ALMANYA NEDEN KAPANDI

ALMANYA NEDEN KAPANDI

Almanya uzun süreliğine kapantı 16 Aralıkta. Bunun nedenini açılayan bir doktor şunları anlatıyordu: Ülkede aşırı sağcıların gösterileri her gün bir yerde sürüyor. Bu gösterilerde en az 20 Bine yakın kişi katılıyor. Bunlara ek olarak bazı gruplar da önlemlere karşı çıkıyor. SONUÇTA SALGININ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR VE S ÜREKLE BİR ARTIŞ GÖZLENİYORDU. BU GEREKÇE İLE YENİDEN KAPANMA İHTİYACI ortaya çıkıyordu.

     Daha önceki salgının artışını hazırlayan da bu tür gösteriler olmuştu. Örneğin İspanyada yaklaşık 20 BİN KİŞİNİN katılımıyla bir dinci toplantı düzenlenmişti. İşte o toplantıdan sonra  salgın öylesine artmıştı ki Avrupa'da zirve yapmıştı. Benzer bir durum Fransa'da yaşanmıştı. Bir tarikat toplantısında sonra salgın alabildiğine artmış ve Fransa'yı Avrupa'nın zirvesine taşımıştı. İtalya'da ise bir futbol maçından sonra ortaya çıkmıştı salgının yayılması..

    Almanya bu örneklerden ders aldığı için yeniden ve daha uzun süreli kapanma ihtiyacını duymuştu. İşin içinde sağcılar olduğu için ve dinci eylemler önde görüldüğü için bizim yandaş medyamızda bu bilgiler ele alınmamıştı. Üstelik bizde aynı cenahın yaratığı olaylar da asla dile getirilememişti. Örneğin  bir yurtdışı dönüşünde karantinaya alınan bir grup karantinanın sona erdirilmemesinden sonra orada görevli   polislere   tükürükle saldırmıştı. Kimdi?

 bunlar neden saldırıyordu? HABERİ YAPILMADI, TOPLUMDAN UZAK TUTULDU.

   Sağ denilen cenahın bu anlayışı "bana sağcılar suç işliyor dedirtemezsin"  mantından geliyordu. İşte  o mantık bu gün bu tür bilgilerin verilmesine izin vermemektedir.

  Aynı sağ eğilimli gruplar dünyanın her yerinde benzer tavırlardı sergilemişti. Özellikle Brezilyada, Meksika'da, ABD de aşıya karşı olan kısıtlamalarla karşı çıkan hep aynı zihniyet olmuştur.

  Rusya'nın aşı çalışmalarına, örneğin aşı geliştirdi haberlerine alaycı bakıyordu aynı kesim. Örneğin İngiltere'de ilk aşı olan bir yaşlının aşı törenini gösteriyorlardı ama Putin'in aşı olmasına yer vermiyorlardı haberlerinde. Oysa İngiltere Rus aşısını karıştırmakla aşılama yapacağını duyuruyordu ama. Birileri bundan epey rahatsız oluyordu galiba.÷

   Oysa bu sağlık sorunudur. Bu soruna çözüm getirenin kim olduğu önemli değildir. Kim getirirse  onun eli öpülmelidir diyoruz ..

PEK ÇOK KOHUDA ÖRNEK ALDIĞIMIZ ALMANYAYI BU KEZ ALABİLECEKMİYİZ?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI