının olmasıydı!.. Kim, ne derse desin; Amerikalıların ilk ataları bunlardı!.. İkinci sebep ise, bu ülkedeki 'Bireysel Silahlanma' serbestliği!.. Her Eyaletinde ayrı bir Yönetim ve Anayasaları-Kanunları olan bu ülkede, daha 14 yaşındakiler bile silah edinebiliyor, taşıyabiliyorlar!.. Bazı Eyaletlerde her 18 yaşına gelmiş kişiden, silah alırken ruhsat isteniyor da, bu silahı taşırken kimseler karışamıyor!.. Buranın insanları, bakkaldan-marketten ekmek-peynir alır gibi, istedikleri silahı ve mermiyi de satın alabiliyorlar!.. E durum böyle olunca, böylesi olaylar da kaçınılmaz oluyor tabii!..

Aynı olay günü ABD Başkanı Joe Biden ekranlara çıktı ve çok üzgün bir konuşma yaparak; "Biz defalarca söyledik, şu 'Silah Lobilerinin' ısrarla savundukları yasaları değiştirelim, 'Bireysel Silahlanmaya' çok ciddi sınırlamalar getirelim dedik, bu konuda onlara destek veren 'Cumhuriyetçileri' ikna edemedik!.. Umarım bu son olur, bu yasaları da bir an önce hep beraber çıkartırız!" dedi. O ülkede çok devasa paralar kazanan 'Silah lobileri' varken, bu uğurda çekinmeden adam-siyasetçi-bürokrat öldürebilenler varken, bu iş biraz zor ama, yine de kendileri bilirler.

Bu dünya insanları "Tütün ve Sigara" nedir, bilmezlerdi!.. 1492'de bu Kıta'nın keşfi sonrasında tüm dünyaya tütünü yaydılar, çok izlenen Amerikan Kovboy Filmleri ile "Tütün Çiğnemeyi-Tütün Sarmayı-Sigarayı" diğer tüm Kıtalara yaydılar, şimdilerde her markette 'Amerikan Sigaraları' en çok satılan tütünler oldu!.. Yine aynı Kovboy Filmleri ile çok küçük yaştaki çocuklarımız 'Tabanca Kullanma Sevdalısı' yapıldılar!.. Bugün oyuncakçılarda bile en çok satan oyuncaklar 'Tabanca-Tüfek' ise, bunun tek sebebi de, işte yine o Amerikalılardır!..

Hiç uzağa gitmeye gerek yok; Amerika'nın bundan önceki Cumhuriyetçi Başkanı Donald Trump'ı yeterince tanıdınız değil mi? Seçimi kaybedince Parlamento'yu bile basmışlardı!.. Bu kafadaki adamın partisi olan Cumhuriyetçiler, hiç bu 'Bireysel Silahlanma Yasasını' değiştirirler mi? Zati bu partinin yarısı bunların Silah Şirketi sahibi ve siyasilerinden oluşuyor!.. Ülkede çocuklar ölmüş, öğrenciler katledilmiş, kan gövdeyi götürmüş, umurlarında mı bunların!.. Çuvallar dolusu para kazandıkça, bunlar 'Eczanelerde ve Hastanelerde' bile silah sattırırlar adama, göreceksiniz!..                 Sakin KOŞAR.       

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI