GÖSTER BU ÖRNEKLERİ KENDİ TOPLUMUNDA BAYIM

GÖSTER BU ÖRNEKLERİ KENDİ TOPLUMUNDA BAYIM

Komşu illerimizden bir üniversitede yetkilisinin, içgüdüsel davranışlarla ilgili bir araştırma sonuçlarını sunarken bin büyük yalanla işe başlıyor. Bu içgüdüsel davranışların nasıl olur da oluştuğunu, ortaya çıktığını araştırıyor bu zatı muhterem ve sunumu şu sözleriyle yapıyor öğrencilere: "Batının ahlaki çöküş içinde olduğu dünyamızda.." Bir anlayışın bir mantığın sürekli vurgulamaya çalıştığı bir düşünce bu.. Sözde batı bir büyük çöküş içinde ama o sayın zatın temsil ettiği doğ düşüncesi uzaylarda dolaşıyor.. Hele o çöküş içindeki batıdan örnekler verirken çocuk yaştaki kızların evlendirildiğini bilmiyor bizim gibi   "ahlaki çöküş içinde olmayan toplumlarda".  örneğin batıda hangi belediye yetkilileri kız çocuklarının kaç  yaşında evlendirilmeleri gerektiğine dair bir fetva yayınladığını da sormamız gerekir bu yüksek ahlak   savunucusu beylere.. İspanyol genelkurmay başkanı, yaş sırası gelmeden aşı olunca ortaya çıkmış ve hemen istifa etmiştir. Başkalarının hakkını çiğnediği için vicdanı rahat vermemiş ona ve istifayı seçmiştir. Kim bu adam? Ahlaki çöküş yaşayan bir batı ülkesi komutanı.. Aynı davranışı gösteren bir başka Latin Amerikan generali de oldu o günlerde. O da sırası gelmeden önce aşı olmuş ve bu anlaşılınca istifa etmiştir. Neden oluyor bu istifalar acaba?

  Yine o sözde ahlaki çöküş içinde sunulan batıdan en son bir ahlak örneği yaşandı geçtiğimiz  günlerde.. Norveç te başbakan salgın gülerinde yapılmaması gereken bir davranıştan dolayı parasal cezaya çarptırılmış. Sınırlı olması gereken bir sayıyı aştığı için cezaya çarptırılmış. Normalde 10 kişi olması gerekirken 13 kişiye yemek vermiş. BU ANLAŞILINCA DA KENDİSİNE CEZA KESİLMİŞ. Cezayı kesen emniyet yetkilisi ekranlarda başbakanın salgın dönemine uygun düşmeyen davranışından dolayı cezaya çarptırıldığını söyledi ekranlarda Başbakanın işlediği suç neymiş? Normalde 10 kişi olması gereken yemeğe 13 kişiyi almış olması. Bu cezayı emniyetin yetkili kişisi açıklıyor ve  başbakanın salgın talimatlarına aykırı davrandığından dolayı cezalandırıldığını söylüyor..

   Başbakana durum sorulunca cezayı ödeyeceğini söylüyor. Kimseyi suçlamadan kimseye itiraz etmeden. Şimdi batının ahlak çöküşüne dair bu örneği sayın PRF etiketli bilim adamamız nasıl açıklayacaktır?

Yakın zamanda yazdığımız bu gibi bir yazının sonunda şunu söylemiştik. Örneğin dünyada  KİRLİ TOPLUMLAR SIRALAMASI  ile ilgili iki yılda kimi zaman her yıl yapılan bir sıralama bulunmaktadır. Genellikle bu sıralamalarda bizim yerimiz ortalarda görünüyor, yani kirli toplumlar sıralamasında.. Son yıllarda bu  kirliliğe  RÜŞVET VE YOLSUZLUK SIRALAMASI  eklenmiştir. Bu alanda da olmamız gereken yerlerde görünmüyoruz. Bu sıralamaların başında örneği ilk onuncu sıranın içinde o zatın  ahlaki çöküş içinde dediği batı toplumlar görünüyor. Norveç gibi, İsveç gibi  Avrupa ülkeleri her zaman olumlu göstergelerde ilk başlarda görülüyor. Ama nedense bizde görüntü buna uygun değil.. Bu nasıl çöküş ki hep onlar başta bulunuyor da bizim sözde proflarımızın yer aldığı toplum hep sonlarda yer alıyor. Yani tersini çevirirsek kirlilik sıralamasının ilk başlarında yar alıyoruz. Bunun nasıl olduğunu  bunun nasıl açıklanması gerektiğini bilse bilse    o profumuz bilir herhalde..

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI