KEMERLERİ SIKMAK

KEMERLERİ  SIKMAK

  Öteden beri yönetenlerin bizden istekleri hep aynı  olmuştur:  "  AZ HARCAYIN BOL TASARRUF  YAPIN." Bunu yeterli görmedikleri zaman da "Kemerleri sıkınız,kemerleri sıkma zamanı.." isteklerini de sıralarlar .Siz hiç bu tür söylemlerin varsıl kesimler için kullanıldığını ve onlardan istendiğini duydunuz mu/  Çünkü onlar kemer asla kullanmazlar.Askılıklar takarlar ve böylece sıkma gereği duymazlar.BU İSTEK SADECE YOKSUL KESİMLER  İÇİNDİR..Geçmişin siyasetinde sıkça duyulurdu bu sözler son yallarda ise unutulmuş gibi görüyor.Ya da kemerleri kalmadığı için insanlardan böyle istekte bulunmaya yüzleri olmuyor zamane siyasetçilerinin.

    Ancak bunun yerine son zamanlarda SİZ SIKMAZSANIZ BİZ ZORLA DA OLSA SIKARIZ türünden uygulama örnekleri de getirilmiştir.Örneğin bir haberde bizdeki bankaların .özellikle devlet bankalarının dünyada mal zengini olduğu haberi vardı.Bankalar nasıl olmuş da dünyada mal açısından en zengin bankalar arasına girebilmiştir? Şöyle olmuş galiba,,Bankalar herkese bol keseden kredi dağıtmışlar.Bunun karşılığından kişilerin mallarına  haciz uygulamışlar.YANİ kredi verdikleri kişilerden mal güvencesi istemişler.KREDİLERİ ALAMADAKLARI ZAMAN BU MALLARAEL KONULACAĞINI İMZALATMIŞLAR. Böylece ödenmeyen kefillere karşı aldıkları senet-sepetler sayesinde dünyada mal zenginleri    listesinde ilk sıraları kapmışlar. Bu  listede  yer alan devlet bankaları imiş.

   Bu hacizlerin en çok çiftçilerde geçerli olduğunu söylüyor haberler.Çiftçilerin haciz borçlarına karşı traktörüne.tarlalarına haciz gelmiştir.böylece çiftçi elindeki üretim gücünü de kaybetmişti.

Bununla ilgili şöyle bir anı anlatılır Atatürk'ten.Atatürk  Anadoluda bir gezisi sırasında tarlasında tek öküzle çift süren bir köylüyü görür.Yanına varır ne yaptığını sorar.Köylü Atatürk'ü tanımaz .Çift sürdüğünü söyler Neden tek öküzle sürdüğünü sorunca da  köylü şu yanıtı verir.Devlet borcuma karşı bir öküzümü aldı.Onun için tek öküzle sürüyorum der.Atatürk çok öfkelenir ve şöyle der:Efendiler ,biz bu cumhuriyeti vergi borcuna karşı köylünün öküzünü elinden almak için kurmadık.DERHAL BUNA BİR ÖKÜZ VERİLSİN.

  Köylünün malına haciz getiren anlayış onun ürettiği mallarını satarak köşeleri kapmış büyük marketlerin ,tüccarların mallarına acaba dokunabilir mi?O köylünün üretimini elinden alarak onu mu cezalandırmış oluyoruz yoksa tüm halkı mı?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI