ABD VE BATI NEDEN RAHATSIZ Kİ

 

 Gürcistan'da  yaklaşık bir yıldır gündem oturtulan bir yasa varmış. Hükümet bir yasayı çıkarma telaşında iken muhalefet çıkarılmaması için çaba harcamaktadır. Hükümetin çıkarmak istediği yasa  STK denilen  sivil toplum kuruluşlarına batıdan gelen parasal yardımların incelenmesini sorgulanmasını istiyor. Hazırlanan taslağa göre gelirlerinin %20sini aşan kaynakların sorgulanması isteniyormuş. Yani STK denilen kuruluşlara  gelen paraların   incelenmesini istiyor hükümet. Batıdan yardım alan bu kuruluşların sorgulanması isteniyor bu yasa ile.

    Amerikan ve Batı yanlısı muhalefet bu yasanın çıkarılmasını istemiyor. Bu parlamentonun işi bizi ilgilendirmez diyemiyor AB ve ABD. Neden diyemiyorlar, çünkü bu yasaya göre  kullanmak istedikleri STK'ları kullanamayacaklarını biliyorlar. Daha önceleri Ukrayna'da yaptıkları gibi nisan satın alamayacaklarından korkuyorlar. Ne yapmışlardı Ukrayna'da?

Zelenskiden önce Ukrayna'da seçimle işbaşına gelmiş bir devlet başkanı vardı.

BATI bu başkanı devirerek yerine Zelenskinin seçilmesini sağlamıştı. BATI  BU ARA demokrasi  özgürlük yalanlarını kullanarak milyarlarca lira dağıttı Ukrayna halkına. Yani Ukrayna'da batının istediği  iktidarın kurulmasını sağlamak için MİLYARLARCA DOLAR harcadı.

Bu harcamalar özde STK'lara yarım için yapılmıştı. Şimdi aynısını Gürcistan'da yapmak istiyordu ama iktidar buna izin vermemek için direniyor.

STK'ları dışarıdan yapılacak  yardımları denetlemek  istiyor.

      Bu gün  Gürcistan'da iktidar ve muhalefet var.

Ancak iktidar ve muhalefetin yapısı çok farklı, muhalefet Batı yanlısı görünüyor Amerikan VE AS NİN İSTEKLERİNE UYGUN HAREKET EDİYOR.

Bu da yakında Rusya'nın yeni bir UKRAYNA İLE karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

Zaten batı bunun için  çalışmaktadır.

   Şimdi Gürcistan'da iktidar bu örnekleri düşünerek ,yurt dışından STK'lara gelecek yardımları  engellemek peşinde. Gürcistan'ın bir çabasını ise bata çıkarlarına aykırı bulduğu için  GÜRCÜ HÜKEMETİ ATEŞLE OYNUYOR  diyerek tepkisini koyuyor.

      Gürcistan neden önemli Batı için. Çünkü bir yanda Ukrayna ile öte yanda Gürcistan'la Putin'i vurmak peşindeler. Ki bu Gürcistan Rusya'ya karşı uygulanan ambargoya da katılmadı ve batıya bu desteği vermedi.

   Şu batının Dünyaya, ÖZGÜRLÜK DEMOKRASİ getirmek için çırpınışına destek olmalı mıyız dersiniz'? Çünkü adamlar gece gündüz dünyanın neresinde özgürlük-demokrasi yoksa oralara bunu getirmek için dolarlarını harcıyorlar bizim için (?)

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI